روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۴ جدی

Image caption طنز بدون شرح، افغانستان

روزنامه های چاپ امروز کابل، به تصمیم دولت افغانستان برای تاخیر در رهایی هشتادوهشت زندانی طالب از زندان بگرام، ادامه جدال افغانستان و آمریکای روی امضای موافقتنامه امنیتی و اظهارات سناتوران آمریکایی در مورد وضعیت افغانستان پرداخته اند.

صفحات اول این روزنامه ها پر است از تیترهای خورد و بزرگ در مورد دستور حامد کرزی برای تاخیر در رهایی ۸۸ زندانی طالب از زندان بگرام پس از هشدار مقام های آمریکایی.

دولت افغانستان هفته قبل اعلام کرد که هشت و هشتاد زندانی زندان بگرام که بدون دلایل موجه بازداشت شده بودند را رها می کند اما این مساله واکنش دولت آمریکا را در پی داشت و مقام های آمریکایی در اوج تنش ها با کابل، گفتند که افرادی که قرار است رها شوند ۶۰ سرباز ائتلاف و ۵۷ سرباز افغان را کشته اند و اگر حکومت حامد کرزی آن ها را رها کند، روابط افغانستان و آمریکا به طور غیرقابل تصوری تیره خواهد شد.

روزنامه ۸صبح، در سرمقاله خود دیدار هفته پیش اعضای مجلس سنای آمریکا با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان را "مثبت" ارزیابی کرده و گفته که مقام های آمریکایی بر خلاف قبل، هیچ حرف تندی به آدرس آقای کرزی نگفتند و خوشبینی ابراز کردند که امضای موافقتنامه امنیتی می‌تواند ثبات را در افغانستان تضمین کند.

از نظر ۸صبح، این که دو طرف مواضع و دیدگاه های خود را به صورت واضح به هم توضیح داده اند، گامی به پیش است. موضع آقای کرزی برآورده شدن شرایط امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا بود و از سناتوران آمریکایی تهدیدهای احتمالی ای که در صورت امضا نشدن این موافقتنامه متوجه افغانستان است.

سرمقاله نویس ۸صبح، در ادامه نوشته که امضای موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن نیاز هر دو کشور است و اگر مذاکرات بین دو طرف همین گونه ادامه پیدا کند، افغانستان و آمریکا به توافق خواهند رسید.

روزنامه افغانستان، در همین مورد در سرمقاله خود سال جدید میلادی را آغاز تلاش های جدید سیاسی بین افغانستان و امریکا توصیف کرده و نوشته که سفر هیات سنای آمریکا به کابل در نخستین هفته سال نو میلادی، نشان دهنده تلاش های فشرده آمریکا برای ادامه گفت‌وگوها با دولت افغانستان به منظور تفاهم روی امضای موافقتنامه امنیتی است.

افغانستان می نویسد که آمریکا پایان سال گذشته را برای امضای موافقتنامه امنیتی مهلت تعیین کرده بود اما با پایان سال ۲۰۱۳ میلادی، واشنگتن اعلام کرد که موافقتنامه امنیتی امضا شود تا سرنوشت حضور سربازانش در افغانستان روشن باشد.

برداشت روزنامه اطلاعات‌روز، اما متفاوت است، به نظر نویسنده سرمقاله این روزنامه، "بن‌بست سیاسی کابل و واشنگتن روی امضای موافقتنامه امنیتی هر روز وارد مراحل تازه و پیچیده می‌شود."

اطلاعات‌روز می نویسد که حکومت حامد کرزی هرچند رهایی هشتادوهشت زندانی طالب از زندان بگرام را به تاخیر انداخته اما "این زندانیان همیشه به عنوان ابزار فشار بر آمریکا از جانب دولت افغانستان مورد استفاده قرار می‌گیرد."

روزنامه ماندگار، اما نوشته که دیدار اعضای سنای آمریکا با حامد کرزی نشان می دهد که افغانستان و آمریکا در مورد امضای موافقتنامه امنیتی، به نتایجی دست یافته اند و امیدواری ها با امضای موافقتنامه امنیتی بیشتر شده است.

Image caption تیتر اصلی بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل، موافقتنامه امنیتی و تصمیم دولت بر رهایی زندانیان طالب از زندان بگرام است

ماندگار، فضای سیاسی بین کابل و واشنگتن را شکننده توصیف کرده و گفته است که از اظهاراتی که از آدرس ریاست جمهوری منتشر شده بر می آید که هنوز اختلاف ها در مواردی بین دو طرف پابرجاست که ادامه و تشدید این اختلاف ها حلال مشکلات امضای موافقتنامه امنیتی نیست و به مشکلات مردم افغانستان می افزاید.

روزنامه سرنوشت، با اشاره با اختلافات افغانستان و آمریکا در مورد موافقتنامه امنیتی و رهایی زندانیان از زندان بگرام نوشته است که صرف نظر از سایر مسایل مرتبط به رهایی زندانیان از بگرام، موضوع زندان بگرام صفحه دیگری هم دارد که "زندان مخفی (زندان سیاه) آمریکا در بگرام است." که به نظر سرنوشت موجودیت زندان های مخفی در افغانستان خلاف موافقتنامه های بین المللی و توافقات افغانستان و آمریکا است.

روزنامه سرنوشت، در ادامه نوشته این که آمریکا با رهایی زندانیان طالب توسط دولت افغانستان مخالفت کرده است، نشان می دهد که آمریکا با افغانستان به عنوان یک کشور استعمار شده رفتار می کند که حتی رهایی زندانیان هم باید به میل آمریکا انجام شود.

در سرمقاله روزنامه جامعه‌باز، در مورد رهایی هشتادوهشت زندانی وابسته به گروه طالبان از زندان بگرام آمده که "بعد از فراری دادن های دسته جمعی، اکنون نوبت آزادسازی های دسته جمعه فرار رسیده است."

سرمقاله نویس جامعه‌باز، در نقدی بر تصمیم دولت برای رهایی تعدادی از زندانیان طالبان بدون طی مراحل قانونی و دادگاه، می نویسد که هیچ فرد و گروهی نباید فراتر از قانون در نظر گرفته شود. از دیدگاه جامعه‌باز، رهایی بدون محاکمه زندانیان طالب که "مرتکب جنایت‌های ضد انسانی شده‌اند" اعتبار نهادهای قانون را از بین می برد و سبب بی اعتنایی افراد مجرم به قانون می‌شود.

روزنامه آرمان‌ملی، در سرمقاله خود خطاب به حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته که رهایی بی قید و شرط زندانیان طالب در برابر تلفاتی که نیروهای امنیتی برای بازداشت این زندانیان متحمل شده اند، قابل تامل است.

آرمان‌ملی، سیاست های حکومت را در برابر مخالفان مسلح دولت انتقاد کرده و نوشته است که آقای کرزی در سال های حکومت خود سیاست روشنی در مقابل گروه طالبان نداشته و این برای طالبان و دیگر گروه های مسلح مخالف دولت فرصت داده که از جنگ دست نکشند.

روزنامه های دولتی هم جریان ملاقات حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با هیات سنای آمریکا را منتشر کرده اند و در مطالب و سرمقاله های خود شرایط دولت افغانستان را در مورد امضای موافقتنامه امنیتی بازتاب داده اند.

نگاه روزنامه های وابسته به دولت در مورد تصمیم دولت برای رهایی ۸۸ زندانی از زندان بگرام نسبت به سایر روزنامه ها متفاوت است. به نظر روزنامه هایی که از آدرس دولت منتشر می شوند، دلایل الزام برای نگهداری این زندانیان در بند وجود ندارد و چون بی گناه بازداشت شده اند باید آزاد شوند.

مطالب مرتبط