روزنامه‌های کابل: شنبه ۲۱ جدی

Image caption آقای کرزی در روز پایانی سال گذشته میلادی با روزنامه‌نگاران داخلی دیدار کرد

دستور رئیس جمهور افغانستان به نهادهای عدلی و قضایی افغانستان به منظور مختومه اعلام شدن پرونده خبرنگاران در این نهادها، تبلیغات ناسالم انتخابات ریاست جمهوری، نشست کشورهای افغانستان، پاکستان و ترکیه در آنکارا به منظور کمک به روند صلح و رهایی زندانیان طالب از زندان بگرام از مهمترین عناوین تعدادی از روزنامه‌های روز شنبه کابل را تشکیل می‌دهند.

۸صبح نوشته که رئیس جمهور کرزی پرونده‌های قضایی خبرنگاران افغان را مختومه اعلام کرده‌است.

این روزنامه افزوده که این پرونده‌ها شامل شکایتهایی می‌شود که از رسانه‌های کشور صورت گرفته و بررسی آنها در دادستانی افغانستان جریان دارد.

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس‌جمهور افغانستان به ۸صبح گفته است که در نشست عدلی و قضایی روز پنج‌شنبه گذشته با حضور مسئولان قضایی افغانستان، تصمیم گرفته شد این دوسیه‌ها مختومه و خبرنگاران عفو شوند.

به گزارش ۸صبح پرونده رسانه‌ها و اصحاب مطبوعات که هنوز بررسی آنها در دادستانی افغانستان جریان دارد "جابه‌جا قرنطین می‌شوند" و مورد پیگرد قانونی قرار نمی‌گیرند.

این روزنامه به نقل از سخنگوی رئیس‌ جمهور کرزی نوشته که پرونده‌های افراد و رسانه‌هایی که دادگاه های کشور درباره آنان حکم صادر کرده نیز توسط وزارت عدلیه/ دادگستری در یک فرمان عفو می‌شود.

اخیرا رئیس‌جمهور کرزی در نشستی با مسئولان رسانه‌ها در ارگ ریاست‌جمهوری به آنان وعده داد که تمام پرونده‌های آنان را مختومه و خبرنگاران را عفو خواهد کرد.

'بیشترین انتقاد از رئیس جمهور'

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به عفو رسانه‌ها و مختومه اعلام شدن پرونده آنان، نوشت که شاید مهمترین و بزرگترین دستاوردهای حکومت کرزی بستر سازی برای ظهور رسانه‌های آزاد و آزادی بیان بوده است. این آزادی سبب شده تا رسانه‌ها بیشترین انتقادها را بر رئیس جمهور وارد کند.

این روزنامه مدعی شده که رئیس جمهور کرزی همواره بر پاسداری از آزادی بیان و حمایت از رسانه‌ها تاکید کرده و گفته است که رسانه‌ها هرچه می‌توانند از او انتقادکنند.

ماندگار افزوده است که انتقادها بخاطر ایجاد اصلاحات در تمامی سطوح نظام بوده است و هیج هدف دیگری در این زمینه وجود نداشته است. اما بازهم صبر و حوصله کرزی در برابر انتقادهایی که از او صورت گرفته ستودنی و اگر شخصی دیگری می‌بود شاید این همه انتقادهای تند را بر نمی‌تافت.

'تبلیغات ناسالم انتخاباتی'

روزنامه آرمان‌ملی نوشت که رقابت سالم میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یک اصل است که در قانون نیز به آن پرداخته شده است.

این روزنامه مدعی شده که برخی از نامزدها تلاش دارند با مطرح کردن مسایل قومی و زبانی صفوف شان را تقویت و به تعداد هواداران خود بیفزایند.

آرمانی‌ملی افزوده است که برخی از نامزدها مسایل زبانی و قومی را دامن می‌زنند تا به این وسیله به اهداف نامشروع خود برسند و منافع علیایی کشور را در نظر ندارند.

'بیم و امیدهای یک نشست'

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه جامعه باز نوشت که با ادامه چانه‌زنی‌ها و قهر و مهرها در روابط افغانستان و آمریکا، تحرکات دیپلماتیک تازه‌ای در حال شکل‌گرفتن است که عبارت از نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و ‌ترکیه برای کمک به روند صلح افغانستان است.

نویسنده این روزنامه معتقد است که آنچه نشست آنکارا ترکیه را برجسته کرده‌است، ورود عربستان به این نشست است.

این روزنامه نوشته که پس از سفر هیات شورای عالی صلح افغانستان به عربستان و صحبت تلفنی رئیس‌جمهور کرزی با وزیر خارجه عربستان به نظر می‌رسد که وزیر خارجه عربستان برای جلب نظر و حمایت پاکستان برای بازگشایی دفتر گروه طالبان در عربستان به پاکستان سفر کرده است.

جامعه باز افزوده که ورود عربستان به روند تلاش‌های صلح افغانستان برای متقاعدکردن پاکستان برای همکاری مؤثر و صادقانه در این روند و تشویق طالبان برای گفت‌وگو با دولت افغانستان و اعمال نفوذ بر رهبری آن می تواند چراغ سبزی باشد در این راستا.

درادامه این روزنامه مدعی شده که با توجه به جایگاه عربستان در میان کشورهای اسلامی‌ و نفوذ این کشور بر گروه‌های تندرو در منطقه و پاکستان نشست آنکارا را از اهمیت بیشتر برخوردار کرده است.

'آیا ترویست ها رها می شوند؟'

روزنامه اطلاعات روز نیز با اشاره به رهایی زندانیان طالبان از زندان بگرام در کابل نوشته که با رهایی این افراد اکنون جدی‌ترین پرسش برای مردم این است که چرا آنان خبر ندارند که پشت‌ تپه‌ای ارگ و سفارت آمریکا چه خبر است؟ این روزنامه افزوده که اصرار حکومت بر بی‌گناهی این زندانیان و تأکید مقام‌های آمریکایی بر خطرناک بودن آنان‌، اینکه دولت افغانستان می‌گوید دلایل و اسناد جرمی برای این زندانیان وجود ندارد و تأکید آمریکا بر اینکه اسناد و دلایل قوی مبنی بر تروریست بودن این افراد وجود دارد، مردم را گیج کرده است و مردم حق دارند بدانند که واقعیت چیست و پشت تپه‌ بعدی چه خبر است؟

اطلاعات روز افزوده است که موضع دوگانه‌ی کابل_واشنگتن در قبال زندانیان بگرام قبل از اینکه بر حقانیت یکی از طرفین دعوا در افکار عامه تأثیر داشته باشد، مردم را با این سوال‌ مواجه کرده است که می‌خواهند بدانند چه کسی دروغ می‌گوید و حقیقت چیست؟

اخیرا دولت افغانستان ۸۸ زندانی را که آمریکا آنان را خطرناک اعلام کرده بود، خطرناک نداسته و گفته که آنان را رها و فقط تعدادی از این افراد که خطرناک هستند در بند باقی خواهند ماند.

مطالب مرتبط