روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه اول دلو

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه‌های روز سه‌شنبه کابل، افزایش حمله‌های انتحاری در افغانستان، تنش در روابط افغانستان و آمریکا و بازگشایی دفتر "مشارکت استراتژیک افغانستان و پاکستان" آمریکا را مهم دانسته‌اند.

روزنامه سخن جدید افزوده است که با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی و پایان ضرب‌الاجل آمریکا برای امضاء موافقنامه امنیتی میان کابل_واشنگتن، فعالیت‌های مخالفان و گروه‌های تروریستی روز به روز افزایش می‌یابند.

این روزنامه مدعی شده که ممکن است با خروج نیروهای بین‌المللی از کشور، نیروهای امنیتی توان مقابله و مبارزه با طرح‌های تروریستی را نداشته باشند و تاخیر در امضاء پیمان امنیتی و تنش‌ها میان کابل و واشنگتن نیز در تشدید حملات مخالفان نقش دارد.

سخن جدید نوشته که این حمله‌ها نشان دهنده آن است که عدم تعامل با آمریکا می‌تواند پیامدهای خطرناکی را برای افغانستان به دنبال داشته باشد، پیامدهایی که جبرانش برای دولت افغانستان گران تمام می‌شود و بار سنگین آن بر شانه‌ا‌ی شهروندان کشور هر روز سنگین‌تر می‌شود.

این روزنامه افزوده که در چنین وضعیتی که انتخابات در راه است و هشدارهای آمریکا برای امضاء موافقت‌نامه امنیتی تقریبا بی‌نتیجه مانده، افزایش حمله‌های انتحاری در افغانستان به شدت ابهام آمیز و پرسش بر انگیز است.

'دود آتش کابل به جاده‌های اسلام آباد می رسد'

۸صبح نیز با اشاره به انجام حمله‌های انتحاری در افغانستان و پاکستان، نوشته است که مسئولیت این حملات را طالبان افغانی و پاکستانی به عهده گرفته اند. این موضوع نشانده این است که سیاست‌های امنیتی ارتش پاکستان، پیامدهای زیان‌بار خود را آشکار می‌کند. دیگر روشن شده است که تنها مردم افغانستان قربانی نیستند، بلکه مردم پاکستان، حتی سربازان آن کشور نیز قربانی طالبان‌اند.

این روزنامه افزوده است که طالبان توسط دستگاه‌های اطلاعاتی پاکستان برای کنترل افغانستان، ساخته و پرداخته شد. لازم بود که نظامیان پاکستانی از فرصتی که حمله تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ایجاد کرده بود، استفاده می‌کردند، سیاست‌های امنیتی خود را مورد بازبینی قرار می‌دادند و رویایی محمدعلی جناح را تحقق می‌بخشیدند.

۸صبح افزوده که هدف ارتش پاکستان این بود تا توهم "نفوذ هند در افغانستان" را خنثی کنند. ژنرال‌های پاکستانی هم‌چنان می‌خواستند و حالا هم ‌خواهانند، تا با استفاده از کارت طالبان، با جهان معامله کنند. اما این سیاست، پاکستان را در گودال ناامنی و بحران پرت کرد.

این روزنامه افزوده که ژنرال‌های پاکستانی باید از حمایت طالبان افغانی دست بردارند، شبکه‌های حمایتی آنان را برچینند و رهبران آن را وادار به مذاکره با کابل کنند. این مسئله سبب می‌شود که شورش طالبان پاکستانی نیز آهسته‌آهسته، فروکش کند. دوام وضعیت کنونی، دود آتشی را که در افغانستان برافروخته است، تا جاده‌های اسلام‌آباد و لاهورپندی می‌کشاند.

'بحران جدیدی در کشور'

روزنامه جامعه باز افغانستان نیز با اشاره به حملات انتحاری اخیر در افغانستان افزوده است که نخستین رویداد، آزادی گروهی و بدون محاکمه کسانی است که به اتهام حمله‌های انتحاری و عضویت در گروه‌های برانداز، در زندان بگرام، به سر می‌بردند.

این روزنامه افزوده که استدلال، کمیته بررسی پرونده‌های زندانیان بگرام، که مدارک و شواهدی دال بر دست‌داشتن این افراد در حمله‌های انتحاری و اقدامات مسلحانه وجود ندارد باعث رهای این افراد از بند شد، ولی چیزی که هرگز به آن توجه نشد، اصول و الزامات قانونی بود‌ که این کمیته، هرگز به این موضوع ساده توجه نکرد که نفس عضویت در گروه‌های برانداز عمل مجرمانه است.

این روزنامه افزوده که کمترین پیامد این‌گونه ‌اقدام‌ها این است که نیروهای امنیتی کشور را در تنگنا قرار دهند. آنان با کوشش‌ها و پی‌گیری‌های فراوان و پرداخت هزینه‌های زیاد، افرادی را دستگیر می‌کنند ولی نظام قضایی کشور، با مماشات و سهل‌انگاری، با رهایی این افراد این کوششها را خنثی می‌سازد.

این روزنامه افزوده که موافقتنامه امنیتی با آمریکا موضوع دیگری است که این‌روزها به ‌مسئله‌ای جدی در فضای سیاسی کشور مبدل شده است. این نوع موافقتنامه برای تمام کشورها، فرصتی است برای تعامل و همکاری‌های مشترک و ابزاری است برای پاسخ‌گویی عقلانی به نیازهای امنیتی، سیاسی و اقتصادی کشورها. در سیاست افغانی، این فرصت، می‌رود که خود بحران جدیدی را بر کشور تحمیل کند.

'حکومت منافع ملی را در نظر ندارد'

روزنامه وحدت نیز نوشته که حکومت افغانستان می‌خواهد با امضاء نکردن موافقت نامه امنیتی با آمریکا نشان دهد که اقداماتش بر اساس منافع ملی بوده و مصالح علیایی کشور را در نظر دارد.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده است که مقامات کشور منطق رفتاری کشور ما را باید به سمتی رهنمون سازد که نتیجه ان همگام سازی سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا با موضوع افغانستان باشد و منطق حمایت غرب و آمریکا را در افغانستان تغییر ندهد.

این روزنامه افزوده که تعاملات افغانستان با غرب باید در چانه زنی‌ها و موثریت آنرا بسنجد چرا که در غیر آن صورت ممکن است وضعیت پیچیده و مبهم افغانستان در بی‌تفاوتی و یا خصومت غرب به ورطه‌ای کشانده شود که خود رئیس جمهور و مهمترم از آن مردم افغانستان آنرا نخواهند.

'سوء ظن متقابل'

روزنامه سروش ملتنوشته که اکنون آمریکا و افغانستان به همدیگر سوء ظن نگاه می‌کنند. رئیس جمهور افغانستان به صداقت آمریکا نسبت به افغانستان مشکوک به نظر می‌رسد و می‌خواهد با امضاء این موافقت نامه تضمینهای لازم را دریافت کند.

این روزنامه افروده است که از طرف دیگر از آمریکا نیز سخنانی به گوش می‌رسد که حاکی از سوء ظن و بی‌اعتمادی میان دولت مردان آمریکایی به ماموریت این کشور در افغانستان است.

سروش ملت افزوده است که با این رویکرد بعید نیست که زاویه اختلاف میان دو کشور بزرگتر شده و در نهایت دو متحد استراتژیک را از همدیگر دور سازد.

'دفتر سوم برای چی؟'

روزنامه دولتی انیس نیز با طرح این پرسش که دفتر سوم برای چی؟ نوشته است که رسانه ها اخیرا گزارش داده‌اند که آمریکا به منظور گسترش تقویت امنیت و ثبات در افغانستان و پاکستان و انتقال از حضور نظامی به غیر نظامی و دیپلوماتیک دفتری را به نام دفتر "مشارکت استراتژیک افغانستان و پاکستان" ایجاد کرده است.

این روزنامه افزوده است که آمریکا در اسلام آباد و کابل یک سفارت خانه دارد که سیاست کاخ سفید در این دو کشور را نظارت می‌کند و ایجاد این دفتر نقش این سفارت را زیر سئوال می‌برد.

انیس تاکید کرده که شورای امنیت ملی افغانستان از این اقدامات آمریکا سئوال و ابهامهای دارد و این شورا به وزارت خارجه افغانستان هدایت داده که از آمریکا بخواهد که در این زمینه توضیحات دهد.

مطالب مرتبط