والی هلمند: طالبان در هلمند حضور گسترده ندارند

Image caption آقای بلوچ گفت همه حملات طالبان بر هلمند در سال گذشته شکست خورده است

محمد نعیم بلوچ، والی هلمند ادعای طالبان در این مورد را که شورشیان بیشتر مناطق این ولایت جنوبی افغانستان را کنترل می‌کنند رد کرده‌است.

آقای نعیم در گفت‌وگوی با بی‌بی‌سی گفت که طالبان حضور وسیعی در هلمند ندارند اما پذیرفت که آنها در چندین ولسوالی این ولایت فعال هستند.

دیروز ذبیح‌الله مجاهد، که خود را سخنگوی طالبان می‌خواند در گفت‌وگوی با بی‌بی‌سی مدعی شد که آنها بخش‌های اعظم هلمند را تحت کنترل خود دارند.

او گفت طالبان از پیروزی بر نیروهای به رهبری ناتو مطمین هستند و به زودی قدرت را در افغانستان بدست خواهند گرفت.

اما والی هلمند گفت: "طالبان نه بخش بزرگی از هلمند را بدست دارند و نه می‌توانند کدام ساحه را از دست نیروهای امنیتی افغان که حالا در هلمند مستقر هستند، بیرون کنند. در سالی که گذشت، طالبان یک عملیات را بنام خالد بن ولید به راه انداختند. شما می‌دانید که رهبری نظامی طالبان مثل ذاکر قیوم و اختر محمد عثمانی از هلمند هستند. با این همه نفوذی که داشتند، با این همه تحرکاتی که به راه انداختند و جنگ را از چهار جبهه آغاز کردند، موفقیتی بدست نیاوردند."

آقای بلوچ گفت که طالبان تنها کنترل ولسوالی باغران و نواحی محدودی را در شمال هلمند بدست دارند.

ذبیح‌الله مجاهد در صحبتی با جان سیمسون گزارشگر بی‌بی‌سی گفته که طالبان در مناطق دور دست افغانستان در "همه جا" حضور دارند و نیروهای خارجی از ترس از پایگاه‌های خود خارج شده نمی‌توانند.

جان سیمسون، می‌گوید با توجه به شرایط جدید مشکل است باور کرد که طالبان بتوانند به قدرت برگردند اما به گفته او اشغال کابل از سوی طالبان در ۱۹۹۶ نیز غیر منتظره بود و انتخاب یک رئیس جمهوری ضعیف و فاسد در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو می‌تواند طالبان را تقویت کند.

بیشتر نیروهای به رهبری ناتو در افغانستان تا پایان امسال از افغانستان خارج خواهند شد و هم اکنون مسئولیت تامین امنیت بیشتر مناطق افغانستان به عهده نیروهای امنیتی افغانستان است.