تاثیر خروج نیروهای آمریکایی بر زندگی 'من'

به روز شده:  18:20 گرينويچ - دوشنبه 27 ژانويه 2014 - 07 بهمن 1392

۲۰۱۴، سال خروج کامل نیروهای رزمی آمریکا از افغانستان است. بی‌بی‌سی به مناسبت پایان مرحله خروج ۳۰ هزار سرباز آمریکایی که سال گذشته آغاز شده بود، رشته گزارش‌های را در مورد حضور و کارکرد سربازان آمریکایی در افغانستان در این هفته منتشر می‌کند.

افغان‌ها خاطرات متفاوتی از حضور این نیروها در سالهای پس از طالبان دارند. برخی خوش اند و برخی ناخوش و دیدگاه‌های شان هم در مورد خروج این سربازان متفاوت است. از شماری از شهروندان افغانستان پرسیدیم که اگر خروج نیروهای آمریکایی، چه تاثیراتی بر زندگی آنها خواهد داشت؟

بودن و نبودن خارجی‌ها به زندگی من چه تاثیری دارد؟

 • صنم سادات، تجارت پیشه

  هنوز که نیروهای خارجی هستند و نرفته اند، چون قرارداد امنیتی تا حالا امضا نشده، مردم روحیه شان پایین آمده است.

  من به عنوان یک دختر افغان با کلی ترس اینجا زندگی می کنم و هر روز از این می‌‎ترسم که وقتی نیروهای خارجی از کشور بیرون شوند، چه اتفاقی می افتد.

  فکر می‌کنم اوضاع خراب تر از این خواهد شد.

  مساله دیگر انتخابات است، من خودم با اشتیاق کارت رای‌دهی گرفتم که در انتخابات شرکت کنم ولی حالا که نیروهای خارجی بیرون می‌شوند، ترس دارم که آیا انتخابات درست برگزار خواهد شد و من خواهم توانست که رای بدهم یا نه.

  من این مغازه اسباب بازی کودکان را دارم ولی مردم از همین حالا توان خرید را ندارند و مشتری نداریم، قیمتها بالا رفته و وضعیت خوب نیست و من به این فکرم که مغازه‌ام را جمع کنم.

 • زلمی، راننده تاکسی

  من دوازده سال است که رانندگی می‌کنم و مطمین هستم که اگر آمریکایی ها بروند تاثیرات منفی خواهد داشت.

  اول این که ما به جایی نرسیده‌ایم که بتوانیم از خود دفاع کنیم و خودکفا باشیم. ارتش ما ارتش بسیار ضعیف است تا حالا حتی نیروی هوایی و توپ و تانک نداریم.

  کشور ما به نیروهای خارجی بسیار نیازمند است و اگر باشند از بودن شان خوش می‌شویم، چون کشور ما آباد می‌شود اما اگر خدای ناخواسته بروند، من نگرانم چون در کنار مداخله کشورهای خارجی، افرادی که این مملکت را خراب کردند و از بین بردند، حالا مسلح تر از گذشته شده‌اند و وجود دارند و در کمین نشسته‌اند تا همینکه نیروهای خارجی بیرون شوند، مثل گرگ‌ها دست به کار شوند.

 • عطالله نیازی، صراف

  نیروهای خارجی اگر بروند، من می‌ترسم که فعالیت های ما متوقف شود و یا کار ما را با مشکل روبرو کند.

  من می‌ترسم که اگر خارجی‌ها بروند و نا امنی بیشتر شود و هرج و مرج بیاید، چه خواهیم کرد. من که نمی‌توانم این‌جا بیایم و با این پول‌ها که سرمایه من است صرافی کنم. چون کار ما حساس است و اگر مطمین نباشم که وضعیت خوب است این کار را نمی‌کنم.

  نه تنها من که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در زندگی خیلی از افغان‌ها تاثیرات منفی دارد. شما ببینید که تمام مردم با آن ها کار می‌کردند، تعدادی راننده بودند، یک تعداد افغان‌ها به حیث ترجمان کار می‌کردند و بعضی‌ها محافظ بودند. اگر آمریکایی‌ها بروند، همه شان بیکار می‌شوند و اقتصاد افغانستان صدمه می‌بیند.

 • ملالی یوسفی، مسئول یک رادیوی محلی در قندوز

  اینجا اکثریت موسسات توسط نیروهای خارجی حمایت مالی می‌شوند. تا حالا هم که تعدادی از نیروهای خارجی بیرون شدند، فعالیت بسیاری از نهادها متوقف شده و تشکیلات شان کم شده و بسیاری از زنان هم کارهای شان را از دست داده‌اند.

  مثل خود ما که در گذشته پروژه‌های دوامدار از سفارت آمریکا و دولت آلمان می گرفتیم ولی حالا این پروژه ها محدود شده و متوقف شده است.

  ما همچنین تشویش داریم که اگر نیروهای خارجی بروند، گشت و گذار ما هم در شهر و بازار محدود خواهد شد و فعالیت زنان هم کمرنگ و حضورشان در جامعه کم می‌شود.

  (ملیار صادق آزاد)

 • حامد عزیزی، آموزگار

  صرف نظر از مسایل اقتصادی، در قدم اول از تنها چیزی که می‌ترسم این است که افغانستان دوباره به وضعیت سی سال پیش برگردد، منظور من را می‌فهمید که جنگ های تنظیمی و گروهی است و می‌ترسم و نگران هستم که اگر نیروهای خارجی بیرون شوند، این جنگ‌ها دوباره شروع شود.

  در مورد اقتصاد هم به نظر من اگر نیروهای خارجی بیرون شوند، نمی‌توانیم بگوییم که ما قادر هستیم که ملک خود را خودمان آباد کنیم، ما ضرورت داریم که از خارج پول برایمان بیاید چون بیشتر بودجه افغانستان از خارج تامین می‌شود.

  اگر نیروهای خارجی بروند و به ما پول ندهند، با چالش های زیادی رو به رو می‌شویم، چون افغانستان خودکفا نیست.

 • جمیله، گدا

  ما که زمین نداریم، وطن نداریم، چوب و هیزم نداریم، اگر خارجی ها باشند یا بروند فرقی نمی‌کند. در هر حالت اینجا می‌آییم گدایی می‌کنیم که پولی پیدا کنیم و شب به خیمه خود نان و سوخت ببریم.

  حتی اگر امنیت هم خراب شود و طالبان بیایند به ما کاری ندارند، ما فقیریم و خود جواب خود را می دهیم.

  ترس اصلی ما این است که حالت طوری نشود که مجبور شویم پاکستان برویم. در غیر آن به ما نه طالب کاری دارد، نه خارجی نه هیچ کس.

  در سال های گذشته هم که نیروهای خارجی فقط به دیدن ما آمدند، با ما عکس گرفتند و فقط حرف زدند.

  کمک‌هایی را هم که وعده کردند، خود افغان‌ها می گیرند و به ما نمی رسد، هیچ کدام شان دست ما را نگرفت.

 • عبدالخالق، دستفروش

  من از شبرغان جوزجان اینجا آمده‌ام، در ولایت ما خارجی ها بسیار کم است. یگان یگان خارجی است و اگر از افغانستان بیرون شوند، به ما تفاوتی نمی‌کند، ما از اطراف (روستا) هستیم و در اطراف کسی در مورد خارجی ها فکر نمی‌کند.

  من نمی‌دانم که اگر خارجی باشد یا نباشد چه خواهد شد، چون ما مردم اصلا به این مسایل فکر نمی‌کنیم.

  مشتری های من هم خارجی ها هستند و هم افغان‌ها.

 • عظیم فخری، هنرمند گرافیک

  با خروج نیروهای آمریکایی، شاید تحولاتی در زندگی شخصی من بیاید ولی فکر نمی‌کنم که زیاد قابل نگرانی باشد، چون حالا ما جوانان در مورد نفع و ضرر خود آگاهی یافته‌ایم.

  هرچند مشکلات اقتصادی خواهد بود ولی فکر نمی‌کنم که اگر نیروهای خارجی بیرون شوند، طالبی در کار باشد.

  این دیگاه من است و در کارهای گرافیکی من هم انعکاس یافته. مثلا افراد طالبان را نقاشی کرده‌ام که در حال گیتار زدن اند.

  من در یک نهاد افغانی کار می‌کنم و نگرانی عمده من این است که مزدی که امروز می‌گیرم دلار است؛ دلار مال ما نیست، پول ما نیست و واحد پولی ما نیست. برای همین اگر آمریکا می‌رود، امکان دارد که فعالیت تعدادی از نهادها متوقف شود که در نتیجه سرمایه گذاری کم می‌شود و پول کم می‌شود و وقت می‌گیرد که دوباره روی پای خود بایستیم.

 • عبدالحکیم، تاجر قالی

  خارجی‌ها اگر از افغانستان بروند، تجارت یک شغل بین المللی است و کار ما ادامه خواهد داشت.

  نیروهای خارجی اگر واقعا تا حالا به ما کمک می‌کرد، خوب می شد ولی می‌بینیم که کمک خوبی نکرده‌اند که افغانستان صاحب کار و کاسبی شود.

  بیشتر به جنگ فکر کردند و کارهای زیربنایی نکردند. در حالی که می‌توانستند در یک روز اگر دل شان می شد افغانستان را آرام کنند.

  اما در مورد اقتصادی، کار ما و فروش ما در گذشته خوب بود، ولی حالا کارها در کل خوابیده، افغان ها که توان خرید این قالی های دست باف را ندارند؛ چون قیمت قالی های ما گزاف است.

  ولی به هر حال اگر خارجی‌ها بروند روزی رسان خدا است. ما اول خدا را داریم و بعد هم دولت خودما است، هرچند دولت هم راه گم است ولی دولت را داریم.

 • وجیهه، دانشجو

  من به این نظرم که بودن و نبودن خارجی ها نمی‌تواند برای من آینده بهتری را تضمین کند، ما مسلمان هستیم و آینده را جز خدا کسی تضمین نمی‌تواند.

  حالا که نیروهای خارجی تصمیم گرفته‌اند افغانستان را ترک کنند، اگر حکومت ما بهتر باشد و سرپای خود بتواند بایستد فرقی نمی‌کند؛ به شرطی که وزارت دفاع و وزارت امور داخله خودمان روی پای خود بایستند.

  مشکلات اقتصادی هم اگر پیش شود، من فکر نمی‌کنم که به سطحی باشد که دیگران هراس دارند.

 • فیض‌الله، کارمند شهرداری

  خروج آمریکایی‌ها انشالله تاثیرات خوبی خواهد داشت و به زور خدا در وطن ما آرامی خواهد آمد.

  اگر آمریکایی ها باشند و یا نباشند فرقی نمی کند. شاید همه بگویند که مشکلات زیاد خواهد شد، خواهی نخواهی در وطن ما جنگ است و تاثیرات اندکی خواهد داشت ولی اگر بعد از خروج این نیروها، جنگ توقف پیدا کند و طالبان آرام بگیرند و جنگ را بس کنند انشالله آرامی می‌آید.

  حتی اگر طالبان هم بخواهند وضعیت را خراب کنند، فکر نمی‌کنم که کاری از دست شان ساخته باشد، چون ما دیگر پلیس ملی و ارتش ملی داریم که امنیت ما را تامین می کنند و نمی‌گذارند مشکلی به میان بیاید.

 • عصمت الله، کتاب فروش

  اگر خارجی‌ها بروند، زندگی ما و همه مردم افغانستان بهتر می‌شود.

  خروج این نیروها هیچ تاثیر منفی روی زندگی من ندارد، اگر باشند یا بروند من این جا هستم و کتاب خود را می‌فروشم و هر روز بیشتر کتاب می‌فروشم.

  تنها چیزی که در مورد رفتن نیروهای خارجی متاثر خواهد شد، امنیت است که مثل گذشته امنیت خود را هم خودما تامین می‌کنیم. چون افغانستان روزهای دشوارتری را پشت سر ماند و ما زنده ماندیم، حالا هم مطمین هستم که وضعیت مثل گذشته ها دشوار نمی‌شود و ما اینجا کار و زندگی می‌کنیم. هیچ نیازی هم به خارجی ها نیست.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.