سفر شکارچیان خارجی به افغانستان بررسی می‌شود

Image caption در میان افرادی‌که ادعا شده برای شکار به افغانستان آمده‌اند، وزیر تجارت قطر نیز شامل است

وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید که تحقیقات در مورد سفر شکارچیان خارجی به غرب افغانستان آغاز شده است.

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در یک نشست خبری گفت که حکومت از طریق رسانه‌ها از سفر شکارچیان خارجی به افغانستان با خبر شده است.

او گفت که وزارت امور خارجه تحقیقات در این مورد را آغاز کرده است.

بر اساس فرمان رئیس جمهوری افغانستان، شکار پرنده ها و حیوانات کم‌یاب در این کشور ممنوع است.

برخی از فعالان جامعه مدنی در غرب افغانستان و شماری از رسانه‌های داخلی این کشور گزارش داده بودند که بین ۶۰ تا ۱۶۰ شکارچی عرب، پاکستانی، کشمیری و بنگلادشی به شمول وزیر تجارت قطر اواخر ماه دسامبر ۲۰۱۳ به افغانستان آمده و در ولایات غربی هرات و در ولایت فراه مشغول شکار پرندگان کم‌یاب هستند.

Image caption وزارت خارجه افغانستان تحقیقات در مورد سفر شکارچیان خارجی به افغانستان را آغاز کرده است

فعالان جامعه مدنی ادعا کرده بودند که این افراد با مجوز وزارت خارجه افغانستان به این کشور سفر کرده و در چهار هواپیمای باربری، همراه خود یازده ماشین ضد گلوله و چندین پرنده شکاری آورده اند.

تلویزیون خصوصی طلوع با پخش تصاویری از ورود وزیر تجارت قطر و همراهانش، گزارش داده که آنها برای شکار به افغانستان آمده‌اند و در این تصاویر مکتوب از وزارت خارجه افغانستان نیز نشان داده می‌شود که از مقامات هرات خواهان همکاری با یکی از این تاجران قطری شده‌است.

سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید تحقیقات آنها در این زمینه آغاز شده و اگر چنین ادعایی درست باشد، ممکن در صدور ویزا برای این افراد اشتباه اداری صورت گرفته باشد.

روز گذشته نیز برخی از فعالان مدنی در واکنش به سفر شکارچیان خارجی به افغانستان، راهپیمایی کرده بودند.

مطالب مرتبط