نامزدان ریاست جمهوری افغانستان: از هرنوع خشونتی پرهیز خواهیم کرد

Image caption افغانستان تا دو ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را برگزار می‌کند

نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در نشستی در کابل گفته‌اند که اگر بعد از انتخابات به نتیجه آن اعتراض داشتند، از راه های قانونی اقدام خواهند کرد.

این نامزدان گفته‌اند که هیچ گاهی دست به خشونت نمی‌‎زنند و اعتراضات احتمالی خود را در فاصله بین اعلام نتایج ابتدایی و نهایی، از راه های مدنی بیان خواهند کرد.

در این نشست که زیر عنوان "آجندای ملی" از سوی بنیاد احمدشاه مسعود برگزار شده بود، بیشتر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و یا نماینده‌های شان شرکت داشتند.

برگزارکنندگان این اجلاس گفته اند که تفاهمنامه‌ای میان نامزدان امضا شده که در آن به "برگزاری انتخاباتی متمدنانه" تعهد شده است.

احمد ولی مسعود رئیس بنیاد احمدشاه مسعود در این اجلاس گفت که این تفاهمنامه مورد قبول اکثریت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری است و بیشتر نامزدان پای آن امضا کرده اند.

آقای مسعود گفت: "پیشنهاد می‌کنیم نهادی به نام نهاد ملی ایجاد شود که در آن نخبگان افغانستان، شخصیت های مستقل و نهادهای مختلف حضور داشته باشند و بر تطبیق مفاد این تفاهمنامه نظارت کنند تا به خواست خدا این مرحله حساس تاریخی با موفقیت به انجام برسد."

حق نشر عکس bbc
Image caption 'تفاهمنامه‌ای میان نامزدان امضا شده که در آن به "برگزاری انتخاباتی متمدنانه" تعهد شده است'

نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و نمایندگان شان در سخنرانی های خود در اجلاس آجندای ملی گفته اند که هنگام برگزاری انتخابات، تخلف و تقلب نخواهند کرد.

خواست اساسی شرکت کنندگان این اجلاس هم حفظ بی طرفی نهادهای دولتی در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی است.

مقام های افغان پیش از پیش اعلام کرده اند که در انتخابات به نفع و یا ضرر کسی کار نخواهند کرد و برای برگزاری انتخاباتی شفاف و آبرومندانه برنامه ریزی کرده اند.

نامزدانی که در این اجلاس شرکت داشتند همچنین گفته اند که موجودیت یک دیدگاه مشترک سیاسی در زمینه برگزاری انتخابات، کمک می‌کند که انتقال قدرت به گونه مسالمت آمیز انجام شود.

افغانستان تا حدود دو ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌کند.

مطالب مرتبط