داوودزی: گفتگو با طالبان به امضای پیمان امنیتی با آمریکا ربط ندارد

حق نشر عکس MOI
Image caption پس از پخش شدن اظهارات آقای داوودزی، تحلیلگران در رسانه‌ها از "شکاف" در کابینه آقای کرزی در مورد امضای پیمان امنیتی سخن گفتند

عمر داوودزی وزیر داخله/کشور افغانستان در صفحه توییترش نوشته که "گفتگوهای صلح با طالبان افغانی ربطی به امضای پیمان همکاری‌های امنیتی میان افغانستان و آمریکا ندارد."

آقای داوودزی این موضوع را در صفحه توییترش مطرح کرد و به دنبال آن در توییت دیگری نوشت که "اگر این سند امضا شود یا نه، حکومت [افغانستان] به تلاش‌هایش برای آوردن طالبان افغانی به پروسه صلح ادامه می‌دهد."

این عضو ارشد کابینه حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، در حالی بر بی‌ارتباطی مصالحه با طالبان و امضای پیمان همکاری‌های امنیتی و دفاعی با آمریکا تاکید دارد که آقای کرزی خود شرط گذاشته تا زمانی که برای آغاز گفتگوهای صلح با طالبان به صورت عملی زمینه‌سازی نشده، این پیمان را امضا نخواهد کرد.

وزیر داخله پیشتر هم به دنبال حمله مهاجمان وابسته به گروه طالبان به یک رستوران لبنانی در کابل که ۲۱ کشته بجا گذاشت، گفت: "حادثه دیشب حداقل چند موضوع را برای ما روشن ساخت؛ اول این که اگر معاهده امنیتی را با آمریکا امضا کنیم یا نکنیم، دشمن ما را آرام نمی‌گذارد."

او همچنین افزود: "اگر کسی به این فکر باشد که به تعویق افتادن امضای معاهده امنیتی باعث می‌شود که این‌ها به [پای] میز مذاکره می‌نشینند، حمله دیشب واضح ساخت که این طور نیست. این‌ها نه به میز مذاکره می‌آیند و نه ما را می‌بخشند."

پس از پخش شدن اظهارات آقای داوودزی، تحلیلگران در رسانه‌ها از "شکاف" در کابینه آقای کرزی در مورد امضای پیمان امنیتی سخن گفتند و این موضوع در شبکه‌های اجتماعی بیشتر پیچید.

اما صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله در پیامی که به بی‌بی‌سی فارسی فرستاد، این تحلیل‌ها را ناشی از "کم‌دقتی" آنها دانست و در توضیح اظهارات آقای داوودزی نوشت: "هدف وزیر امور داخله از بی‌ربط بودن گفتگوهای صلح و امضای پیمان امنیتی با آمریکا این بوده که امضای پیمان امنیتی به بُعد داخلی گفتگوهای صلح حکومت با مخالفان مسلح ربطی ندارد."

او افزوده: "امضا شدن و امضا نشدن پیمان امنیتی با آمریکا، تغییری در سیاست مصالحه‌جویانه دولت با مخالفان مسلح ایجاد نمی‎کند و در هر حال مانند گذشته، سیاست دولت در این زمینه، باز بودن درب گفتگو با مخالفان مسلح است و این موضوع ربطی به امضای پیمان امنیتی با آمریکا ندارد."

حق نشر عکس AP
Image caption کرزی: آمریکا آمده و نمی‎رود، برادر. نمی‎رود و بی‎غم خواست‎های خود را ازش بخواهید

سخنگوی وزارت داخله در توضیح خود همچنین نوشته: "مصالحه با مخالفان مسلح دولت یک روند پیچیده و چندبُعدی است. در این روند هم کشورهای منطقه نقش دارند و هم جامعه بین‌المللی. بدون شک همکاری ایالات متحده آمریکا در روند مصالحه دولت با مخالفان مسلح، اهمیت خود را دارد و این همکاری اشاره به بُعد بین‎المللی روند مصالحه دارد که یک بحث جدا و بیرون از حیطه صلاحیت‌های وزارت امور داخله است."

آقای کرزی برای امضای سند همکاری‌های امنیتی و استراتژیک با آمریکا از سال گذشته دوبار جرگه بزرگ ریش سفیدان (لویه جرگه مشورتی) را برگزار و این موضوع را برای رایزنی با آنها مطرح کرد. در هر دو نشست این موضوع مورد تایید شرکت کنندگان قرار گرفت.

با وجود این، سال گذشته وقتی که توافقنامه همکاری‌های درازمدت توسط حامد کرزی و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کابل امضا شد، مشخص شد که موضوع امنیتی در این سند جایی ندارد.

آقای کرزی در آن زمان اعلام کرد که همکاری امنیتی به دلیل حساسیتی که دارد، باید در سند دیگری به امضا برسد. امسال که لویه جرگه مشورتی برگزار شد، بار دیگر شرکت‌کنندگان، از امضای این پیمان حمایت کردند، اما رئیس جمهوری زمینه‌سازی عملی برای آغاز گفتگوهای صلح با گروه طالبان را به عنوان پیش‌شرط امضای این پیمان مطرح کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اگر پیمان امنیتی با آمریکا امضا شود، حدود ده هزار سرباز آمریکایی در افغانستان خواهند ماند

رئیس جمهور افغانستان در مواردی گفته که آمریکا قصد ندارد به حضور نظامی خود در افغانستان پایان دهد؛ به همین دلیل، افغانها باید هر خواستی که از آمریکا دارند، باید آن را مطرح کنند.

آقای کرزی روز ۲۸ حوت/اسفند سال گذشته در یک برنامه مشترک بی‌بی‌سی و تلویزیون ملی افغانستان گفت که آمریکا به افغانستان نیامده که دوباره بازگردد.

رئیس جمهوری افغانستان خطاب به افراد حاضر در این برنامه گفت: "آمریکا آمده و نمی‎رود، برادر. نمی‎رود و بی‎غم خواست‎های خود را ازش بخواهید."

مقام‌های آمریکایی پیش از این تاکید داشتند که این پیمان باید تا پایان سال ۲۰۱۳ امضا شود، اما حامد کرزی با این تعبیر که آمریکا "عجله" دارد و افغانستان "دقت"، گفته تا زمانی که شرایط او برآورده نشود، حاضر به امضای آن نیست.

مطالب مرتبط