عمر داوودزی: تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی به آغاز روند صلح کمک نمی‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر داخله افغانستان از آمریکا خواسته‌است تا هر چه زودتر هیات بلندرتبه‌ را برای مذاکره و "به نتیجه رساندن" موافقتنامه امنیتی با افغانستان به این کشور بفرستد.

محمد عمر داوودزی، وزیر داخله افغانستان گفته است که حمله مرگبار دیشب به یک رستوران در کابل نشان داد که تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا به آغاز مذاکره با مخالفان مسلح دولت افغانستان کمکی نمی‌کند.

در حمله دیروز طالبان به رستوران لبنانی 'تاورنا دو لبان' در منطقه شدیدا حفاظت شده و دپلمات نشین وزیر اکبرخان دست کم ۱۳ شهروند خارجی و ۸ شهروند افغانستان جان خود را از دست دادند.

آقای داوودزی که در نشست فرماندهان پلیس ولایات افغانستان در مورد این حمله صحبت می‌کرد گفت: "حادثه دیشب حداقل چند موضوع را برای ما روشن ساخت. اول این که اگر معاهده امنیتی را با آمریکا امضا کنیم یا نکنیم، دشمن ما را آرام نمی‌گذارد. اگر کسی به این فکر باشد که به تعویق افتیدن امضای معاهده امنیتی، باعث می‌شود که این‌ها به میز مذاکره می‌نشینند، حمله دیشب واضح ساخت که این طور نیست. این ها نه به میز مذاکره می آیند و نه ما را می بخشند."

آقای داوودزی در حالی این اظهارات ابراز کرده‌است که رئیس جمهور کرزی گفته تا زمانی‌که روند مذاکرات صلح با طالبان به صورت عملی آغاز نشود، موافقتنامه امنیتی را امضا نخواهد کرد. آقای کرزی گفته که کلید صلح افغانستان بدست آمریکا و پاکستان است و این دو کشور می‌توانند طالبان را بر سر میز مذاکره حاضر کنند.

وزیر داخله افغانستان از آمریکا خواست تا هر چه زودتر هیات بلندرتبه‌ را برای مذاکره و "به نتیجه رساندن" موافقتنامه امنیتی با افغانستان به این کشور بفرستد. او گفت: "تا حالا هم دیر نشده. زیاد فرصت را از دست نداده‌ایم. خواست ما از ایالات متحده امریکا این است که زود تر یک هیأت به سطح بلند بفرستد که روی میز بنشنیم و مذاکره کنیم و به زودی به یک نتیجه برسیم. تا باشد که از این حالت سردرگمی بیرون شویم."

عمر داوودزی همچنین اعلام کرد که کار چندتن از مقامات ارشد حوزه دهم امنیتی پلیس در کابل نیز به دلیل حمله دیشب به حالت تعلیق در آمده است.

آقای داوودزی در ادامه صحبت‌هایش گفت: "رئیس صاحب جمهوری، بارها گفته که بیش از هرکس دیگری دوست دارد که این معاهده امنیتی با کشور آمریکا امضا شود. هم اهمیت امضا شدن را می‌فهمد و هم اضرار آن را. دولت می‌خواهد بعضی موارد روشن شود و بعد معاهده را امضا کند. به این دلیل ایجاب می‌کند که یک مذاکره مناسب بین کابل و واشنگتن صورت گیرد. از دور مسایل حل نمی‌شود. از دور، از راه مطبوعاتی مشکل حل نمی‌شود. مساله بسیار مهم است. این مساله به سرنوشت افغانستان تعلق دارد و به منافع آمریکا در منطقه تعلق دارد."

رئیس جمهوری افغانستان امروز با محکومیت حمله دیشب گفت: "مبارزه با تروریسم زمانی به موفقیت می‌انجامد که میان قربانی و تروریست تفاوت قایل شده، با عوامل تروریسم مبارزه صورت بگیرد."

آقای کرزی گفته: "اگر نیروهای ناتو و در راس آن ایالات متحده آمریکا می‌خواهند با مردم افغانستان متحد و همکار باشند، باید عوامل تروریسم را هدف قرار دهند."

موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان از سوی لویه جرگه مشورتی در ماه نوامبر سال گذشته تایید شد اما آقای کرزی با افزودن شرایط جدید از امضای این موافقتنامه اجتناب کرد.

آقای کرزی گفته تا زمانی‌که روند مذاکرات صلح با طالبان به صورت عملی آغاز نشود و "خارجی‌ها حملات خود را به صورت کامل به خانه‌های افغانها" متوقف نکنند، این موافقتنامه را امضا نخواهد کرد.

موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا چگونگی ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را پس از پایان سال جاری میلادی مشخص می‌کند.

قرار است نیروهای بین‌المللی به رهبری آمریکا ماموریت رزمی خود در افغانستان را تا آخر امسال به پایان برسانند و از افغانستان خارج شوند.

مطالب مرتبط