فعالان مدنی در کابل خواستار امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا شدند

Image caption معترضان معتقدند که اگر آقای کرزی این پیمان را امضا نکند، کشور به سوی بحران و جنگ‌های داخلی پیش خواهد رفت

دهها تن از فعالان مدنی و دانشجویان در تجمع اعتراضی در برابر مقر پارلمان افغانستان، خواستار امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا شدند.

به باور معترضان، عدم امضای این موافقتنامه باعث نگرانی مردم نسبت به آینده شده است. آنها از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواستند که آن را امضا کند.

صمد امیری به نمایندگی از فعالان مدنی به خبرنگاران گفت: "از رئیس جمهور کرزی می‌خواهیم که بخاطر مصالح علیای افغانستان و کشور در وضعیت نسبتاً بحرانی قرار دارد، موافقتنامه امنیتی را با ایالات متحده امضا کند."

او هشدار داد: "اگر آقای کرزی این موافقتنامه را به زودی امضا نکند، ما این تجمعات مدنی خود را نه تنها در کابل، بلکه در ولایت‌ها هم گسترش خواهیم داد."

معترضان معتقدند که اگر آقای کرزی این موافقتنامه را امضا نکند، کشور به سوی بحران و جنگ‌های داخلی پیش خواهد رفت.

شماری از نمایندگان مجلس برای شنیدن اعتراض آنها بیرون آمدند و وعده دادند که پیام آنها را به رئیس جمهوری خواهند رساند.

معترضان همچنین قلم بزرگی را که به صورت نمادین برای اعتراض به تاخیر امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا تهیه کرده بودند، به نمایندگان تحویل دادند تا به آقای کرزی برسانند.

در پارلمان افغانستان هم نمایندگان به دو دسته موافقان و مخالفان امضای این موافقتنامه هستند و در جلسه امروز مجلس نمایندگان هم پیش از آغاز بحث بر سر بودجه، این موضوع مطرح شد و هر دو طرف اظهارات تندی داشتند.

شاه گل رضایی، نماینده موافق با امضای این موافقتنامه به بی‌بی‌سی گفت: "وابسته بودن اقتصاد افغانستان به کمک‌های خارجی و وابستگی تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی به کمک‌های خارجی از مسایلی هستند که باعث آن شده که تعدادی از نمایندگان موافق با امضای موافقتنامه شوند."

همچنین عنایت الله بابر فرهمند در مجلس گفت که تعویق امضای این موافقتنامه بر سرنوشت مردم افغانستان و انتخابات ۱۳۹۳ "تاثیر منفی" به جا می گذارد. تاکید کرد که "رئیس جمهوری باید به لجبازی" خود پایان دهد و آن را امضا کند.

عبدالستار خواصی از جمله مخالفان امضای این موافقتنامه بود که نیروهای آمریکایی را به "جنایت" در افغانستان متهم کرد و افزود که "رئیس جمهوری یک مسلمان و افغان است و موضعش مثل آفتاب روشن است" و خواستار توقف عملیات این نیروها و تامین صلح است.

Image caption معترضان این قلم را به آقای کرزی اهدا کردند تا تاکید خود بر اهمیت امضای این پیمان را نشان دهند

آقای خواصی نیروهای آمریکایی را متهم به کشتن ۱۶ غیرنظامی در ولایت پروان کرد و افزود: "اگر ما اتکا به خارجی‎ها داشته باشیم، ذلیل می‌شویم، و این ذلت را ما قبول نمی‌کنیم."

قرار بود موافقتنامه امنیتی دو جانبه بخشی از پیمان استراتژیک بین افغانستان و آمریکا باشد که ماه ثور/اردیبهشت سال گذشته توسط حامد کرزی و باراک اوباما در کابل امضا شد.

ولی به دلیل حساسیتی که در مورد همکاری‌های امنیتی بین دو کشور وجود داشت، قرار شد که این بخش در یک موافقتنانه دیگر بین دو کشور امضا شود.

آمریکا از آقای کرزی خواسته بود که تا آخر سال ۲۰۱۳ این موافقتنامه امضا شود، اما آقای کرزی شرط گذاشته که پیش از تعهد آمریکا مبنی بر زمینه‌سازی برای صلح و قطع عملیات نیروهای خارجی آن را امضا نخواهد کرد.

مطالب مرتبط