دبیرکل ناتو: حمایت مالی جهان از نیروهای امنیتی افغانستان با خطر روبرو است

حق نشر عکس AP PhotoVirginia Mayo Pool
Image caption راسموسن گفت نمی‌داند دولت افغانستان چگونه قادر است بدون کمک مالی جامعه جهانی، هزینه نیروهای امنیتی (۳۵۲ هزار نفر) خود را تامین کند

آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو هشدار داده‌است که رهبری افغانستان با به تاخیر انداختن امضای موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا، تداوم حمایت مالی جهان از نیروهای امنیتی افغانستان را با خطر روبرو کرده‌است.

آقای راسموسن که امروز در بروکسل گزارش سالانه ناتو را ارائه می‌کرد، گفت: "رهبری سیاسی افغانستان نباید تاثیرات منفی امضا نکردن موافقت‌نامه امنیتی در کشورهای کمک کننده به افغانستان را نادیده بگیرد."

او گفت: "اگر موافقت‌نامه‌ای که اساس حقوقی ماموریت آموزشی آمریکا - ناتو پس از ۲۰۱۴ در افغانستان را مشخص کند، وجود نداشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که گزینه صفر یگانه گزینه باشد."

'گزینه صفر' به معنی خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان است؛ چنانچه شکست در مذاکرات مشابه میان دولت آمریکا و عراق در سال ۲۰۱۱ منجر به آن شد که آمریکا به گزینه صفر رو آورده و تمامی نیروهای خود را ازین کشور خارج کند.

دبیرکل ناتو گفت: "اگر نیروهای ما پس از ۲۰۱۴ در افغانستان حضور نداشته باشد، بسیار مشکل خواهد بود که برای نیروهای امنیتی افغانستان منابع مالی جستجو کرد."

او افزود: "من نمی‌دانم دولت افغانستان چگونه قادر است بدون کمک مالی جامعه جهانی، هزینه نیروهای امنیتی (۳۵۲ هزار نفر) خود را تامین کند. این وضعیت کمک‌های توسعه‌ای به افغانستان را نیز به خطر می‌اندازد."

کشورهای عضو ناتو تعهد کرده‌اند که پس از ۲۰۱۴ سالانه حدود ۴ میلیارد دلار برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان به دولت این کشور کمک کنند.

واشنگتن می‌خواست تا این موافقتنامه در اکتوبر سال گذشته امضا شود که تا حدود ده هزار سرباز آمریکایی بخشی مهم از ماموریت ناتو برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان را پس از ۲۰۱۴ به پیش می‌بردند.

ناتو گفته که دیگر کشورهای عضو این سازمان نیز حاضر اند در این ماموریت کمک کنند اما منتظر اند تعهدات خود را پس از امضای موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا اعلام کنند.

رئیس جمهوری افغانستان روز شنبه گذشته اعلام کرده که به هیچ صورت حاضر نیست این موافقتنامه را "زیر فشار" امضا کند و تا زمانی‌که آمریکا طالبان را به میز مذاکره حاضر نکند و تمامی "حملات خود بر خانه‌های افغان‌ها" را متوقف نکند، این موافقتنامه را امضا نمی‌کند.

"آمریکا باید ناتوانی خود را رسما اعلام کند"

Image caption آقای فیضی گفته که دولت افغانستان می‌خواهد تا آمریکا اعلام کند که چرا نمی‌تواند در زمینه صلح کار عملی انجام دهد.

در همین حال ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان امروز در نشستی با خبرنگاران گفته که آمریکا اگر نمی‌تواند گام عملی برای آغاز مذاکرات صلح بردارد، باید رسما اعلام کند.

خلیل نوری، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل که در این نشست حضور داشت از آقای فیضی پرسیده که اگر آمریکا این کار را کند، آیا به این معنی است که افغانستان و آمریکا یک گام به جانب امضای موافقت‌نامه امنیتی نزدیکتر می‌شوند؟

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان با ارائه پاسخ مثبت به این سوال گفته که دولت افغانستان می‌خواهد تا آمریکا اعلام کند که چرا نمی‌تواند در این زمینه کار عملی انجام دهد، موانع آن چیست و کدام طرف‌ها و گروه‌ها مانع آغاز عملی این مذاکرات می‌شوند.

آقای فیضی گفت که آمریکا باید اعلام کند که کدام یک، طالبان یا پاکستان، در این زمینه همکاری نکرده‌اند یا مانع آغاز عملی مذاکرات شده‌اند.

سخنگوی آقای کرزی گفت آمریکا به دولت افغانستان گفته که در زمینه صلح تلاش‌های انجام داده اما موفقیتی در پی نداشته و دولت افغانستان می‌خواهد تا همین موضوع را آمریکا رسما اعلام کند.

به گفته خلیل نوری، آقای فیضی کاملا روشن نساخت که اگر آمریکا این کار را کند، آیا دولت افغانستان از پیشرط آغاز عملی مذاکرات صلح برای امضای موافقت‌نامه امنیتی صرفنظر خواهد کرد یا نه.

مطالب مرتبط