'نصف شدن کمک‌های آمریکا، برای فشار بر افغانستان است'

حق نشر عکس .
Image caption وزیر مالیه افغانستان می‌گوید از هر یک میلیارد دلار کمک آمریکا، صد و پنجاه تا دویست میلیون دلار آن در افغانستان مصرف می‌شود

عمر زاخیلوال وزیر مالیه/ دارایی افغانستان می‌گوید کاهش پنجاه درصدی کمک‌های توسعه‌ای آمریکا از سوی کنگره آن کشور، انگیزه سیاسی دارد.

آقای زاخیلوال در مصاحبه‌ای اختصاصی به واسع سروش خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که علت این فشار، عجله آمریکا برای امضای موافقتنامه امنیتی با افغانستان است.

او می‌گوید که ظاهرا آمریکا برای این عجله دارد که می‌خواهد برنامه‌ریزی حضور نیروهایش در افغانستان، اساس حقوقی داشته باشد.

اما آقای زاخیلوال به این باور است که آمریکایی‌ها تاکید دارند این سند از سوی حامد کرزی رئیس جمهوری فعلی به امضا برسد؛ زیرا او از حمایت مردمی بیشتر برخوردار است اما رئیس جمهور آینده ممکن از این حمایت برخوردار نباشد.

او تاکید دارد که به آمریکایی ها برای امضای موافقتنامه امنیتی جواب رد داده نشده و این سند سرانجام شاید با تاخیر چند ماه، امضا خواهد شد.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که رئیس جمهور کرزی روز گذشته بار دیگر تاکید کرد که "زیر فشار" و تا زمانی که آمریکا زمینه مصالحه با گروه طالبان را فراهم نکرده، به هیچ صورت حاضر به امضای این موافقتنامه نیست.

کنگره آمریکا اخیرا کمک‌های توسعه‌ای این کشور برای افغانستان را نسبت به سال گذشته تا ۵۰ درصد کاهش داد و برای سال جاری میلادی ۱.۱۲ میلیارد دلار کمک توسعه‌ای به افغانستان تصویب کرد.

دولت باراک اوباما در بودجه امسال این کشور حدود ۲.۱۹ میلیارد دلار را برای کمک‌های توسعه‌ای در افغانستان درخواست کرده بود اما کنگره این کشور تنها حدود نصف این کمک را به تصویب رساند.

تاثیر کاهش کمک‌های آمریکا بر افغانستان

حق نشر عکس Reuters
Image caption کنگره آمریکا اخیرا کمک‌های توسعه‌ای این کشور برای افغانستان را نسبت به سال گذشته تا ۵۰ درصد کاهش داد

وزیر دارایی افغانستان می‌گوید که کاهش کمک‌های آمریکا تاثیرات بسیار کمی بر وضعیت افغانستان خواهد داشت.

او می‌گوید که کمک های تصویب شده امسال در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به مصرف خواهد رسید و او به این باور است که تا آن زمان تحولاتی به میان خواهد آمد و این کمبودی رفع خواهد شد.

به گفته وی، بودجه تصویب شده هر ساله آمریکا برای دو سال در افغانستان عملی است و اکنون بودجه سال ۲۰۱۲ در این کشور مصرف می‌شود.

او گفت: "کمک‌های آمریکا به افغانستان یک میلیارد دلارش یک میلیارد نیست از هر یک میلیارد آن ۱۵۰ یا دوصد میلیون دلار آن در افغانستان مصرف می‌شود و متباقی پس می‌رود."

آقای زاخیلوال افزود که کمک های آمریکا در تمام جهان به اساس سیستمی صورت می‌گیرد که بخش بزرگی از آن دوباره وارد چرخش اقتصاد خود آن کشور می‌شود.

به گفته وی، این کمک ها معمولا از طریق قراردادی‌ها چند دست می‌شود و با قیمت بسیار بالاتر از قیمت واقعی پروژه به مصرف می‌رسد.

تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی و اقتصاد افغانستان

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهوری افغانستان گفته به هیچ صورت حاضر نیست زیر فشار، موافقتنامه امنیتی را با آمریکا امضا کند

آقای زاخیلوال می‌گوید که شماری از رسانه‌ها بیش از اندازه در مورد این موافقتنامه تبلیغات کرده‌اند و این تبلیغات اثرات منفی خود را بر وضعیت اقتصادی کشور داشته است.

اما او به این باور است که این اثرات به اندازه ای نیست که نگران کننده باشد.

او گفت: "ما در همان حالت سالهای گذشته هستیم، قویتر هستیم بدتر نیستیم. نیروهای امنیتی مان مسئولیت گرفتند و وظیفه را خوب انجام می دهند. حکومتداری متکی به خود می‌شود. باید سرمایه گذاران به این چیزها امیدوار باشند."

به گفته وی، جامعه جهانی به افغانستان تعهد سپرده است که تا ختم سال ۲۰۱۷ سالانه به افغانستان چهار میلیارد دلار کمک کند که پرداخت اکنون شان بیشتر از تعهد و حدود پنج و نیم میلیارد دلار است.

او همچنان افزود که سالانه ۴.۱ میلیارد دلار برای کمک به نیروهای امنیتی افغانستان نیز تعهد شده که اکنون قرار است به خواست خود حامیان مالی افغانستان به ۵.۵ میلیارد دلار افزایش یابد.

مطالب مرتبط