آیساف: بدون آمریکا هیچ کاری در افغانستان نمی‌توان کرد

حق نشر عکس ISAF
Image caption ژنرال فلدمن می‌گوید ناتو برای ماموریت جدیدش در افغانستان آمادگی می‌گیرد

مقامات آیساف در افغانستان با ابراز خوشبینی در مورد امضای موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن، خود را آماده ماموریت‌شان پس از سال ۲۰۱۴ در این کشور می‌کنند.

ژنرال هینز فلدمن، سخنگوی نیروهای بین المللی کمک به امنیت یا آیساف در یک نشست اختصاصی با شماری از خبرنگاران در کابل گفت بحث روی شرط‌های رئیس جمهوری افغانستان به خاطر امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا، پیشرفت‌هایی کرده و آنها امیدوارند این سند به زودی امضا شود.

او گزینه صفر را از غیر محتمل‌ترین گزینه‌ها در مورد ماموریت نیروهای بین‌المللی در افغانستان خواند.

ژنرال فلدمن می‌گوید که هزینه‌های سنگین جانی و مالی که جامعه بین‌المللی در افغانستان متحمل شده، دست‌کم گرفته نمی‌شود و هیچ کشوری حاضر نیست این ماموریت را بی نتیجه پایان بدهد.

اسماعیل شهامت خبرنگار بی‌بی‌سی که در این نشست اشتراک کرده، می‌گوید آقای فلدمن گفته که هیچ چاره ای جز امضای موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن وجود ندارد.

سخنگوی آیساف در کابل می‌گوید آنها به امضای این سند خوشبین هستند و از اکنون آمادگی‌های شان را برای حضور پس از ۲۰۱۴ در افغانستان روی دست گرفته‌اند.

او گفت که فهرست مفصلی از شرایط خاص آموزگاران و نیروهایی که پس از ۲۰۱۴ در این کشور انجام وظیفه خواهند کرد، آماده شده و به کشورهای عضو ناتو فرستاده شده تا آنها پیش از آغاز رسمی این ماموریت، افراد شایسته را انتخاب کنند.

او تاکید کرد که امضای موافقتنامه امنیتی میان ناتو و افغانستان و ادامه ماموریت آنها منوط به امضای موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن است زیرا ناتو بدون آمریکا هیچ کاری در افغانستان انجام داده نمی‌تواند.

به گفته او، ماموریت در افغانستان هزینه بالایی نیاز دارد که بخش بزرگ آن از سوی آمریکا تامین می‌شود.

سخنگوی آیساف گفت که تاخیر در امضای این سند ادامه ماموریت کنونی ناتو را با مشکل رو به رو می‌کند.

کرزی: "موافقتنامه امنیتی با آمریکا امضا می‌شود"

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در تازه ترین اظهاراتش در تماس تلفنی با انگلا مرکل نخست وزیر آلمان گفته که موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا امضا خواهد شد.

اما او بار دیگر برای امضا شدن این سند، به شرایط افغانستان؛ آغاز عملی روند صلح، پایان حملات بر روستاهای افغانستان و دادن ضمانت برای عملی شدن این شروط تاکید کرده است.

او گفته که مردم افغانستان با تایید امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا در لویه جرگه مشورتی، دوستی خود را به آمریکا نشان دادند و اکنون آمریکا باید حسن نیت خود را به مردم این کشور نشان دهد.

وی گفته که موقف کنونی افغانستان در مورد موافقتنامه امنیتی از تجربه روابط این کشور با آمریکا در دوازده سال گذشته منشا گرفته است.

مطالب مرتبط