آزادی ۶۳ گروگان در غرب افغانستان

حق نشر عکس a
Image caption ولایت هرات یکی از ولایت های نسبتا آرام افغانستان به حساب می آید

ژنرال عبدالحمیدحمیدی، مسئول امنیت فرماندهی پلیس ولایت هرات در غرب افغانستان اعلام کرد که ۶۳ کارمند موسسه مین روبی "هیلوتراست" که از سوی افراد مسلح ربوده شده بودند، آزاد شدند.

کارمندان موسسه مین روبی، صبح امروز در ولسوالی پشتون زرغون ولایت هرات زمانی که عازم محل کار خود بودند، به چنگ افراد مسلح افتادند.

عبدالروف احمدی سخنگوی پلیس ولایت هرات نیز با تایید این خبر در باره جزئیات این حادثه به بی‌بی‌سی گفت که کارمندان بدون اطلاع پلیس به روستاهای اطراف ولسوالی پشتون زرغون رفته بودند که توسط افراد مسلح ربوده شدند.

او افزود که عملیات نیروهای پلیس برای رهایی این افراد ۱۰ ساعت به طول انجامید که در ابتدا ۸ نفر حوالی ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی همراه با ۵ خودرو و تجهیزات آنان آزاد شدند.

احمدی گفت که نیروهای مسلح این افراد را به صورت انفرادی در کوهای "درمندر" که برفگیر و صعب العبور است در حال انتقال بودند که به دلیل تعقیب پلیس، مجبور شدند که گروگان‌ها را در کوهای صعب العبور رها کرده و خود فرار کنند.

او افزود که نیروهای پلیس تاکنون به تعقیب این افراد مسلح هستند.

آقای احمدی گفت، کارمندان مین روبی همه سالم‌اند و به کسی آسیبی نرسیده و تمام تجهیزات این مین روب‌ها دوباره به آنان برگردانده شده است.

تاکنون پلیس وابستگی افراد رباینده را اعلام نکرده و فقط از آنها به عنوان نیروهای مخالف دولت افغانستان یاد کرده است.

موسسه هایی که در زمینه مین روبی فعال اند، سالها است که در افغانستان کار می‌کنند و معمولا مانند کارمندان صلیب سرخ، از حملات گروه های درگیر، مصون بوده اند.

اما در سالهای اخیر تعداد از این افراد توسط افراد مسلح مخالف دولت افغانستان کشته شدند.

افغانستان براساس پیمان اوتاوا، تعهد کرده بود که تا سال ۲۰۱۳ تمامی مین های موجود در این کشور را از بین ببرد.

اما نهادهای فعال در زمینه مین روبی با توجه به مقدار مین‌هایی که در افغانستان کارگذاشته شده، قادر به اجرای این برنامه نشدند.

"پاک کردن زمین های مین‌گذاری شده در شرایطی که نا امنی ها در افغانستان کماکان ادامه دارد و در بخشهای از افغانستان عملا جنگ جریان دارد، برنامه دشواری است"

در سال ۲۰۱۲مقام‌های افغان از سازمان ملل متحد خواستند که ده سال دیگر به افغانستان فرصت بدهد تا مین‌های موجود در این کشور را پاک کنند.

مطالب مرتبط