واکنش‌های بین‌المللی به حمله انتحاری به رستوران لبنانی در کابل

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حمله مرگبار انتحاری به رستوران لبنانی در کابل که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفته‌اند، با محکومیت گسترده داخلی و بین‌المللی مواجه شده است.

به گفته پلیس کابل، در این انفجار که شامگاه دیروز (۲۷ جدی/دی) در منطقه دیپلمات‌نشین وزیر اکبر خان با حمله سه مهاجم انتحاری روی داد، ۱۳ خارجی و ۸ افغان کشته شدند.

چهار کارمند سازمان ملل، رئیس دفتر صندق بین‌المللی پول در کابل و دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان هم در میان کشته شدگان بودند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل این حمله را "هولناک" توصیف کرده است. سخنگوی آقای بان گفته: "چنین حمله هدفمندی علیه غیرنظامیان کاملا غیرقابل قبول و آشکارا نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه است. اینگونه حملات باید فورا متوقف شوند."

شورای امنیت سازمان ملل در اعلامیه‌ای این حمله را محکوم کرده و نوشته: "اعضای شورای امنیت تایید کردند که تروریسم در هر شکلی جنایت و ناموجه است، بدون توجه به انگیزه، محل و زمان آن و این که توسط چه‌کسی صورت گرفته است و نباید به دین، ملیت، تمدن و گروه قومی ربط داده شود."

کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول، که رئیس دفتر نمایندگی آن در کابل در این حمله کشته شد، در اعلامیه‌ای این حمله را "تراژیک" خوانده است.

خانم لاگارد گفته: "ما اطلاع حاصل کردیم که همکار و دوست عزیز ما وابل عبدالله، نماینده مقیم ما در افغانستان، و تعداد زیادی دیگر در حمله‌ای به رستورانی در کابل کشته شدند. این یک خبر تراژیک است و ما در سازمان [بین‌المللی پول] به شدت متاثر هستیم."

جوزف دانفورد، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت در افغانستان – آیساف – حمله رستوران تاورنا دو لبان را "وحشیانه و بی‌معنی" خوانده است.

فرمانده ناتو گفته است: "بار دیگر گروه طالبان بی‌اعتنایی کامل خود را نسبت به زندگی انسان‌ها و آینده افغانستان نشان دادند. طالبان باید کشتار عامدانه و بدون تفکیک غیرنظامیان را متوقف کنند."

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی

حمله مهاجمان به این رستوران لبنانی در زمانی که مهمانان برای صرف غذا آماده می‌شدند، واکنش‌های گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی هم به دنبال داشته است.

حق نشر عکس IMF
Image caption وابل عبدالله رئیس دفتر صندوق بین‌المللی پول در کابل در انفجار دیشب کشته شد

بیشتر کاربران آن را محکوم کرده‌اند. برخی از کاربران نیز که قبل از انتشار بیانیه حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان در محکومیت این حمله، در این شبکه ها نظر داده‌ بودند، از آقای کرزی رئیس جمهوری افغانستان انتقاد کرده بودند که چرا نسبت به این حمله و کشتار غیرنظامیان در جریان آن "سکوت" کرده است.

سمیرا حمید در فیسبوک نوشته بود که چرا آقای کرزی نسبت به آنچه که دیشب روی داد "سکوت" کرده و تا کی کسانی را که به گفته او "قاتل" هستند، "برادر" می‌خواند.

سهراب شریفی نوشته بود که آقای کرزی معمولاً در مواردی که غیرنظامیان در حملات "غیرعمدی" نیروهای خارجی کشته می‌شوند، "به زمین و زمان دشنام می‌دهد" و با "سروصدا و صدور اعلامیه" محکوم می‌کند، اما حالا که ساعت‌ها از حمله دیشب گذشته، قصد ندارد از "برادران ناراضی" خود انتقاد کند.

رحمت‌الله موحد با لحن طعنه‌آمیزی نوشت که باید منتظر بود که "برادران ناراضی" که از بازداشتگاه بگرام آزاد شده‌اند، کار ناتمام خود را تمام کنند. فرهاد هم نوشت که آقای کرزی در فکر آن است که چگونه کار "برادران" خود را "توجیه" کند.