آمریکا: ۸۸ زندانی را از بگرام آزاد نکنید

آمریکا از دولت افغانستان خواسته است که ۸۸ زندانی بازداشتگاه بگرام را که تهدید جدی امنیتی محسوب می شوند آزاد نکند.

دو روز پیش کمیته رسیدگی به پرونده‌های بازداشتی‌های بازداشتگاه بگرام، ۶۵۰ تن را به دلیل نبود دلایل کافی برای ثبوت فعالیت‌های تروریستی، آزاد کرد.

آمریکا، چند ماه قبل اداره بازداشتگاه بگرام را بعد از تنش‌های زیادی در روابط این دوکشور به دولت افغانستان واگذار کرد.

از آن پس مسئولیت نگهداری ۳ هزار و ۸۵ تن از زندانیان بگرام به دولت افغانستان واگذار شد اما نگهداری ۶۰۰ زندانی افغان و پنجاه زندانی که از کشور های دیگر هستند، همچنان به عهده آمریکا باقی ماند.

این ۸۸ زندانی از جمله زندانی‌هایی اند که مسئولیت آنها را دولت افغانستان دارد.

دیو لپن، یکی از سخنگویان نیروهای آمریکایی در کابل گفته است: "هیات بررسی زندانیان بازداشتگاه بگرام فراتر از صلاحیت قانونی خود عمل کرده است و دستور آزادی افرادی را داده است که تهدید واقعی امنیتی اند و شواهد زیادی برای تحقیقات بیشتر در موردشان و یا هم به دادگاه کشاندنشان وجود دارد."

موضوع نگهداری از بازداشتی‌ها بین دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی از موضوع‌های حساس و چالش برانگیز در روابط دو طرف بوده است.

در سال ۲۰۱۲ وکلای زندانیان بازداشتگاه بگرام، آمریکا را متهم به نقض حقوق بشر کردند و ادعا کردند که در یک دهه گذشته افراد زیادی در این بازداشتگاه شکنجه شده‌اند.

دولت افغانستان همواره بر این تاکید کرده که نیروهای بین‌المللی در افغانستان نباید کسی را بازداشت کند و بازداشتگاه داشته باشند. دولت وجود بازداشتگاه و زندان تحت کنترل نیروهای خارجی را نقض حاکمیت خود می‎داند.

اما نیروهای خارجی گفته‌اند کسانی که در فعالیت‌های تروریستی دست دارند و جان این نیروها را به خطر می‌اندازند، باید بازداشت شوند.

از سوی دیگر در گذشته در موارد آزادی زندانیان متهم به فعالیت‌های تروریستی از سوی دولت افغانستان، مورد انتقاد بعضی از نهادهای مدنی و گروه‌های مخالف سیاسی دولت افغانستان قرار گرفته است.

مطالب مرتبط