روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۲ جدی

Image caption انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شانزدهم حمل/فروردین برگزار می‌شود

نهادهای امنیتی افغانستان اعلام کردند که بررسی اولیه آنها نشان می‌دهد که از ۶ هزار و ۸۴۵ مرکز رای‌دهی، بیش از ۴۰۰ مرکز رای‌دهی در روز انتخابات ریاست جمهوری به دلیل تهدید امنیتی بسته می‌مانند.

بحث امنیت انتخابات، بررسی کارکرد یک ساله مجلس نمایندگان و توزیع شناسنامه های برقی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۲ جدی/دی کابل است.

مباحث داغ انتخابات افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که انتخابات سال آینده چندمین تجربه مردم افغانستان در رفتن به سوی صندوق های رای است.

افغانستان نوشته که حضور مجدد مردم افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری و شور و اشتیاق آنان برای تعیین آینده شان، عظمت و شکوه اراده مردم افغانستان را در انظار جهانیان به نمایش می گذارد و و تمام دسیسه ها را برای مخدوش ساختن روند انتخابات نقش بر آب می سازد.

افغانستان افزوده، در کنار ارگان ها و نیروهای امنیتی که تلاش می کنند تا امنیت فضای انتخابات را تامین کنند، تمام نیروها و افراد در کشور و در راس آنها نامزدان ریاست جمهوری وظیفه دارند تا آنان را در برگزاری سالم و عادلانه و شفاف انتخابات یاری رسانند.

روزنامه دولتی انیس نیز می‌نویسد که وزارت امور داخله با یک هفته تاخیر برنامه امنیتی انتخابات را به کمیسیون انتخابات ارائه کرد.

انیس نوشته آنچه می تواند مشارکت مردم را در این روند آسان سازد و امنیت را تضمین کند، مشارکت مردم است.

نویسنده انیس از مردم خواسته تا خودشان در برگزاری انتخاباتی شفاف در فضایی امن سهم بگیرند.

روزنامه حزبی وحدت نیز نوشته که چهارصد مرکز حدود هفت درصد از تمام مراکز را تشکیل می دهد و تلاش های نیروهای امنیتی برای تامین امنیت با توجه به این آمار، قابل قدر است.

اما وحدت با دیده شک به این آمار دیده و می‌نویسد معلوم نیست که تمهیدات نیروهای امنیتی در مورد مراکز رای دهی تا چه حدود با برآوردهای امنیتی از افغانستان در بهار سال آینده مطابقت دارد.

روزنامه سروش ملت نیز می‌نویسد که هنوزهم ناامنی یک چالش جدی فراروی انتخابات است که دولت افغانستان برای آن پاسخ قانع کننده ای ندارد و همین امر یکی از عمده ترین موارد نگرانی از خدشه دار شدن سلامت و شفافیت انتخابات به شمار می رود.

به باور نویسنده سروش ملت، در حال حاضر مهمترین نگرانی و ترس مردم ازهمین ناحیه است، این که رای دهی، پیامدهای منفی برای آن ها به بار نیاورد و شرکت در انتخابات امنیت جانی و مالی آن ها را در خطر نیندازند.

بررسی کار مجلس نمایندگان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که پارلمان اول دلو/بهمن به رخصتی می‌رود، دیروز اعلام شد که نمایندگان در سال کاری ۱۳۹۲، صرف هفت قانون را به تصویب رسانده‌اند.

۸‌صبح افزوده که "پیش از این گفته می‌شد که پارلمان در نقش نظارتی خود ناکام است، اما در قانون‌گذاری کامیاب. اما هفت قانون در یک سال نشان می‌دهد که پارلمان حتی در قانون‌گذاری هم ناکام است."

۸‌صبح نوشته که این دوره نمایندگان به تعطیلی‌های خود نیز افزودند. جلسات‌شان را از هفته سه روز، به دو روز در هفته، تقلیل دادند.

۸صبح می‌نویسد در این روزها هم بیشتر نمایندگان در ستادهای انتخاباتی نامزدان مختلف تقسیم شده‌اند و مبنای پیوستن نمایندگان به ستادهای انتخاباتی هم بیشتر معامله‌های کوچک سیاسی و مالی است، تا دیدگاه و برنامه.

به باور نویسنده ۸‌صبح، نمایندگان پارلمان محبوبیت خود را از دست داده‌اند، دیگر افکار عمومی به آنان اعتماد ندارد و همان‌طور که وزارت‌خانه‌های کابینه قادر به مصرف بودجه انکشافی نیستند، بیشتر نمایندگان پارلمان هم، نمی‌توانند به مردم، حساب پس بدهند.

آغاز کار شناسنامه‌های الکترونیکی

روزنامه سخن جدید می‌نویسد که قانون ثبت احوال نفوس پس از ماه ها جنجال تصویب شد.

سخن جدید نوشته که برای اولین بار شهروندان اغانستان صاحب کارت هویت الکترونیکی با ذخیره بالای اطلاعات خواهند شد.

سخن جدید می‌نویسد مسایل امنیتی که در شناسنامه های کاغذی قبلی در نظر گرفته نشده بود، در این کارت ها در نظر گرفته شده است و این مانع سو استفاده و تقلب در این شناسنامه ها می‌شود.

مطالب مرتبط