قسیم اخگر پژوهشگر و فعال مدنی سرشناس افغانستان درگذشت

Image caption او به عنوان تحلیلگر در رسانه‌ها مطلب می‌نوشت و مصاحبه می‌کرد

قسیم اخگر پژوهشگر و فعال مدنی سرشناس افغانستان به دنبال بیماری طولانی در خانه‌اش در کابل درگذشت.

آقای اخگر بیماری قند داشت و از آغاز سال جاری خورشیدی به دلیل سکته مغزی، به پنج سال مدیریت خود در روز نامه هشت صبح پایان داد و به بستر بیماری افتاد.

شاه حسین مرتضوی سردبیر این روزنامه به بی‌بی‌سی گفت آقای اخگر در یک سال گذشته با همکاری دولت افغانستان و دوستانش به کشورهای هند، ترکیه و لهستان برای درمان رفت، اما نتیجه‌ای نگرفت.

به گفته او، پس از آن که امیدش به درمان کاهش یافت، به خانه‌اش در کابل بازگشت و بیشتر اوقات در زمان بیماری‌اش توانایی حرف زدن هم نداشت.

قسیم اخگر بیشتر به دلیل فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی خود در سال‌های جنگ با ارتش شوروی سابق شناخته می‌شد.

او در آن زمان از مخالفان دولت وقت افغانستان بود و به ایران و پاکستان مهاجرت کرد.

او با تحصیلکردگان افغانستان ارتباط داشت و در نشریه‌های مخالف دولت وقت افغانستان مقاله می‌نوشت. همزمان از او چند کتاب هم در زمان مهاجرتش منتشر شد.

آثار قسیم اخگر

قسیم اخگر قبل از افتادن در بستر مریضی در مصاحبه با سایت خاوران گفته بود، نوشته‌ها و پژوهش‌های او یک‌بار توسط ماموران امنیتی حزب دموکراتیک خلق افغانستان، یک‌بار از سوی ماموران سپاه پاسداران در ایران از بین برده شدند و بار سوم در سالهای جنگ‌های میان‌گروهی مجاهدین، همه نوشته‌ها، مقالات و پژوهش‌های چاپ نشده‌اش از بین رفتند. از او چند رساله چاپ شده است:

- مقدمه‌ای بر تحولات سیاسی دوسدۀ اخیر افغانستان؛ - تندیس خشم، زندگینامه عبدالخالق هزاره (با نام مستعار 'آمو')؛ - ستاره‌های بی‌دنباله، تاریخچه جنبش روشنفکری افغانستان؛ - روش تحلیل سیاسی؛ - موقعیت زن درنگرش توحیدی؛ - رساله‌ای در مورد متدولوژی شناخت قرآن؛ - مبانی ادیان و حقوق بشر.

با فروپاشی رژیم طالبان در افغانستان، قسیم اخگر به افغانستان بازگشت و فعالیت‌های خود را در کابل آغاز کرد.

او به عنوان تحلیلگر در رسانه‌ها مطلب می‌نوشت و مصاحبه می‌کرد؛ در عین حال با نهادهای مدنی هم ارتباط نزدیکی داشت و در همایش آنها سخنرانی می‌کرد.

قسیم اخگر مدتی کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر هم بود. در سال‌هایی که مدیر مسئول هشت صبح بود، مطالب حقوق بشری این روزنامه را افزایش داد و توجه ویژه‌ای به این موضوع داشت.

آقای اخگر از منتقدان حکومت حامد کرزی شمرده می‌شد. او هم در رسانه‌ها مطالب انتقادی منتشر می‌کرد و هم گاهی در راهپیمایی‌های خیابانی شرکت می‌کرد.

در زمانی که او در بستر بیماری در خانه‌اش بود، شماری از شخصت‌های برجسته سیاسی و فرهنگی به عیادتش رفتند و بسیاری از رسانه‌ها وضعیت سلامت او را به مخاطبان خود گزارش می‌کردند.

این پژوهشگر همواره در فقر زیست و به هیچ گروه سیاسی نپیوست.

شاه حسین مرتضوی گفت که شماری از دوستان و شخصیت‌های فرهنگی در کابل در خانه آقای اخگر جمع می‌شوند و قرار است که پیکر او در کابل به خاک سپرده شود.

خبر درگذشت قسیم اخگر در رسانه‎های افغانستان بازتاب گسترده‌ای داشته است. هنوز چند ساعت از درگذشت او نگذشته که شبکه‌های اجتماعی توسط کاربران افغان پر از مطالب مرتبط با اخگر شده است.

مطالب مرتبط