روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۱۵ جدی

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روز گذشته مجلس نمایندگان افغانستان طرح بودجه ۱۳۹۳ را با اکثریت آرا رد کرد. عدم توازن دلیل این تصمیم نمایندگان خوانده شد.

رد طرح بودجه، سالروز تصویب قانون اساسی افغانستان و بحث انتخابات افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۵ جدی/دی کابل است.

رد بودجه ۱۳۹۳ و دلایل آن

روزنامه وحدت می‌نویسد این یک رویه عادی است که هر ساله مجلس نمایندگان برای چند بار بودجه ملی را رد کند تا نظرات خود را در آن شامل سازند.

وحدت نوشته هر چند تاخیر در تصویب بودجه مشکلاتی را به بار می‌آورد اما از سویی دیگر اگر دلایل رد بودجه قوی و منطقی باشد می تواند تاثیر مثبت در بازنگری و برنامه ریزی مناسب برای توسعه کشور داشته باشد.

وحدت افزوده که باید تخصیص بودجه به بخش های مختلف به اساس ضرورت ها صورت گیرد.

نویسنده وحدت تخصیص اکثریت بودجه را به بخش امنیت انتقاد کرده و نوشته که تجربه سالها ثابت ساخته که باید سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی بیشتر شود.

روزنامه انصاف نوشته که رد طرح بودجه از سوی مجلس نمایندگان، گمانه زنی هایی را در مورد امتیازگیری های نمایندگان به میان می آورد.

انصاف نوشته که همیشه این گمانه زنی ها در موضوعاتی که یک طرف آن مجلس و طرف دیگر ان حکومت باشد، وجود دارد.

نویسنده انصاف نوشته این گمان ها صرف حدس و گمان نیست بلکه در مواردی جدی می شود.

انتخابات ۱۳۹۳ افغانستان

روزنامه سخن جدید نوشته که برگزاری انتخابات و شیوه های نظارت از آن همواره مساله ساز بوده است و این موضوع در کشورهای با دموکراسی نوین همیشه همراه با مشکلاتی بوده است.

سخن جدید تاکید کرده که برای جلوگیری از تقلب گسترده در جریان برگزاری انتخابات باید نهادهای برگزار کننده، دست اندازی گروه های دخیل در قدرت را در انتخابات محدود سازند.

نویسنده سخن جدید به اخذ تدابیر نظارتی و امنیتی جدی تاکید کرده و نوشته که تقلب ممکن است اعتراض های گسترده مردمی را به همراه داشته باشد و مشروعیت انتخابات را زیر سوال ببرد.

Image caption صفحه نخست روزنامه جامعه باز

روزنامه دولتی انیس نیز یکبار دیگر به بحث امنیت انتخابات افغانستان پرداخته است.

انیس نوشته که بارها به نهادهای امنیتی هدایت داده شده که در راستای تامین امنیت انتخابات شفاف از تمام امکانات شان استفاده کنند.

انیس می نویسد که نیروهای امنیتی نیز تلاش دارند تا آمادگی های لازم را روی دست گیرند.

نویسنده انیس انتقادات از تاخیر در برنامه ریزی برنامه امنیتی انتخاباتی را نشانه دقت در این کار می داند و می نویسد که نباید این موضوع سبب نگرانی مردم شود.

سالروز تصویب قانون اساسی افغانستان

دیروز دهمین سالروز تصویب قانون اساسی کشور بود.

روزنامه ۸‌صبح نوشته که ده ‌سال پیش وقتی قانون اساسی به تصویب می‌رسید، بسیاری‌ها تصور می‌کردند که افغانستان دیگر یک کشور باثبات و قانونمند شد، اما پیش از این‌که رنگ امضای آقای کرزی روی این سند ملی، خشک شود، نقض آن شروع شد.

۸‌صبح می نویسد که اولین ناقضان قانون اساسی هم رییس‌جمهور کرزی و همکارانش بودند.

نویسنده ۸‌صبح تاکید دارد که احترام به حاکمیت قانون وقتی نهادینه می‌شود که نخبگان و قدرتمندان بیشتر از دیگران به آن احترام بگذارند.

مطالب مرتبط