حامد کرزی حمله دیشب کابل را محکوم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption حامد کرزی: "پاکستان و ایالات متحده آمریکا می‌توانند به روند صلح در افغانستان کمک کنند"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بیست ساعت پس از حمله انتحاری به رستوران لبنانی در کابل که ۲۱ کشته به‌جا گذاشت، آن را محکوم کرد.

این حمله ساعت ۷:۲۰ شام دیروز (۲۷ جدی/دی) با انفجار کمربند انتحاری یک مهاجم در مقابل ورودی رستوران 'تاورنا دو لبان' آغاز شد.

به دنبال این انفجار، درگیری دو مهاجم دیگر در داخل رستوران با نیروهای امنیتی ادامه یافت و ۱۳ خارجی و ۸ افغان در جریان انفجار و درگیری پس از آن کشته شدند که رئیس دفتر صندق بین‌المللی پول در کابل و چهار کارمند سازمان ملل هم در بین آنها بودند.

وبسایت دفتر ریاست جمهوری افغانستان نوشته: "رئیس جمهور ضمن محکوم نمودن شدید این عمل جنایتکارانه، گفت که مبارزه با تروریسم زمانی به موفقیت می‌انجامد که میان قربانی و تروریست تفاوت قایل شده، با عوامل تروریسم مبارزه صورت بگیرد."

آقای کرزی در اعلامیه خود که ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر امروز منتشر شد، تاکید کرده: "در این راستا، اگر نیروهای ناتو و در راس آن ایالات متحده آمریکا می‌خواهند با مردم افغانستان متحد و همکار باشند، باید عوامل تروریسم را هدف قرار دهند."

رئیس جمهوری افغانستان افزوده: "سیاست تلقی نمودن قربانی و عامل تروریسم، هر دو به عنوان متحد استراتژیک، سیاستی است که در دهه گذشته موجب قربانی‎های بی‌شمار در افغانستان شده و هیچ موفقیتی نداشته است."

حامد کرزی گفته: "مردم افغانستان بر این باورند که پاکستان و ایالات متحده آمریکا می‌توانند به روند صلح در افغانستان کمک کنند. رسیدن به صلح ایجاب یک سیاست و استراتژی روشن و تفکیک میان جانبداران و مخالفان صلح و آشتی افغانستان را می‎نماید."

تاخیر در محکومیت این رویداد مرگبار از سوی رئیس جمهوری، انتقادهایی را هم به دنبال داشت. پیشتر در شبکه‌های اجتماعی از آقای کرزی انتقاد شده بود که چرا در این مورد "سکوت" کرده است.

سازمان ملل، صندق بین‎المللی پول، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ناتو و شماری از سفارتخانه‌های خارجی در کابل، پیشتر از آقای کرزی و برخی حتی تنها ساعاتی پس از این رویداد، آن را محکوم و وحشتناک توصیف کردند.

Image caption بیشتر قربانیان این حمله شهروندان و مقامهای خارجی بودند

هر چند آقای کرزی هم این حمله را "تروریستی" دانسته، ولی به نظر می‌رسد که مخاطب اصلی او در این پیام متحدان غربی حکومتش هستند تا گروه طالبان و مردم افغانستان.

آقای کرزی در این نامه هیچ نامی از گروه طالبان نبرده است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته که آن را در واکنش به تلفات غیرنظامیان در ولایت پروان انجام داده است. مقام‌های دولتی گفته‌اند که در جریان حمله نیروهای بین‌المللی به شورشیان در پروان ۱۴ غیرنظامی کشته شدند. این حمله روز چهارشنبه صورت گرفت.

در حمله دیشب به رستوران لبنانی عمدتاً شهروندان خارجی کشته شده‌اند؛ از جمله وابل عبدالله رئیس دفتر نمایندگی صندق بین‌المللی پول در افغانستان و چهار کارمند سازمان ملل. هر دو نهاد از حامیان عمده‌ افغانستان هستند که کمک‌های هنگفتی در اختیار دولت افغانستان قرار داده است.

بقیه قربانیان رویداد دیشب غیرنظامیانی بودند که برای صرف غذا به این رستوران رفته بودند.

گروه‌های سیاسی مخالف حکومت آقای کرزی هم حمله به رستوران 'تاورنا دو لبان' را محکوم کرده‌اند. از جمله ائتلاف ملی به رهبری عبدالله عبدالله این حمله را "جنایتکارانه" خوانده است.