رونق تجارت الکترونیک در افغانستان

Image caption اکنون در حدود دو میلیون نفر در افغانستان به اینترنت درستی دارند

این روزها در تلویزیونهای افغانستان پیام‌های تبلیغاتی منتشر می‌شود که هدف از آن آشناکردن افغانها با چیزی است که در افغانستان از آن به نام "حکومت الکترونیکی" یاد می‌شود.

این تبلیغات، شناسنامه‌های الکترونیکی جدید را به مردم معرفی می‌کند و نیز امکانهای تازه ای را نشان می‌دهد که افغانها می توانند با استفاده از موبایل خود، بل برق و آب خود را بپردازند و نیازی به مراجعه به بانکها و ادارات دولتی نداشته باشند.

در بودجه سال ۱۳۹۳ دولت افغانستان حدود ۱۱ میلیون دلار را برای گسترش "حکومتداری الکترونیک" اختصاص داده و این نوع حکومتداری یکی از اولویت‌های ملی افغانستان را تشکیل می‌دهد.

علاوه بر تلاش دولت، بخشهای خصوصی نیز وارد این کار و زار شده‌اند.

در کنار دولت که تلاش می‌کند با فراهم سازی امکانات بیشتر اینترنتی، مردم را از مراجعه به ادارات دولتی بی‌نیاز کند، شرکت های تجاری نیز تلاش دارند با فراهم آوری سهولت‌های اینترنتی، کالاهای خود را به خانه های افغانها ببرند.

در سالهای اخیر شماری از سایت‌های تجاری اینترنتی در افغانستان آغاز به کار کرده‌اند. مسئولان این سایت‌ها از افزایش روز به روز مشتریان خود راضی‌اند.

راه اندازی سایت اینترنتی به عنوان بازارهای مجازی یکی از این سهولت‌هاست که ساکنان کلان شهرهای افغانستان را کم کم با این پدیده آشنا می‌کند.

سایت‌های بازاریابی همانند افغان بازار، آزاد بازار و امتعه یکی از این موارد هستند که در شهر کابل و تعداد از کلان شهرهای این کشور راه افتاده و به گفته مسئولین آنها روزانه هزاران بیننده دارند.

این سایت‌ها فقط رابط میان مشتری و خریدار است و خرید آنلاین از طریق این سایت‌ها هنوز مقدور نیست اگرچه مدیران این سایت می‌گویند که تلاش دارند خرید آنلاین را نیز ترویج کند.

مردم اموال شان را در این سایت‌ها به حراج می‌گذارند و یا به دنبال کالاهای مورد نیاز خود به این سایت‌ها سر می‌زنند.

آرین کامگار مدیر سایت افغان بازار درباره تلاشهایش می‌گوید، تلاشهایی که از سال ۲۰۰۸ توسط دانشجویان یکی از دانشگاه‌های خصوصی کابل آغاز شد، اکنون کم کم به بار نشسته است.

او می‌گوید که در آن روزها اینترنت در افغانستان خوب نبود ولی با بهبود وضعیت خدمات اینترنتی سایت او روزانه حدود یک هزار بیننده دارد و ۲۰ الی ۳۰ کالای جدید روزانه از طریق این سایت‌ها خرید و فروش می‌شود.

کامگار، عدم آشنایی مردم با فنآوری جدید را یکی از مشکلات این بازار مجازی می‌داند.

او می‌گوید که مسکن، موبایل و خودرو با توجه به نیازمندی مردم افغانستان اجناس اصلی این بازار اینترنتی را تشکیل می‌دهد.

براساس اعلام وزارت مخابرات افغانستان اکنون در حدود ۲ میلیون نفر از جمعیت ۲۷.۵ میلیونی این کشور به اینترنت دسترسی دارند. این روند باعث شده است که دسترسی افغانها به بازارهای مجازی نیز افزایش یابد.

رامین یکی از شهروندان کابل که خود از مشتریان این بازار الکترونیکی است، می‌گوید که از طریق فیسبوک با بازارهای الکترونیکی آشنا شده است.

او می افزاید که این بازارهای مجازی باعث سرعت درمعامله و جلوگیری از ضیاع وقت شهروندان می‌شود. اگرچه به نظر او عدم دسترسی به اینترنت پرسرعت و ارزان هنوز از مشکلاتی که دسترسی بخش عمده‌ای از مردم به این سایت‌ها را دشوار کرده است.

نثار احمد دستگیر که خود سایت خرید خرید و فروش "بازار امتعه" را راه اندازی کرده می‌گوید که این نوع تجارت در جهان معمول است ولی در افغانستان به عنوان یک پدیده جدید به حساب می‌آید که ما خواستیم که این صنعت را در افغانستان نیز ترویج دهیم و برای فعلا هیج هزینه‌ای برای مشتریان ندارد.

دستگیر می‌گوید، روزانه سه تا چهار هزار نفر به سایتی که او مدیریت می کند، سر می زنند.

او می‌افزاید که اکنون در شهرهای بزرگ افغانستان این سایت بیننده دارد و انتظار می‌رود که با بهبود وضعیت اینترنت در سراسر افغانستان بینندگان، مراجعان این سایت نیز افزایش یابد.

در سالهای اخیر دولت تلاش کرده است که با نصب ماشینهای خود پرداز در بانک‌ها و همچنین پرداخت هزینه‌های مصرف برق به صورت الکترونیک، به سمت آنچه در این کشور "حکومت الکترونیکی" خوانده می‌شود گام بردارد، ولی تاکنون تاثیرات آن مشهود نبوده است.

مقام های افغان بارها تاکید کرده اند که تقویت، "حکومتداری الکترونیک" در این کشور می‌تواند یکی از راه‌های مبارزه با فساد باشد.

مطالب مرتبط