روزنامه های کابل؛ یکشنبه ششم دلو

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در یک نشست خبری با انتقاد شدید از آمریکا، بازداشتگاه بگرام را "کارخانه طالب‌‌سازی" خوانده و گفته که "ابدا زیر فشار" حاضر به امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا نیست.

روزنامه‌های ششم دلو/بهمن کابل سرمقاله‌های امروز خود را به موضوعات سخنرانی روز گذشته آقای کرزی اختصاص دادند.

"کرزی مسیر دیپلوماسی را اشتباه می‌رود"

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که رسانه‌ای کردن تمامی اختلاف‌ها با واشنگتن آن‌هم با لحن تند و عاری از نزاکت‌های دپیلوماتیک، پیامدهای سنگینی برای کشور و مردم دارد.

نویسنده ۸‌صبح به این باور است که آقای کرزی همیشه مسیر دیپلوماسی را اشتباه می‌رود.

۸صبح نوشته که رییس‌جمهور کرزی می‌توانست و می‌تواند که اختلاف‌ها را خیلی به نرمی و با ادبیات منعطف به مردم افغانستان بیان کند. این امر سبب می‌شود که هم آمریکایی‌ها واکنش ندهند و هم اثرات آن بر افکار عمومی افغانستان زیاد زیان‌بار نباشد.

۸‌صبح افزوده که این گونه لحن آقای کرزی تاثیر منفی بر اقتصاد کشور نیز دارد.

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که این سخنان، بی‌گمان بر فضا و روابط سیاسی کشور تأثیرات انکارناپذیری خواهد داشت. سخنان رئیس‏ جمهوری به‏ رغم صراحتی که داشت، موجب برخی از ابهام‌ها نیز شد.

جامعه باز از اسناد برای ثبوت تلاش خارجی ها برای ملوک الطوایفی ساختن افغانستان و نوع نگاه رئیس جمهوری به زندانیان بگرام به عنوان ابهام هایی یاد کرده که باید روشن شود.

"طالب نوازی"

روزنامه ماندگار از سخنان دیروزی رئیس جمهوری با عنوان "طالب نوازی" یاد کرده و نوشته "اگر این سخنرانی، خنده‌دارترین سخنرانی در تاریخ افغانستان نباشد، به‌یقین خطرناک‌ترینِ آن است که در پی یک برنامۀ از پیش‌شروع‌شده ایراد می‌گردد."

ماندگار می‌نویسد که 'این موضع‌گیری او درست زمانی که فقط چندماه به پایان کار وی باقی مانده، قابل درک است؛ این روزها آقای کرزی به دنبال این نیست که افغانستان پس از او با چه وضعیتی روبه‌رو خواهد شد؛ بل دغدغه اصلی‌ او، ادامه زند‌گی پرزرق‌وبرقش در میان مردمی‌ست که سال‌ها از آنان دور بوده است.

ماندگار افزوده که آقای کرزی با این رفتار و سخنانش سعی دارد که یک افغانستان منزوی و ضعیف را همراه با یک نیروی قوی متخاصم (طالبان)، به تیم رهبری آینده تحویل دهد.

روزنامه افغانستان نوشته که از آغاز تنش میان آمریکا و افغانستان، اقتصاد این کشور نیز با مشکلات روبرو شده و میزان سرمایه گذاری ها و علاقمندی به سرمایه گذاری در این کشور کاهش یافته است.

افغانستان می‌نویسد که اگر این روند به همین گونه پیش برود وضعیت بدتر هم خواهد شد.

نویسنده افغانستان به تصمیم لویه جرگه مشورتی مبنی بر امضای سریع موافقتنامه امنیتی اشاره کرده و نوشته که دولتمردان به جای بازی با کلمات، باید به سخن و خواست مردم گوش داده و از رفتن افغانستان به سوی آینده ای مبهم جلوگیری کنند.

تامل در سخنان آقای کرزی

Image caption آقای کرزی تاکید کرده که حاضر نیست زیر فشار، موافقتنامه امنیتی را با آمریکا امضا کند

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد درست است که امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان با آمریکا می‌تواند پیوند محکمی میان این دو کشور ایجاد کند؛ اما اهمیت آن در صورتی است که آمریکا از موضع یک دوست صادق و متعهد با افغانستان تعامل کند.

اطلاعات روز افزوده که اگر چنین صداقتی در کار نباشد و آن کشور و متحدینش طرح‌های دیگری برای افغانستان داشته باشند نمی‌توان خوشبینی کنونی نسبت به تعامل با آمریکا را توجیه کرد.

نویسنده اطلاعات روز نوشته همانطور که رئیس جمهوری به آمریکا اعتماد ندارد، مردم به سخنان او نیز مشکوک هستند پس باید هر دو، آمریکا و آقای کرزی صداقت شان را به مردم ثابت سازند.

روزنامه محور نیز به بخشی از سخنان آقای کرزی پرداخته است.

محور می‌نویسد که این سخن که شماری از افراد بی گناه در زندان بگرام نگهداری می شدند، درست بوده است.

اما محور تاکید دارد که تمام آنها بی گناه نبوده و گاهی اتفاق افتاده که افراد گناهکار نیز از زندان رها شده اند.

نویسنده محور از مسئولین دولتی خواسته که با دقت وضعیت زندان ها را بررسی کرده و تنها به اساس ضد و پافشاری به خواست خود در قسمت رهایی همه زندانیان اقدام نکند.

مطالب مرتبط