حامد کرزی آزادی ۸۸ زندانی بگرام را به تاخیر انداخت

Image caption رئیس جمهور افغانستان امروز با سناتوران آمریکایی ملاقات کرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دستور داده تا ۸۸ تن از زندانیان در بازداشتگاه بگرام آزاد نشوند.

هیات بررسی پرونده‌ زندانیان بگرام هفته گذشته دستور آزادی ۶۵۰ تن از زندانیان بگرام را به دلیل نبود دلایل کافی برای اثبات فعالیت‌های تروریستی،داد.

به دنبال آن، روز چهارشنبه ۱۱ جدی/دی دولت آمریکا از دولت افغانستان خواست که ۸۸ تن از زندانیان بگرام راآزاد نکند.

عبدالشکور دادرس، عضو هیات بررسی پرونده های زندانیان بگرام می‌گوید برای تحقیقات بیشتر در مورد این زندانیان، آزادی آنها به تعویق افتاده است.

دیروز، دیو لپن، یکی از سخنگویان نیروهای آمریکایی در کابل گفت: "هیات بررسی زندانیان بازداشتگاه بگرام فراتر از صلاحیت قانونی خود عمل کرده و دستور آزادی افرادی را داده است که تهدید واقعی امنیتی اند و شواهد زیادی برای تحقیقات بیشتر در موردشان و یا هم به دادگاه کشاندنشان وجود دارد."

آقای دادرس، در واکنش به انتقاد از عملکرد این هیات گفته است که در جریان بررسی پرونده‌ها تنها مدارک جرمی برای آنها معیار بوده است نه اعتراف و اطلاعاتی که آمریکایی‌ها جمع آوری کرده اند.

امروز سه سناتور جمهوری خواه آمریکایی که به افغانستان سفر کرده اند در مورد آزادی این زندانیان هشدار داده اند.

لینزی گراهام، یکی از این سناتوران در کابل گفت: در صورتی که دولت افغانستان ۸۸ زندانی طالبان را بدون محاکمه از بازداشتگاه بگرام آزاد کند، روابط آمریکا و افغانستان به طور غیر قابل تصور تیره خواهد شد.

آقای گراهام گفته است که ۸۸ زندانی مورد نظر ۶۰ سرباز ائتلاف و ۵۷ سرباز افغان را کشته اند.

موضوع واگذاری مسئولیت بازداشتگاه بگرام از آمریکا به افغانستان حد اقل در دوسال گذشته روابط این دو کشور را پر تنش کرده بود.

حدود پنج ماه قبل آمریکا مسئولیت این بازداشتگاه را به دولت افغانستان داد.

از آن پس مسئولیت نگهداری ۳ هزار و ۸۵ تن از زندانیان بگرام به دولت افغانستان واگذار شد اما نگهداری ۶۰۰ زندانی افغان و پنجاه زندانی که از کشور های دیگر هستند، همچنان به عهده آمریکا باقی ماند.

دولت افغانستان می‌گوید هیچ کشوری حق داشتن زندان یا بازداشتگاه را در خاک افغانستان ندارد.

مطالب مرتبط