روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۱۸ جدی

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به وزارت داخله/کشور دستور داده که دختر ده ساله‌ای را که قصد حمله انتحاری به کاروان پلیس را داشت و قبل از حمله بازداشت شد، بعد از حصول اطمینان و گرفتن ضمانت به خانواده اش بازگرداند.

بحث استفاده از کودکان در حملات انتحاری، آزادی زندانیان بگرام و موافقتنامه امنیتی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۸ جدی/دی کابل است.

کودکان انتحاری در افغانستان

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که خبر «کودکان انتحاری» مدت‌هاست که با گوش‌ افغانها آشناست.

جامعه باز نوشته که در جامعه افغانی، کودکان فاقد منزلت و جایگاه انسانی‌اند و نگاه مسلط و غالب به کودکان نگاه ابزاری و غیرانسانی است.

جامعه باز افزوده که طالبان با همان منطقی کودکان را به میدان جنگ و عملیات انتحاری می‌کشاند که پدران و مادران در زندگی روزمره، آنان را به انجام کار و در بسیاری از موارد اعمال شاقه وادار می‌کنند.

جامعه باز می‌نویسد که باید این فرهنگ در جامعه افغانستان تغییر کند تا این مشکل حل شود و به کودکان به عنوان انسان ارج گذاشته شود.

روزنامه ماندگار می‌نویسد که 'بازداشت سپوژمی، دختری که در ولایت هلمند قصد حمله انتحاری بر نیروهای پولیس داشت، یک بار دیگر نشان داد که جنگ طالبان، یک جنگ مافیایی‌ست و به هیچ‌وجه ادعای آنان مبنی بر جنگ در برابر کفر صحیح نیست.'

ماندگار اظهار تاسف کرده که کودکان گرفتار شده، بارها از سوی آقای کرزی بخشیده شده‌اند.

ماندگار نوشته هرچند این کودکان بنا بر کمی سن قابل عفو و بخشش اند؛ اما شیوه‌ای ‌را که دولت در برابر این پدیده در پیش گرفته، ناقص است.

ماندگار افزوده که باید شیوه‌ای دقیق‌تر و کارسازتری برای برخورد با این پدیده جست‌وجو گردد زیرا طالبان وقتی می‌بینند که کودکان انتحاری به‌راحتی از بند نهادهای امنیتی افغانستان رها می‌شوند، بدیهی‌ست که در این زمینه تلاش و سرمایه‌گذاری بیشتری به خرج می‌دهند.

آزادی بحث برانگیز بازداشت شدگان بگرام

Image caption بازداشتگاه بگرام در شمال کابل از بزرگترین زندان های افغانستان است

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که سازمان امنیت ملی کشور اعلام کرده است که اسناد و مدارک جرمی برخی از بازداشت شدگان زندان بگرام را به کمیته‌ رسیدگی به پرونده‌های این زندانیان می‌فرستد.

۸‌صبح نوشته به‌نظر می‌رسد که کمیته‌ رسیدگی به پرونده‌های زندانیان بگرام، بسیار شتاب‌زده و سیاسی عمل کرده زیرا تمامی کسانی‌که در بگرام زندانی هستند، به‌دلایل امنیتی بازداشت شده‌اند. بنابراین ارگان‌های امنیتی باید تشخیص بدهند که کدام زندانی تهدید است، کدام زندانی تهدید نیست.

۸‌صبح افزوده که رهایی بی‌رویه زندانیان طالب، بی‌حرمتی به خون نیروهای امنیتی کشور است.

۸‌صبح می‌نویسد که 'کمیته رسیدگی به پرونده‌های زندانیان بگرام، صلاحیت صدور حکم رهایی هیچ زندانی را ندارد، دادگاه‌های کشور باید ثابت کنند که کدام زندانی بی‌گناه است و کدام گناهکار و تفویض صلاحیت صدور حکم به یک کمیته، دهن‌کجی آشکار به قوه قضاییه است.'

روزنامه وحدت امروز مطلبی را زیرعنوان "بازی‌های پنهان با زندانیان بگرام" چاپ کرده است.

وحدت نوشته که یکی از سناتوران آمریکا تهدید کرده که اگر ۸۸ زندانی بگرام که خطرناک خوانده شدند، رها شوند روابط افغانستان و آمریکا تیره خواهد شد.

نویسنده وحدت نیز رهایی زندانیان بگرام را اقدامی برای تسریع تیرگی روابط بین این دو کشور خوانده است.

وحدت افزوده که رئیس جمهوری افغانستان در تلاش است از طریق همچو اقدامات با مقامات آمریکایی بر سر خواسته‌های خود، چانه زنی کند.

"چرا آمریکا افغانستان را ترک نمی‌کند؟"

روزنامه چراغ می‌نویسد که حمله آمریکا به افغانستان نه بر اساس یک پیشامد و یک حادثه، بلکه به اساس یک استراتیژی دقیق صورت گرفته است.

چراغ نوشته که 'سیاستمداران آمریکا می‌دانند که افغانستان بامی است مشرف بر تمام آسیای مرکزی. بیرون رفتن از افغانستان به معنای بیرون رفتن از این منطقه است.'

روزنامه سخن جدید نیز نوشته که کاخ سفید تلاش دارد تا با هشدار، فشار و یک جانبه گرایی به افغانستان زور بگوید و موافقتنامه امنیتی را به امضا برساند.

سخن جدید می‌نویسد که در صورت امضا شدن موافقتنامه تحت این شرایط، این تعهدات بسیار شکننده خواهد بود.

نویسنده سخن جدید نیز به این باور است که اعمال فشار برای حضور نظامی دایمی در افغانستان، شک و تردید را بر نیت آمریکا در خصوص مبارزه با تروریسم در افغانستان افزایش خواهد داد.

اما روزنامه افغانستان نوشته طبیعی است که حضور جامعه جهانی در افغانستان تا چه حد ضرورت است و این ضرورت تنها در ابعاد امنیتی محدود نمی ماند؛ بلکه تمامی زمینه های اقتصادی و سیاسی را در بر می‌گیرد.

افغانستان می‌نویسد منطقی نیست که در برابر این کشورها و نسبت به حضور قانونی آنها در افغانستان تأخیر و تردید روا داشته شود و امضای پیمان امنیتی خواست همه مردم افغانستان است.

مطالب مرتبط