دفاع اوباما از سیاستش در افغانستان در واکنش به کتاب خاطرات گیتس

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption رابرت گیتس جمهوریخواه دو سال در دولت اوباما خدمت کرد

در نخستین واکنش عمومی رئیس‌جمهوری آمریکا به کتاب خاطرات رابرت گیتس که از جمله حاوی انتقادهایی به او و سیاستش در قبال افغانستان بوده، باراک اوباما از راه‌برد خود در این کشور دفاع کرده است.

آقای اوباما در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر دفاع سابق خود، گفته که برای رابرت گیتس احترام قائل است ولی در عین حال تاکید کرده که همواره به ماموریت ایالات متحده در افغانستان اعتماد داشته است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین آمریکا، در کتاب خاطراتی که قرار است روز سه‌شنبه ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) از آن رونمایی شود، از سیاست‌های باراک اوباما در جنگ افغانستان انتقاد کرده است.

آقای گیتس که هم در دولت جورج بوش و هم در دولت باراک اوباما به عنوان وزیر دفاع حضور داشت، در کتاب خاطراتش نوشته است که باراک اوباما باورش را به راه‌برد نظامی خود در افغانستان از دست داده بود.

همچنین به نوشته این کتاب آقای اوباما به ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نظامی آمریکا در افغانستان، اعتماد نداشته و علاقه‌ای هم به حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور نداشته است.

رابرت گیتس در پایان سال ۲۰۰۶ به وسیله جورج بوش به وزارت دفاع منصوب شد و با آغاز دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، تا سال ۲۰۱۱ در این سمت باقی ماند.

کتاب خاطرات او، "ماموریت: خاطرات یک وزیر جنگ" نام دارد.

درباره تلاش برای کنار زدن کرزی

رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین آمریکا، در بخشی از کتاب خاطراتش ادعا کرده که آمریکا تلاش کرد حامد کرزی را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ از قدرت کنار بزند. آقای گیتس این تلاش را "توطئه خام و ناکام" توصیف کرده است.

باراک اوباما در این باره واکنشی نشان نداده است.

رئیس جمهور کرزی بارها مدعی شده که آمریکا تلاش کرد او را از قدرت کنار بزند اما واشنگتن تاکید داشته در انتخابات ۲۰۰۹ بی‌طرف بوده و تنها از دموکراسی حمایت کرده‌است.

به نوشته مجله فارین پالیسی، آقای گیتس در کتاب خاطراتش نوشته که ریچارد هالبروک نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان به امید کشاندن انتخابات به مرحله دوم و کنار زدن حامد کرزی از رقیبان او در انتخابات حمایت می‌کرد.

پیش‌تر کاتلین هایدن، سخنگوی کاخ سفید، ادعاهای آقای گیتس را به‌شدت رد کرد و گفت: "منافع آمریکا در یک افغانستان با ثبات و انتخابات دموکراتیک و قابل‌قبول برآورده می‌شد؛ نه در کمک به کامیابی یا شکست یک نامزد خاص."

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ با اتهامات زیاد تقلب و پر کردن صندق‌های رای مواجه شد و بالاخره این انتخابات میان حامد کرزی و عبدالله‌ عبدالله به دور دوم کشانده شد اما آقای عبدالله در اعتراض به عملکرد دولت افغانستان در دور دوم انتخابات شرکت نکرد و آقای کرزی به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.

رئیس جمهور کرزی نگرانی‌ها در مورد دخالت "خارجی‌ها" در انتخابات ریاست جمهوری امسال را که قرار است جانشین او را مشخص کند، به عنوان یکی از دلایل تاخیر در امضای موافقت‌‎نامه امنیتی با آمریکا خوانده است.

امضای موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا که چگونگی حضور نیروهای آمریکایی پس از پایان ۲۰۱۴ را در افغانستان مشخص می‌کند، به دلیل شرایط وضع شده از سوی حامد کرزی به تاخیر افتاده است.

به نوشته آقای گیتس، آقای اوباما که دستور اعزام سی هزار نیروی نظامی بیشتر را به افغانستان داده بود، تحت تاثیر نفوذ دستیاران غیرنظامی‌اش درباره این تصمیم دچار تردید شده بود.

این که یک وزیر دفاع سابق این‌گونه زبان به انتقاد از رئیس‌جمهور باز کند سابقه نداشته است.

باراک اوباما در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا از محتوای این کتاب رنجیده است، پاسخی نداد.

با این حال در روزهای گذشته رابرت گیتس از برداشت‌هایی که از کتابش شده، ابراز تاسف کرده و گفته است که در خاطرات خود به هیچ‌کس انگی نزده است.

مطالب مرتبط