یادبود از قربانیان انفجار روز جمعه در کابل با گل‌گذاری و راهپیمایی

حدود دوصد تن در اعتراض به حمله سه مهاجم انتحاری به رستورانی در کابل، که ۲۱ کشته بجا گذاشت، راهپیمایی کردند و خواستار پایان "حملات تروریستی" شدند.

در این حمله شامگاه روز جمعه (۲۷ جدی/دی) ابتدا یک مهاجم کمربند انتحاری خود را در مقابل ورودی رستوران 'تاورنا دو لبان' منفجر کرد و بعد دو مهاجم دیگر با مسلسل وارد ساختمان آن شدند و با نیروهای امنیتی درگیری کردند.

عکس‌های از این راهپیمایی را اینجا ببینید

فردای این رویداد برگزارکنندگان این راهپیمایی، با راه‌اندازی کمپینی با عنوان "نه به تروریسم"، دعوت به برگزاری این راهپیمایی را از طریق فیسبوک پخش کردند.

صدها تن به این کمپین پیوستند و عصر امروز (۲۹ جدی) به گفته رامین انوری از برگزارکنندگان این راهپیمایی، حدود دوصد تن جمع شدند و به یادبود قربانیان این حمله، هر یک شاخه گلی به محل انفجار گذاشتند.

او گفت: "[از محل انفجار] راهپیمایی کردیم به طرف دفتر سازمان ملل در چهارراهی زنبق تا صدای خود را از طریق این سازمان به جهانیان برسانیم."

Image caption در حمله روز جمعه بیست و یک نفر کشته شدند

معترضان قطعنامه پایانی راهپیمایی خود را در مقابل دفتر هیات کمک سازمان ملل – یوناما – خواندند که در آن ضمن محکومیت حمله روز جمعه، سه خواست مشخص را مطرح شده است.

حمایت و دادخواهی برای قربانیان حملات "تروریستی" به عنوان خواست اول آنها مطرح شده است. قطعنامه از دولت و نهادهای غیردولتی خواسته که برای حمایت از قربانیان خشونت دست به کار شوند.

خواست دیگر آنها ادامه حمایت جامعه بین‌المللی از دستاوردهای ۱۲ سال اخیر افغانستان، از جمله آزادی‌های مدنی و شهروندی است. راهپیمایان تاکید کرده‌اند که جامعه جهانی مردم افغانستان را تنها نگذارد.

بررسی قانونی پرونده‌های زندانیانی که به اتهام دست داشتن در فعالیت‌های تروریستی بازداشت شده‌اند، از دیگر خواست‌های معترضان است. آنها از دولت خواسته‌اند که "به سیاست چندگانه" خود در قبال این زندانیان پایان دهد.

اخیرا یک کمیسیون دولتی اعلام کرد که ۶۵۰ زندانی که در بازداشتگاه بگرام بودند، آزاد شده‌اند. پخش شدن این خبر، اعتراض‌های زیادی را به دنبال داشت.

Image caption بر اساس فرمان آقای کرزی کسی آزاد نشود، بلکه برای آنها پرونده تشکیل شود، به دادگاه فرستاده شود و اگر دادگاه تصمیم به آزادی آنها گرفت، آزاد شوند

رامین انوری در توضیح خواست راهپیمایان در این مورد گفت: "باید روند آزادسازی آنها قانونی شود. یعنی بر اساس فرمان آقای کرزی کسی آزاد نشود، بلکه برای آنها پرونده تشکیل شود، به دادگاه فرستاده شود و اگر دادگاه تصمیم به آزادی آنها گرفت، آزاد شوند."

براساس قانون، رئیس جمهوری صلاحیت عفو و تخفیف مجازات زندانیان را دارد، اما معترضان تاکید دارند که روند قانونی بررسی پرونده‌های زندانیانی که به فعالیت‌های تروریستی متهم هستند، باید طی شود.

حمله ۲۷ جدی در محافل داخلی و بین‌المللی بازتاب گسترده‌ای داشت. بان کی مون دبیر کل سازمان ملل آن را "هولناک" و پیمان ناتو آن را "وحشیانه" خواندند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هم این حمله را محکوم کرد. عمر داوودزی، وزیر داخله گفت که این حمله نشان داد که تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا به آغاز مذاکره با مخالفان مسلح دولت افغانستان کمکی نمی‌کند.

مطالب مرتبط