هشدار به تیم اشرف‌غنی درباره 'تبلیغات انتخاباتی زودهنگام'

Image caption تصویر از آرشیف

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان به تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری هشدار داده پیش از وقت قانونی، دست به تبلیغات نزند.

مسئولان این کمیسیون می‌گویند آقای احمدزی و معاونش، عبدالرشید دوستم، اخیراً در یک نشست خبری اظهارات "کمپین‌گونه انتخاباتی" بیان کردند.

این کمیسیون به همه نامزدهای ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی هشدار داده که در صورت دست زدن به هرگونه اقدام یا فعالیتی که مبارزه انتخاباتی تلقی شود با آنها برخورد قانونی خواهد شد.

قرار است زمان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا یک ماه دیگر (۱۳ دلو/بهمن) آغاز شود.

اظهارات 'خلاف قانون'

نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در یک نشستی خبری در کابل به گونه مشخص از اشرف غنی احمدزی و عبدالرشید دوستم نام برد و گفت اظهارات آنها در مورد انتخابات خلاف قانون است.

Image caption آقای احمدزی چند روز پیش در یک نشستی خبری دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به مناظره فرا خواند و گفت حاضر است در ۳۴ ولایت افغانستان با دیگر نامزدها مناظره کند.

آقای محسنی گفت: در جلسه امروز کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی تصمیم گرفت، به طور رسمی به اشرف غنی احمدزی و عبدالرشید دوستم، معاون اول او، دستور بدهد که از هرگونه اقداماتی که خلاف قانون باشد و از اصول انتخابات تخطی کند، پرهیز کنند.

آقای احمدزی چند روز پیش در یک نشستی خبری دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به مناظره فرا خواند و گفت حاضر است در ۳۴ ولایت افغانستان با دیگر نامزدها مناظره کند. او گفت: "از پامیر تا دشت‌های هلمند، از قندهار تا کنر، از فاریاب و جوزجان و سرپل، هر جایی را انتخاب کنند، به سر چشم ما، حاضر به بحث هستیم. و اگر دفتر ندارند ما برایشان دفتر باز می‌کنیم. اگر اسب ندارند، جنرال صاحب (دوستم) برایشان اسب می‌دهد و اگر مناظره را قبول ندارند، بیایند در بزکشی رقابت کنند."

در همین نشست همچنین، عبدالرشید دوستم معاون اول آقای احمدزی گفت با نپیوستن به تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، افغانستان را از تجزیه نجات داده است.

آقای دوستم گفت: "ما می‌فهمیدیم که اگر با داکتر صاحب عبدالله برویم، صد در صد برنده بودیم. چه می‌شد باز؟ ما افغانستان را از تجزیه، افغانستان را از سمتی بودن، قومی بودن را خنثی ساختیم (نجات دادیم)."

Image caption عبدالرشید دوستم، معاون اول آقای احمدزی گفت با نپیوستن به تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، افغانستان را از تجزیه نجات داده است.

اما دفتر انتخاباتی آقای عبدالله این اظهارات آقای دوستم را بی اساس خوانده و رد کرده‌است. ژنرال دوستم پیش از پیوستن به تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی، یکی از اعضای ارشد 'اتحاد انتخاباتی' بود که آقای عبدالله و بیشتر اعضای تیم او نیز جز این اتحاد بودند. این اتحاد پس از خروج ژنرال دوستم و شماری دیگر از اعضای آن فروپاشید.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در گذشته نیز به تیم‌های نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مورد آغاز مبارزات انتخاباتی زودهنگام هشدار داده بود اما این نخستین باری است که به صورت رسمی به یکی از این تیم‌ها هشدار می‌دهد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در شانزدهم حمل ۱۳۹۳ برگزار شود و مهلت مبارزات انتخاباتی به صورت رسمی دو ماه در نظر گرفته شده که تا یکماه دیگر آغاز می‌شود و ۴۸ ساعت پیش از روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پایان می‌یابد.