مک‌کین: عدم امضای موافقتنامه امنیتی کابل_واشنگتن تکرار تجربه عراق است

Image caption هیات سنای آمریکا با حامد کرزی در مورد امضای موافقتنامه امنیتی و زندانیان بگرام، به تفصیل صحبت کرد

هیاتی از مجلس سنای آمریکا به کابل سفر کرده و صحبت های مفصلی با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مورد امضای موافقتنامه امنیتی و آزادی زندانیان طالبان از زندان بگرام داشته است.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، جان مک‌‎کین سناتور جمهوری خواه که یکی از اعضای این هیات است به حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هشدار داده که در صورتی که تلاش ها برای امضای موافقتنامه امنیتی میان دو کشور به ناکامی منتج شود، افغانستان و منطقه با تهدید مواجه خواهند شد.

آقای مک‌کین همچنین گفته است آمریکا نمی خواهد آن چه در عراق اتفاق افتاد در افغانستان هم تکرار شود.

او گفته است که امضای موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن به نفع افغانستان است و در صورتی که این موافقتنامه امضا شود به صلح در افغانستان کمک خواهد کرد و همچنین پیام روشنی مبنی بر ادامه روابط افغانستان و آمریکا به گروه طالبان خواهد بود.

سناتوران آمریکایی گفته اند که هیچ کشوری نمی تواند نیروهایش را در افغانستان بدون امضای موافقتنامه نگه دارد. این سناتوران گفته اند که اگر قرار باشد آمریکا در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴؛ حضور داشته باشد، باید از حالا روشن شود.

در جریان ملاقات اعضای سنای آمریکا با حامد کرزی، اعضای کابینه افغانستان و ژنرال ژوزف دانفورد فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان هم حضور داشتند.

در همین حال در نامه خبری که از دفتر رئیس جمهور کرزی به رسانه ها فرستاده شده آمده که آقای کرزی در ملاقات خود با اعضای مجلس سنای آمریکا، به شرایط دولت افغانستان برای امضای موافقتنامه امنیتی تاکید کرده است.

آقای کرزی در این دیدار گفته که شرایط افغانستان برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا هنوز پابرجاست و در صورت تامین صلح و امنیت در افغانستان و توقف عملیات نظامی ناتو در خانه های افغان ها، این موافقتنامه را امضا خواهد کرد.

هرچند جان مک‌کین سناتور آمریکایی پس از ملاقات با حامد کرزی به خبرنگاران اطمینان داده که اختلافات میان دو کشور به حدی پایین آمده که می توانند آنرا حل کنند اما رئیس جمهوری افغانستان گفته است که "برای توقف عملیات نظامی در قریه ها و خانه های مردم افغانستان باید کار بیشتری صورت گیرد."

رئیس جمهوری افغانستان گفته که افغان ها نمی خواهند کشورشان تضعیف و دچار هرج و مرج شود و کشورهای بزرگ جهان و منطقه باید از حکومت مرکزی افغانستان حمایت کنند و جلو رفتن این کشور به سوی "ملوک الطوایفی" را بگیرند.

پیش از این مقام‌های آمریکایی به آقای کرزی مهلت داده بودند که این موافقتنامه را تا آخر سال ۲۰۱۳ میلادی امضا کند، اما سرنوشت امضای این موافقتنامه که شرایط حضور نیروهای آمریکایی را در افغانستان پس از امسال روشن می‌کند همچنان گنگ است.

مطالب مرتبط