روزنامه‌های کابل: شنبه پنجم دلو

کاهش کمک‎های آمریکا به افغانستان موضوع بسیاری از روزنامه‌های روز شنبه کابل را تشکیل میدهد.

کنگره آمریکا هفته گذشته کمک‌های توسعه‌ای این کشور برای افغانستان را نسبت به سال گذشته تا ۵۰ درصد کاهش داده و برای سال جاری میلادی ۱.۱۲ میلیارد دلار کمک توسعه‌ای به افغانستان تصویب کرد.

۸صبح در سرمقاله خود نوشت که با کاهش کمک غیر نظامی آمریکا به نصف، گفته می‌شود که کاهش این کمک‌ها انگیزه سیاسی دارد، دوام تنش میان ارگ و کاخ سفید در پیوند به امضاء موافقتنامه امنیتی و دفاعی، سبب شده است که کنگره آمریکا به اختصاص پول بیشتر به افغانستان، علاقه‌مند نباشد.

این روزنامه افزوده که کاهش بودجه آمریکا به ‌معنی تعطیل شدن برخی از پروژه‌های عمرانی، افزایش بی‌کاری، کم‌رونق شدن اقتصاد و گسترش فقر است.

۸صبح مدعی شده که در وضعیتی اقتصادی که افغانستان قرار دارد، کاهش یک درصدی کمک‌ها فاجعه بار است، چه رسد به کاهش ۵۰ درصدی آن و متاسفانه وضعیت به سمتی روان است که افغانستان از حمایت آمریکا و متحدانش دقیقا در شرایطی که به آن به شدت نیاز دارد محروم می‌شود.

این روزنامه افزوده که حکومت آقای کرزی فاقد اندیشه و فکر لازم برای توسعه اقتصادی بود. استراتژی توسعه ملی افغانستان بیشتر به موارد کلی پرداخته و این سند توسط متخصصین خارجی تدوین شده با ساختارهای افغانستان موافق نیست و باعث شد که در ۱۲ سال گذشته به شدت به کمک‌های اقتصادی خارج از افغانستان متکی شویم.

'زیانهای تاخیر موافقنامه'

روزنامه افغانستان نیز در سرمقاله خود نوشت که تنش در روابط کابل – واشنگتن به نگرانیهای بیشتر میان مردم منجر شده، زیرا مردم انتظار داشتند که با فرا رسیدن تعطیلات زمستانی شورای ملی افغانستان، این موافقت‌نامه از سوی رئیس جمهور امضاء و برای تایید به شورای ملی ارسال شود که با آغاز تعطیلات زمستانی این نهاد به نظر می‌رسد که این موافقت‌نامه به این زودی امضا نمی‌شود.

این روزنامه افزوده که دو طرف تلاش دارند که بر همدیگر فشار وارد کنند که تهدید آمریکا به انتخاب گزینه صفر یعنی خروج تمام نیروها از افغانستان، زیر پا زدن به تعهدات شیگاگو و توکیو و ارتباط دادن تمام امور به امضاء موافقتنامه امنیتی فشاری است که آمریکا بر افغانستان وارد کرده است.

افغانستان افزوده که از طرف دیگر آقای کرزی نیز تقریبا شرایط سخت و ناممکن برای امضاء موافقت نامه امنیتی را مطرح کرده که آزادی تمام زندانیان بگرام، فراهم سازی تسهیلاتی که طالبان با دولت همکاری داشته باشند و تقویت رابطه منطقه‌ای افغانستان که بدیل برای ناتو باشد نیز فشارهایی است که افغانستان برای آمریکا برگزیده است.

'نقض تعهدات توکیو'

روزنامه سخن جدید با درج این تیتر که "کاهش کمک‌‌ها نقض تعهدات توکیو" افزوده که رد طرح دولت آمریکا از سوی کنگره این کشور نگرانی‌های تجار و سرمایه گذاران افغان را بر انگیخت و ارزش پول افغانی در برابر دلارهای آمریکایی به شدت کاهش یافت.

این روزنامه نوشت که آمریکا در کنفرانس توکیو وعده داده بود که آمریکا سالانه ۲ میلیارد دلار برای افغانستان کمک خواهد کرد ولی کاهش ۵۰ درصدی کمک‌های غیر نظامی نقض این تعهدات است. اکنون تحلیل این است که این روند سرمایه گذاران افغان را با چالش جدی روبرو کند.

سخن جدید افزوده است که به نظر می‌رسد که تصمیم سنای آمریکا برای کاهش کمک‌ها نتیجه ادامه‌ بن بست بر سر امضاء موافقتنامه امنیتی باشد و تصمیم اخیر کنگره نیز نشان داده که آمریکا به وعده هایش به افغانستان صادق نبوده است.

'دستاوردهای دیپلماسی افغانی'

روزنامه وحدت نیز در سرمقاله خود نوشت که کاهش کمک‌ها نتیجه دستاوردهای دیپلماسی افغانی است. که در سالهای آینده می‌تواند زنگ خطر جدی برای افغانستان باشد و شاید سایر کشورهای متحد آمریکا نیز در کمک‌های خود تجدید نظر کنند.

این روزنامه مدعی شده که تجربه نشان داد که عراق بدون حمایت امنیتی آمریکا با ناکامی مواجه شده و اگر افغانستان اعتماد غرب را از دست بدهد با وضعیت بدی از نظر امنیتی و اقتصادی روبرو خواهد شد و شاید باعث سقوط ارزش افغانی دربرابر سایر ارزها همانند دهه هفتاد خورشیدی شود.

روزنامه وحدت افزود که آنچه نگران کننده است عدم درک واقعی سیاستمداران افغانستان از وضعیت کشور و آینده روابط بین‌المللی و منطقه‌ای است. با ادامه شرایط کنونی ممکن است که رئیس جمهور و تیم کنونی‌اش عامدانه تلاش می‌کنند تا شرایط افغانستان را پس از سال ۲۰۱۴ به گونه‌ای ترسیم نمایند تا کار برای حکومت بعدی مشکل و سخت گردد و در عمل مردم افغانستان از دوره ریاست جمهوری آقای کرزی راضی باشند.

'کاهش کمک‌ها یا ارسال پیام بی‌اعتمادی'

روزنامه کابل پُست نیز در سرمقاله خود نوشت که اقدام اخیر کنگره آمریکا دست رئیس جمهور اوباما را از پشت بست و به دولت افغانستان هم پیام بی اعتمادی را فرستاد و این مطلب را ثابت کرد که کمک‌های آمریکا به افغانستان وابسته است.

این روزنامه با اشاره به گفته‌های اخیر دولت مردان افغان که آمریکا تحت هیج شرایطی افغانستان را رها نخواهد کرد، افزوده است که دکترین امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا متاثر از هیج ایدلوژی و نگاه آرمان گرایانه نیست بلکه جستجوی منافع دراز مدت آمریکا براساس واقعیت‌های موجود در نظام بین الملل است.

کابل پُست نوشت که آمریکا افغانستان را به عنوان هدف استراتژیک انتخاب نخواهد کرد زیرا وضعیت سیاسی- اجتماعی و بافتهای سنتی در این منطقه برای آمریکا همواره درد سر ساز است.

این روزنامه افزوده که در یک نگاه باید گفت که اقدام اخیر سنای آمریکا یک هشدار و زنگ خطری بود برای دولت افغانستان و بی تردید رابطه مستقیم با امضاء موافقتنامه امنیتی میان کابل- واشنگتن دارد و در نهایت این نگرانی وجود دارد که به دلیل یک تصمیم سیاسی نادرست دولت افغانستان این پیمان لغو شده و افغانستان وارد یک بحران جدید شود.

'مردم افغانستان چه گناه دارد'

آرمان ملی نیز با اشاره به کاهش کمک آمریکا به افغانستان نوشت، حال که رئیس جمهور کرزی از امضاء موافقتنامه امنیتی سر باز زده کنگره آمریکا خواسته است تا کمک‌های آمریکا به افغانستان کاهش پیدا کند و این تصمیم برای دولت و مردم افغانستان یک زنگ خطر تلقی می‌شود و این مردم است که رنج و درد این کاهش کمک ها را احساس خواهند کرد.

این روزنامه مدعی شده که آن عده از مقاماتی که از پول‌های باد آورده و نا مشروع کیسه‌های شان را پر ساخته‌اند هیچگاه نگرانی از آینده ندارند و آنها در خارج از افغانستان سرمایه‌گذاری کرده و نگران امضاء موافقت نامه امنیتی نیست.

آرمان ملی افزود که با توجه به این ملاحظات، کنگره آمریکا باید در کاهش کمک این کشور نسبت به مردم افغانستان تجدید نظر کند، زیرا بسیاری از نهادهای سیاسی و گروه‌های اجتماعی که از مردم افغانستان نمایندگی می‌کنند با امضای موافقت نامه امنیتی توافق دارند و نمی‌خواهند آنها حامی بین‌المللی شان را در شرایط حساس کنونی از دست دهند. پس نباید کنگره آمریکا تمام پوستین را آتش بزند و خواست و نظر بیشتر مردم افغانستان را نادیده بگیرد.

مطالب مرتبط