روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۲۵ جدی

حق نشر عکس Getty
Image caption در تاریخ ۹۰ ساله فوتبال افغانستان این اولین بار است که فوتبال این کشور موفق به کسب این جایزه از سوی فیفا شده است

جایزه بازی جوانمردانه فیفا برای فوتبال افغانستان، اعلام حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار که از نامزد مشخص در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می‌کند و برگزاری جشن نوروز در افغانستان از عناوین مهم تعدادی از روزنامه‌های صبح امروز کابل را تشکیل می‌دهند.

روزنامه جامعه باز با اشاره به اعطاء جایزه جوانمردانه فدرسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) به فوتبال افغانستان، نوشت که وقایع دردناکی در درون تاریخ کشور وجود دارد که برای هیچ فرد و نهادی احساس شرمساری را به وجود نمی‌آورد،‌ در مقابل حوادثی از قبیل کسب جایزه فیفا، همگان را به وجد می‌آورد.

نویسنده این روزنامه توضیح داده است که در این کشور هیچ کسی مسئولیت حوادث تلخ گذشته را به دوش نمی‌گیرد و هر‌اتفاق گوارا عملی است که تک‌ تک انسان‌های این سر زمین آنرا انجام داده و باید به آن افتخار کرد.

روزنامه جامعه باز پرسیده است که آیا درست است ادعا کنیم مردمی‌که در اقدامات ننگین شخصا شرکت نداشته‌اند، باید احساس تقصیر کنند و به رنج شرمساری گرفتار‌ شوند؟ شاید جواب این باشد که نه، درست نیست.

نویسنده این روزنامه افزوده که ملت کلیت معنوی و اخلاقی است و در طول زمان علی‌رغم مرگ و تولد نسل‌ها هویت خود را حفظ می‌کند، پس درست است که در کنار مسئولیت فردی، مسئولیت جمعی نیز داریم و این مسئولیت عامل افتخار و شرمساری ما در قبال حوادث ننگین و افتخار‌ آمیز است و باید از حوادث ننگین کشور‌مان شرمسار باشیم و در برابر حوادث افتخارآمیز، افتخار کنیم.

'به ورزش توجه شود'

۸صبح نیز در سر مقاله خود نوشت که دستاوردهای جوانان افغان در عرصه ورزشی نشانه‌ی ظرفیت‌ها و توانایی‌های مردم ما است که در سال‌های جنگ و بحران امکان ظهور و بروز نیافته بود. پیروزی‌های پی‌درپی تیم فوتبال کشور در مسابقات کشورهای جنوب آسیا، حس همبستگی ملی را در میان شهروندان کشور تقویت کرد. اعضاء این تیم کاری کردند که سیاستمداران پر ادعای ما نتوانستند انجام دهند.

این روزنامه نوشت که سیاستمدارانی که سال‌ها از همبستگی میان مردم افغانستان دم زدند، اما در عمل از خلق وجوه مشترک برای تقویت این همبستگی عاجز ماندند. ورزشکاران کشور توانستند گل لبخند را بر لب‌های همه مردم افغانستان، از هر سمت و تباری بشگفند.

۸صبح افزوده که نیاز است تا دولت‌مردان کشور سرمایه‌گذاری لازم را در زمینه ورزش انجام داده و ورزش را جدی بگیرند. برای رسیدن به این هدف، نیاز به منابع بیشتر است. منابع و مدیریت کارا و یک استراتیژی مدون است که ما را به هدف می‌رساند.

این روزنامه افزوده است که دولت به ورزش توجه کند و وزارتهای همانند سرحدات و اقوام و قبایل را که هیج دستاوردی برای افغانستان ندارد از چرخه اداری افغانستان خارج سازد.

'ورزش نقط وصل تمام فاصله‌ها'

روزنامه افغانستان نیز نوشت که ورزش نقطه وصل تمام فاصله‌های منفصل است. چند اتفاق اخیر در عرصه ورزش نشان داد که مردم در این عرصه فارغ از تمام خط کشی‌ها، تعلقات و فاصله‌ها می‌نگرند.

افغانستان افزوده است که در عرصه ورزش همدیگر پذیری را به معنی واقعی کلمه در میان مردم افغانستان می‌توان دید و حس مشترک ملی را تجربه کرد. می‌توان از این نتیجه گرفت که ورزش می‌تواند نتایج مثبت و موثر سیاسی و اجتماعی را نیز برای مردم افغانستان به بار آورد.

این روزنامه افزوده است که مردم افغانستان سالها از پراکندگی و اختلاف رنج برده‌اند اکنون به دنبال نمادها و شعارهای هستند که بتواند آنها را با هم پیوند دهند، حس مشترک ملی را و یگانگی را القا کند و روحیه یگانگی و هم پذیری را برای مردم به ارمغان آورد.

'حزب اسلامی از نامزد مشخص حمایت می‌کند'

روزنامه سرنوشت نیز نوشت که حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار اعلام کرده است که در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است ۱۶ حمل/ فروردین سال آینده برگزار شود از نامزد مشخص حمایت خواهد کرد.

چند روز قبل نیز رهبر این حزب از اعضایش خواست تا با گرفتن کارت رای دهی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت کند. این موضع گیری واکنشهای زیادی در محافل رسانه‌ای افغانستان داشت.

'جشن نوروز آبرومندانه'

Image caption امسال افغانستان میزبان کشورهای همسایه در نوروز خواهد بود

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به اینکه جشن جهانی نوروز در شهر کابل برگزار می‌شود، ابراز نگرانی کرده که محل برگزاری جشن در ت په پغمان در غرب کابل هنوز محل آبرومندی برای پذیرایی از مهمان نیست و مبادا که تمام این آمادگی‌ها به باد فنا برود و مایه آبروریزی کشور نزد همسایگان شود.

این روزنامه نوشت که تامین امنیت این مراسم با توجه به اینکه تعداد از بنیاد گرایان در کشور جشن نوروز را جشن مخالف دین اسلام می‌خوانند نیز چالش عمده در این راستا به حساب می‌آید.

ماندگار افزوده، افرادی که برای برگزاری این جنش انتخاب شده تجارب لازم در زمینه فرهنگی ندارند و فقط از سر بعضی مصلحت‌ها به این کار منصوب شده‌اند و وقتی اجندا نوروز از ذهن چنین افرادی بیرون آید چیزی به درد بخوری نخواهد بود.

مطالب مرتبط