'فرمانده طالبان بازداشت شده در قندهار از بگرام آزاد شده بود'

Image caption اداره امنیت ملی قندهار جزییات بیشتر در مورد اعضای این گروه را در نشست خبری که در این شهر برگزار شده بود، ارائه کرد و آنها را به روزنامه‌نگاران نشان دادند.

اداره امنیت ملی قندهار از دستگیری یک گروه مسلح ۱۵ نفره خبر داده که در "انجام حملات چریکی خرابکارانه و انفجاری در شهر قندهار دست داشتند".

اداره امنیت ملی قندهار جزییات بیشتر در مورد اعضای این گروه را در نشست خبری که در این شهر برگزار شده بود، ارائه کرد و آنها را به روزنامه‌نگاران نشان داد.

به گفته مامون درانی گزارشگر محلی در قندهار در پایان این نشست خبری این اداره نوارها و ویدیوهایی از "اعتراف‌های" این افراد را در اختیار رسانه‌ها قرار داد.

مشخص نیست که این اعتراف‌های تحت چه شرایطی گرفته‌شده اند.

امنیت ملی قندهار گفته: این گروه مسلح طالبان تحت فرماندهی مولوی عبدالرشید مشهور به مولوی منیب با انجام عملیات خرابکارانه در شهر قندهار جان افراد بیگناه را گرفته‌است.

این اداره گفته‌است که از نزد این گروه پنج کلاشینکوف، یک مسلسل، یک راکت‌انداز آر پی جی و پنج تفنگچه/سلاح کمری توقیف بدست آمده است.

گروه طالبان در این مورد تا کنون ابراز نظری نکرده‌اند.

'فرمانده این گروه، زندانی قبلی بگرام'

در "اعتراف‌های" صوتی که در اختیار رسانه‌ها قرار داده شده یکی از دستگیر شدگان به نام ملا داد محمد، می‌گوید که مولوی منیب حدود یک سال پیش از بازداشتگاه بگرام آزاد شد و به کویته پاکستان رفت.

ملا داد محمد می‌گوید:" من فرزند اختر محمد ساکن منطقه پاشمول قندهار هستم. مولوی صاحب (مولوی منیب) که از سوی آمریکایی‌ها در چوک شهیدان بازداشت شده بود، سال گذشته یک ماه مانده به بهار از زندان بگرام آزاد شد و به چمن (منطقه‌ای در نزدیکی کویته) رفت. ما هم برای تبریکی او به چمن رفتیم. آنجا به ما گفت که آیا دوستی قبلی ما برقرار است؟ ما گفتیم بلی. بعد همین بود که یک نفر را در قندهار کشت. و سه نفر دیگر را در منطقه رنگریزان هم ما کشتیم."

در هفته‌های اخیر آزادی صدها بازداشتی بازداشتگاه بگرام از سوی دولت افغانستان، سبب بروز اختلاف میان آمریکا و افغانستان شده است.

Image caption داد محمد گفت که فرمانده گروه آنها حدود یک سال پیش از بازداشتگاه بگرام آزاد شده بود

هیات بررسی پرونده‌ زندانیان بگرام دو هفته پیش دستور آزادی ۶۵۰ تن از زندانیان بگرام را به دلیل نبود دلایل کافی برای اثبات فعالیت‌های تروریستی داد.

به دنبال آن، روز چهارشنبه ۱۱ جدی/دی دولت آمریکا از دولت افغانستان خواست که ۸۸ تن از زندانیان بگرام را آزاد نکند.

یکی از سخنگویان نیروهای آمریکایی در کابل گفت: "هیات بررسی زندانیان بازداشتگاه بگرام فراتر از صلاحیت قانونی خود عمل کرده و دستور آزادی افرادی را داده است که تهدید واقعی امنیتی اند و شواهد زیادی برای تحقیقات بیشتر در موردشان و یا هم به دادگاه کشاندنشان وجود دارد."

اما بعدا عبدالشکور دادرس عضو هیئت بررسی پرونده‌های زندانیان بگرام گفت که بر اساس قوانین افغانستان، نمی توان افراد بیگناه را در بند نگه داشت از این رو ۸۸ زندانی که مقام های آمریکایی از آنها به عنوان "زندانیان خطرناک" یاد کرده، نیز آزاد می شوند.

او گفت که بر اساس بررسی های هیات، بی گناهی تمام ۸۸ زندانی اثبات شده است و آنها پس از طی مراحل اداری آزاد خواهند شد.

انتقادهای مطرح شده که این افراد بدون سپری کردن روند قضایی در افغانستان آزاد شده‌اند.

دولت افغانستان همچنین مورد انتقاد قرار گرفته که زندانیان متهم به همکاری با طالبان پس از آزادی به این گروه پیوسته و در حملات علیه نیروهای امنیتی افغانستان نقش داشته‌اند.

منابع دیگری هم به رسانه‌ها گفته‌اند که یکی از آزاد شدگان زندان بگرام در حال حاضر والی نام نهاد طالبان در قندهار است.

مطالب مرتبط