روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۱۷ جدی

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

رهایی زندانیان طالب از زندان بگرام که قبلا توسط نیروهای آمریکا اداره می‌شد و اکنون مسئولیت آن به دولت افغانستان واگذار شده و دیدار حامد کرزی رئیس جمهور با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از موضوعات اصلی تعداد از روزنامه‌های صبح امروز کابل را تشکیل می دهند.

آمریکا، چند ماه قبل اداره بازداشتگاه بگرام را بعد از تنش‌های زیادی در روابط این دوکشور به دولت افغانستان واگذار کرد.

از آن پس مسئولیت نگهداری ۳ هزار و ۸۵ تن از زندانیان بگرام به دولت افغانستان واگذار شد که دولت افغانستان در ماه‌های گذشته تعداد زیادی از این افراد را رها کرد که واکنش خارجی و داخلی زیادی را در پی داشت.

روزنامه افغانستان نوشته که با آغاز سال ۲۰۱۴ و فرا رسیدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اکنون مهمترین مسئله برای مردم افغانستان تامین امنیت است. امنیت انتخابات، امنیت اقتصادی و سیاسی نگرانی اصلی مردم را تشکیل می‌دهد و بسیاری از طرحهای بزرگ ملی همانند استخراج معادن و انتقال انرژی به همین دلیل اجرائی نشده‌اند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که اکنون تامین امنیت جانی و مالی مردم افغانستان وظیفه اساسی دولت است. نگهداری یا آزاد کردن زندانیان، خصوصا کسانی به جرایم علیه امنیت ملی متهم هستند، امری نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت.

این روزنامه می‌نویسد که رهایی زندانیان طالبان در گذشته، بعضا فاجعه‌بار بوده، کسانی که رها شدند بعد از مدتی دوباره به صفوف نیروهای مخالف دولت پیوستند. این افراد به نیروهای خطرناکی برای دولت و مردم افغانستان تبدیل شدند.

افغانستان تاکید کرده که رهایی زندانیان طالب نباید به جنجالها و کشمکش‌های سیاسی روزمره در افغانستان ارتباط پیدا کند. رهایی آنان به امنیت کشور مرتبط است و باید از نگاه امنیتی و تخصصی در مورد زندانیان تحقیق و بررسی صورت گیرد.

'ترحم بر پلنگ تیز دندان'

روزنامه ماندگار نیز در سرمقاله خود نوشت که دولت افغانستان تاکنون نزدیک به ۷۰۰ زندانی طالب را از زندان بگرام رها کرده و قبل از واکنش دولت آمریکا در برابر ۸۸ زندانی که خطرناک توصیف شدند، دولت افغانستان هیج واکنشی درباره نداشت.

این روزنامه می‌نویسد که در نامه‌ای که از ریاست جمهوری به این روزنامه نوشته شده، آمده که "رئیس‌جمهور دستور رهایی هیچ زندانیی‌ را خلاف قانون صادر نکرده و در مورد ۸۸ زندانی دیگر که آمریکا در مورد آن نگرانی دارد، تا یک هفتۀ دیگر فیصله صورت خواهد گرفت."

این روزنامه افزوده که در این نامه هیچ پاسخی به نگرانی مردم افغانستان در مورد رهایی طالبان و انتحاری‌های دهشت‌افکن داده نشده‌است.

نویسنده ماندگار اعتراض کرده که رئیس‌جمهور این را باید بداند که رهایی بی‌رویۀ طالبان به هر دلیلی که باشد، ترحم بر پلنگِ تیزدندان بوده و ترحم ظالمانه‌ و بی‌رحمانه‌ای به حساب می‌آید که در یک‌سوی آن، تروریستان و جنایت‌کاران تشویق و تقویت می‌گردند و در سوی دیگر آن، مردم افغانستان به خاک‌وخون کشیده می‌شوند.

'زندانیان خلاف قانون رها نشده‌اند'

روزنامه دولتی انیس نیز به نقل از عبد الشکور دادرس عضو رسیدگی به پرونده زندانیان بگرام نوشته که رئیس جمهور افغانستان هدایت داده تا مدارکی اگر درباه ۸۸ زندانی وجود دارد جمع‌آوری شود.

در این گزارش انیس آمده که مدارک جمع آوری و دوباره به رئیس جمهور داده شده و اگر دلایل جرمی علیه این ۸۸ نفر وجود نداشته باشد آنان نیز رها خواهند شد.

این روزنامه می‌نویسد که برای رسیدگی به پرونده حدود سه هزار زندانی که در بگرام نگهداری می‌شدند، رئیس جمهور نهاد ویژه‌ای را مامور کرد، که اکثریت این افراد فاقد پرونده جرمی بودند و رها شدند. ولی رهایی این زندانیان واکنشهای را در داخل و خارج از افغانستان در پی‌داشته و شماری از نمایندگان شورای ملی و فعالان جامعه مدنی افغانستان نیز بر این روند اعتراض کرده‌اند.

'اعتماد سازی سیاسی'

روزنامه ۸صبح دیدار آقای کرزی با نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری را گامی در راستایی کاهش بی اعتمادی سیاسی در افغانستان دانسته و افزوده که بسیاری از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نگران بودند که نکند آقای کرزی در انتخابات از نامزد مشخصی حمایت کند.

این روزنامه نوشته که بارها برخی از نامزدها و هوادارانش از احتمال مهندسی شدن انتخابات توسط برخی از حلقات حکومتی ابراز نگرانی کرده بودند. ولی دیدار رئیس جمهور گامی در راستای اعتماد سازی بود.

۸صبح افزوده که اعمال نفوذ کرزی در روند تصویب قانون انتخابات و قانون تشکیل و صلاحیتهای کمیسیون انتخابات و حذف عضویت افراد خارجی در کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی بعضی از نامزدها را از مهندسی شدن انتخابات نگران کرده بود.

این روزنامه افزوده که اکنون مهم است که نامزدهای انتخاباتی به پذیریش نتایج انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو اجماع کنند تا انتخابات باعث حل مشکل مردم شود و نه اینکه باعث ایجاد بحران مضاعف در کشور و بهتر است که از همین حالا نامزدها در زمینه به توافق برسند.

مطالب مرتبط