گیتس: آمریکا تلاش کرد کرزی را در انتخابات ۲۰۰۹ کنار بزند

Image caption آقای گیتس که در دولت‌های جورج بوش و دور اول باراک اوباما به عنوان وزیر دفاع خدمت کرد.

رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین آمریکا، در بخشی از کتاب خاطراتش ادعا کرده که آمریکا تلاش کرد حامد کرزی را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ از قدرت کنار بزند. آقای گیتس این تلاش را "توطئه خام و ناکام" توصیف کرده‌است.

رئیس جمهور کرزی بارها مدعی شده که آمریکا تلاش کرد او را از قدرت کنار بزند اما واشنگتن تاکید داشته در انتخابات ۲۰۰۹ بی‌طرف بوده و تنها از دموکراسی حمایت کرده‌است.

به نوشته مجله فارین پالیسی، آقای گیتس در کتاب خاطراتش نوشته که ریچارد هالبروک نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان به امید کشاندن انتخابات به مرحله دوم و کنار زدن حامد کرزی از رقیبان او در انتخابات حمایت می‌کرد.

آقای گیتس که در دولت‌های جورج بوش و باراک اوباما به عنوان وزیر دفاع خدمت کرده، در بخشی از این کتاب نوشته: "همه چیز بسیار زشت بود؛ دامن همکار ما، رئیس جمهوری افغانستان لکه دار شد و دستان ما هم آلوده شد."

اما کایتلین هایدن، یک سخنگوی کاخ سفید، ادعاهای آقای گیتس را به شدت رد کرد و گفت: "منافع آمریکا در یک افغانستان با ثبات و انتخابات دموکراتیک و قابل قبول برآورده می‌شد نه در کمک به کامیابی یا شکست یک نامزد خاص."

ریچارد هالبروک که در دسامبر ۲۰۱۰ درگذشت، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان بود و نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ ایفا کرد.

وزیر دفاع پیشین آمریکا در کتابش که قرار است هفته آینده فروش آن آغاز شود، مدعی شده: "هالبروک تلاش زیاد انجام داد تا کرزی در انتخابات شکست بخورد... آنچه او می‌خواست این بود که شمار کافی نامزدان مشهور در انتخابات شرکت کنند تا کرزی نتواند در دور اول انتخابات اکثریت لازم را بدست آورد و بدین ترتیب انتخابات به دور دوم کشانده شود."

Image caption ریچارد هالبروک که در دسامبر ۲۰۱۰ درگذشت، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان بود و نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ ایفا کرد.

در این کتاب از مشوره دادن به دیگر نامزدان، حضور یافتن در گردهمایی‌های انتخاباتی آنها و عکس گرفتن با آنها از "تاکتیک‌های" نام برده شده که آقای هالبروک برای حمایت از رقیبان کرزی استفاده کرده بود.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ با اتهامات زیاد تقلب و پر کردن صندق‌های رای مواجه شد و بالاخره این انتخابات میان حامد کرزی و عبدالله‌ عبدالله به دور دوم کشانده شد اما آقای عبدالله در اعتراض به عملکرد دولت افغانستان در دور دوم انتخابات شرکت نکرد و آقای کرزی به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.

رئیس جمهور کرزی نگرانی‌ها در مورد دخالت "خارجی‌ها" در انتخابات ریاست جمهوری امسال را که قرار است جانشین آقای کرزی را مشخص کند، نیز به عنوان یکی از دلایل تاخیر در امضای موافقت‌‎نامه امنیتی با آمریکا خوانده‌است.

امضای موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا که چگونگی حضور نیروهای آمریکایی پس از پایان ۲۰۱۴ را در افغانستان مشخص می‌کند، به دلیل شرایط وضع شده از سوی حامد کرزی به تاخیر افتاده‌است.

رابرت گیتس در بخشی دیگری از کتابش نیز سیاست‌های باراک اوباما در جنگ افغانستان را مورد انتقاد قرار داده است.

آقای گیتس نوشته بود که باراک اوباما باورش را به استراتژی نظامی خود در افغانستان از دست داده بود.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در کتاب خاطرات آقای گیتس به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

به نوشته او، تقریبا همه تصمیمات جو بایدن در رابطه با سیاست خارجی و امنیت ملی در چهار دهه گذشته اشتباه بوده است.

مطالب مرتبط