نامزدهای انتخابات در دیدار با کرزی: انتخابات شفاف می‌خواهیم

Image caption نشست امروز به دعوت حامدکرزی در کاخ ریاست جمهوری افغانستان انجام شد

نامزدان انتخابات سال آینده ریاست جمهوری افغانستان امروز در نشستی با حامدکرزی خواهان آن شده‌اند تا رئیس جمهور کرزی برگزاری انتخابات شفاف را تضمین کند.

داوود سلطانزوی، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در این نشست شرکت داشت، در گفت‌وگوی با بی‌بی‌سی گفت در نشست امروز همه نامزدان ریاست جمهوری، معاونان آنها، اعضای کمیسیون‌های برگزاری و رسیدگی به شکایات انتخابات و شماری از اعضای کابینه شرکت داشتند.

او گفت نامزدان از دخالت منابع دولتی در انتخابات ابراز نگرانی کردند و از رئیس جمهوری خواستند تا نقش خود را در جلوگیری از اعمال نفوذ منابع دولتی در انتخابات ایفا کند و نگذارد مقام های حکومت در ولایت‌ها در انتخابات دست کاری کنند.

او گفت آقای کرزی از نامزدان انتخابات خواسته که نشست مشترکی داشته باشند و "طرح جامعی" را برای جلوگیری از برهم خوردن شفافیت انتخابات به رئیس جمهوری ارائه کنند.

اما او گفت که زیاد خوشبین نیست نامزدان بتوانند بر روی چنین طرحی موافقت کنند و آن را به رئیس جمهوری ارائه کنند.

به گفته آقای سلطانزوی این نشست به دعوت رئیس جمهوری برگزار شد و در کنار مطرح شدن بحث دخالت اراکین دولتی و زورمندان در روند انتخابات، در مورد وضعیت جوی در زمان برگزاری انتخابات نیز نگرانی‌های مطرح شد.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان تصاویری از این نشست را منتشر کرده اما در مورد محتوای آن تا کنون چیزی نگفته‌است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا سه ماه دیگر در شانزدهم حمل/فروردین ۱۳۹۳ برگزار شود.

موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا

موضوع امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا از بحث های جانبی این نشست بوده و آن طوری که اشتراک کننده گان نشست امروز می گویند، اظهارات حامد کرزی در این مورد مثبت بوده است.

داوود سلطانزوی گفت: در این نشست همچنین موضوع امضای موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا مطرح شد و رئیس جمهور کرزی گفت نشانه‌های وجود دارد که که امکان دارد آمریکا به پذیرفتن شرایط آقای کرزی نزدیک شده باشد.

هدایت امین ارسلا از دیگر نامزدان انتخابات نیز گفت که در این نشست در مورد موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا بحث صورت گرفت اما او نمی‌تواند در محتوای این بحث‌ها جزییات بیشتر ارائه کند.

اما قطب‌الدین هلال، نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری گفت که موضوع اصلی نشست امروز شفافیت انتخابات بود و در مورد موافقت‌نامه امنیتی بحث مهمی صورت نگرفت.

امضای موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا به دلیل شرایط تعیین شده از سوی دولت رئیس جمهور کرزی به تاخیر افتاده‌است و مقامات آمریکایی این امکان را نیز مطرح کرده‌اند که این موافقت‌نامه را رئیس جمهوری بعدی افغانستان با آمریکا امضا کند.

مطالب مرتبط