روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۹ جدی

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

شام روز جمعه ۲۷ جدی، حمله انتحاری به رستوران لبنانی در کابل صورت گرفت که ۲۱ کشته به‌جا گذاشت.

روزنامه‌های ۲۹ جدی/دی کابل پس از گذشت دو روز هنوز این موضوع را در سرخط مطالب تحلیلی خود قرار داده‌اند.

انتقاد از پیام دیرهنگام رئیس جمهوری

روزنامه ۸‌صبح نوشته که در میان واکنش‌ها به این رویداد، بیانیه دیرهنگام ارگ ریاست‌جمهوری قابل تامل است.

۸‌صبح می‌نویسد که آقای کرزی به‌جای نکوهش عاملان این رویداد، بیشتر به جنگ رسانه‌ای با آمریکا پرداخته و این کشور را سرزنش کرده است.

۸‌صبح افزوده "این رویداد زنگ خطری برای همه کشورها بود. در این رویداد اتباع چندین کشور به قتل رسیدند. این رویداد نشان داد که طالبان هرگز آشتی‌پذیر نبوده و به مثابه دشمن بشریت در این صحنه وارد شده است. بنابراین مبارزه با این پدیده عزم و حمایت جهان را می‌طلبد."

۸‌صبح همچنان می‌نویسد که این رویداد اثرات بدی بر سرمایه گذاری در افغانستان خواهد داشت.

"مسئولیت آزادی تروریست‌ها با کیست؟"

روزنامه وحدت به رویداد حمله به رستوران لبنانی اشاره کرده و نوشته که تعداد زیادی از نهادهای داخلی و خارجی ادعا دارند که زندانیان رها شده از زندان بگرام ممکن در همچو رویدادها دست داشته باشند.

وحدت می‌نویسد که باید روی موضوع رهایی زندانیان دقت بیشتری صورت گیرد تا این گونه برداشت نشود که افرادی در درون نظام برخلاف مصالح و منافع عمومی کار می‌کنند.

روزنامه ۸‌صبح نیز نوشته که رابطه‌ مستقیم میان رهایی زندانیان بگرام و این رویداد وجود دارد. وقتی حکومت به‌خاطر اعمال فشار بالای آمریکا اقدام به رهایی دسته‌جمعی زندانیان خطرناک می‌کند و برای آنان تضمین‌نامه‌هایی نیز داده می‌شود، وضعیت از این بهتر نخواهد شد.

"غیرنظامیان، قربانیان شعار"

Image caption حمله انتحاری بر رستوران لبنانی بیست و یک کشته به جا گذاشت

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که این رویداد با همین‌سادگی خود دنیایی از فلاکت و بدبختی را به همراه داشت، فلاکت و بدبختی برای مردمی‌که سنگ دینداری و مسلمانی به سینه می‌کوبند.

جامعه باز نوشته که "شعاردادن و تأکید کورکورانه به شعارهای دینی بدون توجه به موارد و مصادیق آن، امری ظاهری است و در این خصوص نهادهای خاصی مسئولیت دارند و باید پاسخ‌گو باشند."

روزنامه انصاف نیز می‌نویسد همچو رویدادها نشان می‌دهد که تنها چیزی که در این کشور ارزش ندارد، جان و مال غیرنظامیان است.

انصاف افزوده که این اعمال کاملا خلاف دستورهای دینی است و افرادی که این کار را انجام می‌دهند کسانی هستند که فریب استخبارات و مولوی‌های دین به دنیا فروخته را خوردند.

انتقاد از نیروهای امنیتی

روزنامه سخن جدید نوشته که در این رویداد نیروهای امنیتی به شدت غفلت کردند.

سخن جدید می‌نویسد که وقوع همچو رویدادها بی سابقه نبوده و بارها رستوران ها در کابل مورد حمله قرار گرفته است بنابراین تکرار همچو حمله، غفلت نیروهای امنیتی را نشان می‌دهد.

سخن جدید افزوده که "خجالت و شرمساری این رویداد به اندازه ای است که باید رهبران بلند پایه نیروهای امنیتی از وظایف‌شان استعفا دهند."

مطالب مرتبط