اعتراض تعدادی از دانش‌آموزان به نحوه برگزاری آزمون کنکور در ولایت غزنی

Image caption اکنون حدود هشت میلیون نفر در مدارس افغانستان درس می خوانند و آزمون کنکور کم کم به یک چالش بزرگ برای جوانان تبدیل می شود

تعداد از دانشجویان ولایت غزنی در جنوب افغانستان به نحوه برگزاری آزمون کنکور در این ولایت اعتراض کردند. آنها علت اصلی اعتراض خود را شروع دیر هنگام آزمون، کمبود وقت کافی برای پاسخ به سئوالات، برخورد بد ناظران آزمون و نبودن اوراق کافی سوالات خوانده‌اند.

زبیر، یکی از داوطلبان کنکور به بی‌بی‌سی گفت که قرار بود آزمون ساعت ۸ بامداد روز جمعه برگزار شود ولی زمانی‌که اوراق آزمون توزیع شد، ساعت ۳:۳۰ دقیقه بعد از ظهر بود و اندکی از شروع آزمون نگذشته بود که محل برگزاری به دلیل نبود برق تاریک شد.

او افزود که در حدود ۲۰۰ نفر با این مشکل مواجه شدند.

محمد ذکی شرکت کننده دیگر نیز می‌گوید که در یکی دیگر از حوزه‌ها، سئوال و پاسخنامه‌های آزمون توزیع ساعت ۴ بعد از ظهر توزیع و ساعت ۵ عصر جمع آوری شدند.

وقت امتحان کنکور که توسط وزارت تحصیلات عالی افغانستان مشخص شده، دو ساعت و ۴۰ دقیقه است.

محمدعلی‌اخلاقی، نماینده مردم ولایت غزنی در شورای ملی که خود بر روند برگزاری آزمون کنکور در شهر غزنی نظارت دارد، در زمینه برگزاری آزمون کنکور در این ولایت به بی‌بی‌سی گفت که دیروز مشکلات از قبیل سردی هوا، مکان نامناسب و کمبود وقت وجود داشت.

او افزود که حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر سئوال و پاسخنامه‌ها توزیع شد و حوالی ساعت ۵ هوا تاریک شد و در مکان‌های برگزاری آزمون برق وجود نداشت و دانش‌آموزان فقط توانستند تا ساعت ۵ به سئوالات پاسخ دهند.

این نماینده مجلس افغانستان گفت که ۱۲ هزار نفر، دیروز و امروز در ولایت غزنی امتحان دادند که مدیریت برگزاری این امتحان نیز می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد.

او افزود که کمبود سئوالات به زبان پشتو نیز از دیگر مشکلاتی بود که برای حدود ۱۸۰ نفر ۱۵ دفترچه سئوال به زبان پشتو وجود داشت و امتحان آنان با موافقت شاگردان برای امروز به تاخیر انداخته شد.

آقای اخلاقی درباره اینکه در بعضی موارد سوالنامه‌ها به دو قسمت شده به شاگردان داده شده، گفت: "یکی از راه‌ها این بود که کتابچه‌های سئوال به دو قسمت تقسیم شده تا کسی منتظر نماند و وقت شاگردان تلف نشود."

شاه گل رضایی، نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان افغانستان نیز با اعتراض از نحوه برگزاری امتحان گفت: "در حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ نفر با این مشکل مواجه اند و ما از وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌خواهیم که امکان برگزاری آزمون مجدد برای این افراد فراهم شود."

عظیم نوربخش سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز با رد هرگونه مشکلات در برگزاری آزمون کنکور در ولایت غزنی به بی‌بی‌سی گفت:" امتحان در این ولایت به صورت شفاف برگزار شده و ۶۰ نفر از وزارت تحصیلات عالی بر روند برگزاری امتحان نظارت داشته‌اند."

چند روز قبل رئیس کمیته کنکور وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفته بود که آزمون کنکور ولایت لوگر را به دلیل "تقلب سازمان یافته" لغو و اوراق آن را به آب انداخته است.

مطالب مرتبط