کرزی: دختری را که قصد حمله انتحاری داشت به خانواده اش بازگردانید

Image caption آقای کرزی سال ۱۳۹۰ نیز ۲۰ متهم به بمب گذار انتحاری که کودکان زیر ۱۶ سال بودند را آزاد کرد

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به وزیر داخله/ کشور افغانستان دستور داده که سپوژمی دختر ده ساله‌ای را که دیروز قصد حمله انتحاری به کاروان نیروهای پلیس را داشت، به خانواده اش بازگرداند.

روز دوشنبه وزارت امور داخله افغانستان اعلام کرد که این دختر را عصر روز یکشنبه، ۱۵ جدی/دی، در ولسوالی خان‌نشین ولایت هلمند "بازداشت کرده است."

در خبرنامه ریاست جمهوری که به رسانه‌ها ارسال شده آمده که وزارت داخله وظیفه دارد "بعد از حاصل کردن اطمینان و گرفتن ضمانت در حضور بزرگان ولایت هلمند[این دختر را]به خانواده‌اش بازگرداند تا مانند سایر اطفال در محیط خانواده و تحت سایه والدین خویش به زندگی ادامه دهد."

در این خبرنامه آمده که آقای کرزی استفاده از کودکان و مجبور ساختن آنان را به انجام حمله انتحاری شدیدا محکوم کرده است.

رئیس جمهور افغانستان خطاب به طالبان گفته که استفاده از کودکان و مجبور ساختن آنان برای انجام حمله انتحاری، عمل خلاف دین اسلام بوده و در تضاد با فرهنگ و غیرت افغانی است.

براساس این خبرنامه او افزوده که اگر طالبان این اعمال را انجام نمی‌دهند پس باید در مخالفت با آن واکنش نشان دهد و همراه با مردم افغانستان، این کشور را از تروریسم و خشونت نجات دهند.

رئیس جمهور افغانستان با اهمیت خواندن آموزش کودکان افغان تاکید کرد که روزی همه افغانها یکجا برای آینده بهتر کودکان کار کرده و کشور را از دسیسه بیگانه نجات داده و به رفاه و آبادانی برساند.

این دختر ده ساله در حال حاضر دربازداشت نیروهای پلیس افغان است.

آقای کرزی سال ۱۳۹۰ نیز ۲۰ متهم به بمب گذار انتحاری را که کودکان زیر ۱۶ سال بودند، آزاد کرد.

سپوژمی در اعترافات خود به نیروهای امنیتی افغانستان گفته است که برادر او از فرماندهان طالبان است و خواهرش را به انجام حمله انتحاری تشویق کرده است.

این نخستین باری است که نیروهای امنیتی افغانستان دختر کوچکی را بازداشت کرده که قصد داشته حمله انتحاری کند.

مطالب مرتبط