روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۲۴ جدی

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در یک موضعگیری بی‌سابقه، از اعضای حزب خواسته که در انتخابات ۱۳۹۳ شرکت کنند. آقای حکمتیار رهبر دومین گروه عمده شورشی و تحت تقیب آمریکا است.

این خواست آقای حکمتیار در سرمقاله‌های روزنامه‌های ۲۴ جدی/دی کابل انعکاس یافته است.

"حزب اسلامی؛ از نفرت گلوله تا لذت رای"

روزنامه اطلاعات روز نوشته که حزب اسلامی از گروه‌های عمده‌ مخالف مسلح دولت افغانستان و از متحدان اصلی طالبان در جنگ ده ساله علیه حکومت افغانستان و نیروهای خارجی می‌باشد.

اطلاعات روز می‌نویسد که ورود کنونی حزب اسلامی در بحث انتخابات، تدبیر سیاسی این حزب برای حضور در قدرت و در صف بندی‌های انتخابات می‌باشد، همان‌طوری که در بخش نظامی نیز تدابیر لازم را برای کسب امتیاز‌های بیش‌تر به کار می‌بندند.

اطلاعات روز افزوده که حزب اسلامی نزدیک به دو دهه است که برای قدرت سیاسی می‌جنگد؛ حرص این گروه برای قدرت، بیش از هر حزب و جریان سیاسی نوپا‌ و دیرینه در کشور می‌باشد.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که نمی‌توان به گذشته سیاه و جنایت‌های این حزب در طول ده سال گذشته چشم فروبست، اما علاقه‌مندی رهبران آن به شرکت در انتخابات امری قابل ستایش است.

"پیام مدنی و عقلانی"

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که پیام آقای حکمتیار به هوادارانش مبنی بر شرکت در انتخابات اقدامی است، مدنی و عقلانی.

به باور نویسنده ۸‌صبح، این پیام نشان می‌دهد که حکمتیار پذیرفته است که رای مردم، داور است و انتخابات راه‌حل.

۸‌صبح می‌نویسد که در حال حاضر بسیاری از اعضای ارشد حزب اسلامی، یا در حکومت حضور دارند، یا در اتاق‌های شورای ملی و اعضای ارشد این حزب نیز در تیم‌های مختلف نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری حضور دارند.

۸‌صبح نوشته: "برای آقای حکمتیار بهتر این است که به‌صورت کامل از خشونت دست بردارد. او باید به تمامی جنگجویانش دستور دهد، تا جنگ‌افزارهای‌شان را به زمین بگذارند، او باید بخش نظامی تشکیلاتش را لغو کند، از پاکستان به کابل برگردد و در چارچوب قانون اساسی، به فعالیت بپردازد. اگر حکمتیار یک بار روش‌های مسالمت‌آمیز را امتحان کند بد نمی‌شود."

روزنامه محور نیز می‌نویسد که این پیام برای همه افغانها سوال برانگیز است.

اما محور افزوده که باور به دموکراسی اگرچه ناوقت هم باشد، کار درستی است و به نفع جامعه می‌باشد

تاثیر پیام حکمتیار بر انتخابات

روزنامه وحدت می‌نویسد این پیام نشان می‌دهد که مسیری که حکومت افغانستان در مورد انتخابات سال ۲۰۱۴ می‌خواهد رقم بزند به نفع کسانی است که هنوز حاضر نیستند دست از انتحار و خشونت بردارند، ولی در عین حال می‌خواهند در فاز سیاسی هم به هر طریقی فعال و شریک باشند.

وحدت نوشته که فضای کنونی، انتخابات را پیچیده می‌سازد.

وحدت افزوده که انتخابات به مسیری می‌رود که رئیس جمهوری می‌خواهد و بازیگران داخلی و گروه‌های سیاسی در وضعیت کنونی نه توان سنجش و درک این وضعیت را دارند و نه ابزارهای موثری برای مقابله با آن.

نویسنده وحدت می‌پرسد: "آیا ظرف سوراخ انتخابات افغانستان به زودی چککه خواهد کرد و مسیری دیگر خواهد گشود؟"

مطالب مرتبط