روزنامه‌های کابل: چهارشنبه دوم دلو

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در مراسم افتتاح یکی از رسانه‌های داخلی این کشور اشتراک کرد و در مورد آزادی بیان و مسئولیت رسانه‌ها سخن گفت.

سخنان رئیس جمهوری و تصاویر نشر شده از اعلام جهاد یکی از نمایندگان مجلس مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دوم دلو/بهمن کابل است.

آزادی بیان و رسانه‌ها در افغانستان

رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در افتتاح یک رسانه گفت که حکومت باید زیر شعاع انتقاد رسانه ها باشد اگرنه خودکامه می‌شود اما رسانه ها باید از آزادی بیان برای منافع و وحدت ملی استفاده کنند.

شماری از روزنامه ها امروز در سرمقاله های شان به حضور رئیس جمهوری در این محفل و سخنان او پرداخته اند.

روزنامه انصاف حضور رئیس جمهوری را در این برنامه، یک حرکت سیاسی دانسته و نوشته که این تبلیغاتی بوده برای رئیس جمهوری و نامزد مورد حمایتش.

در این محفل زلمی رسول یکی از نامزدان ریاست جمهوری اشتراک داشت.

روزنامه سخن جدید نوشته مساله ای که دیروز رئیس جمهوری به آن پرداخت این بود که رسانه ها باید خط سرخ منافع ملی و وحدت ملی را در نظر داشته باشند و از آن عبور نکنند.

نویسنده سخن جدید به این باور است که شماری از رسانه ها به دلیل رویکرد تجاری و رضایت مالکان رسانه ها تاکنون به این خط پایبند نبوده اند.

روزنامه افغانستان نیز با اشاره به سخنان آقای کرزی، می‌نویسد که اگر چه آزادی رسانه ها از پیشینه زیادی در تاریخ افغانستان برخوردار نمی باشد؛ اما رشد کمی و کیفی رسانه ها در سالهای گذشته نشان داد که چنانچه زمینه های کاری رسانه ها از لحاظ قانونی فراهم باشد، ظرفیت های خوبی برای فعالیت رسانه ها در این کشور وجود دارد.

افغانستان نوشته که فقدان نگاه حرفه ای و مسلکی به مسئولیت های روزنامه نگاری سبب بی نظمی های متعددی در کشور شده بود، اما با رفع کاستی های مربوط به فعالیت رسانه‌ها در افغانستان، رسانه های گوناگون از جایگاه قابل قبولی در کشور برخوردار گردیده است.

روزنامه دولتی انیس نیز می‌نویسد که تاریخ گواه است که در افغانستان در سالهای گذشته، هر گونه صدای مردم در گلو خفه می شد اما با تحولات جدید، آزادی بیان تضمین و مورد حمایت دولت قرار گرفت.

انیس نوشته که رسانه ها باید در پرتو قانون از این آزادی استفاده کنند و بی طرفانه عمل کنند.

"نماینده مردم یا تبلیغ‌گر طالبان"

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیشب در یکی از تلویزیون‌های خصوصی تصویری به نشر رسید که نشان می‌داد آقای عبدالستار خواصی، نماینده ولایت پروان در پارلمان، نبرد مسلحانه در برابر آمریکا در افغانستان را به لحاظ مذهبی مشروع می‌خواند.

۸‌صبح نوشته که "گفته‌های آقای خواصی نشان می‌دهد که او هم‌فکر طالبان و القاعده است."

۸‌صبح افزوده که آیا امنیت ملی کشور، خواصی را زیر نظر دارد، آیا اطلاعاتی که امنیت ملی احتمالا در مورد او دارد، به رئیس‌جمهور کرزی گزارش داده شده است یا نه؟ اگر این اطلاعات به رئیس‌جمهوری داده شده است، چرا ایشان یک هم‌فکر طالبان و القاعده را برای بررسی رویداد بمباران یک روستا در واغز غوربند، به آن‌جا فرستاده بود؟ آیا رئیس‌جمهوری به شخصی اعتماد دارد که هم‌فکر القاعده است؟

۸‌صبح می‌نویسد که 'مخالفت با موافقت‌نامه امنیتی، نشرات رسانه‌ها یا هر چیز دیگر، در چارچوب قانون حق هر شهروند است، اما دست داشتن در فعالیت‌های ضدامنیتی و استفاده از کرسی نمایندگی و تریبون‌های گوناگون به نفع گروه‌هایی که با نیروهای امنیتی کشور می‌جنگند، مصداق روشن اقدام علیه امنیت ملی است. افکار عمومی منتظر پاسخ مقام‌های امنیتی، ریاست‌جمهوری و ولایت پروان در مورد آقای خواصی است.'

مطالب مرتبط