'امدادرسانان افغانستان را ترک نمی‌کنند'

حق نشر عکس AP
Image caption در حمله انتحاری به یک رستوران لبنانی در وزیر اکبر خان شهر کابل، ۲۱ نفر کشته شدند

سازمانهای بین‌المللی امدادرسان در افغانستان می‌گویند با وجود کشته شدن برخی از کارمندان‌شان در حمله انتحاری روز جمعه به فعالیت‌شان در این کشور ادامه خواهند داد.

در حمله انتحاری به یک رستوران لبنانی در وزیر اکبر خان شهر کابل، ۲۱ نفر کشته شدند. سیزده شهروند خارجی نیز در این رویداد کشته شدند که از این جمع چهار نفرشان کارمند دفتر سازمان ملل متحد و دو نفر دیگر کارمند بهداشتی یونیسف بودند.

حمله مرگبار انتحاری به رستوران لبنانی در کابل که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفته‌اند، با محکومیت گسترده داخلی و بین‌المللی مواجه شد.

کشته شدن کارمندان موسسات خارجی، نگرانی‌هایی را از محدود شدن فعالیت نهادهای امدادرسان در بین مردم به وجود آورده‌است.

اما نهادهای امدادرسان اعلام کردند که نه تنها افغانستان را ترک نمی‌کنند، بلکه تعهد شان برای بهبود زندگی افغانها محکم‌تر می‌شود.

صندق حمایت از کودکان سازمان ملل –یونیسف- امروز با انتشار اعلامیه‌ای خبر داد که دو کارمند بهداشتی این اداره نیز در میان کشته شدگان انفجار روز جمعه بودند.

اکیل آیر، نماینده یونیسف در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که کشته شدن کارمندان این اداره تاثیری بر فعالیت آنها نخواهد داشت.

او گفت که این نهاد بیش از سه دهه است که در افغانستان کار می‌کند و همیشه با وجود حوادث ناگوار به کارش برای بهبود زندگی کودکان و زنان افغان ادامه داده است.

او گفت: "یونیسف در افغانستان باقی خواهد ماند و ما برای انجام فعالیت‌های خود کاملا متعهد هستیم و بیشتر از هر زمان دیگر به ماموریت خود پایبند می‌باشیم."

Image caption مسئولیت این حمله را طالبان به عهده گرفت

آقای آیر می‌گوید به دنبال این رویداد تنها کاری که انجام می‌دهند، بررسی و تجدید نظر در مورد مسایل امنیتی کارمندان این سازمان خواهد بود؛ امری که به گفته او پس از هر حادثه امنیتی انجام می‌شود.

جستین پیک ویمال، یکی از مسئولان موسسه اکبر -اداره هماهنگی کمک ها برای افغانستان- نیز تاکید می‌کند که این حمله باعث نخواهد شد که سازمانهای امدادرسان افغانستان را ترک کنند.

او گفت: "ما می‌دانیم که این گونه حملات صورت خواهد گرفت، ما افغانستان را ترک نمی‌کنیم و کمک‌های مان را به افغانها متوقف نمی‌سازیم."

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز می گوید سایر نهادهایی که کارمندان شان در حمله انتحاری روز جمعه کشته شده اند، به تعهدشان برای کمک به افغانستان پایبند هستند.

کمیته سویدن برای افغانستان نیز دو روز پس از رویداد کابل، اعلام کرده که آنها نیز به فعالیت‌های‌شان در افغانستان ادامه خواهند داد.

این نهاد همچنان گفته که در سال جاری برای معلولان و دختران پروژه‌های جدیدی را نیز آغاز خواهد کرد.

مطالب مرتبط