اعتصاب غذای زندانیان در فاریاب و غور پایان یافت

Image caption تصویر از آرشیف

صدها زندانی در ولایت غور در مرکز و ولایت فاریاب در شمال افغانستان به اعتصاب غذای پنج روزه خود پایان دادند.

شمار کل آنها در این دو ولایت بیش از چهار صد تن عنوان شده است. بیشتر آنها در زندان ولایت فاریاب هستند که به دلیل آنچه که "برخورد نامناسب" مسئولان زندان خوانده شده، اعتصاب کردند.

زندانیان ولایت فاریاب خواستار برکناری مدیر زندان خود بودند. امروز (چهارشنبه، ۹ دلو/بهمن) با برکناری او و تعیین مدیری جدید، زندانیان دست از اعتصاب کشیدند.

یکی از زندانیان از طریق خط تلفن به بی‌بی‌سی گفت که مدیر جدید با آوردن غذا به زندانیان، از آنها خواست که به اعتصاب پایان دهند و آنها هم پذیرفتند.

مقام‌های محلی گفته‌اند که شماری از آنها زندانیان "سیاسی" و تعدادی دیگر زندانیان جنایی هستند.

اما ۲۴ زندانی دیگر در غور به دلیل دیگر از دو روز پیش اعتصاب غذا کردند. عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور بی‌بی‌سی گفت که این زندانیان به دلیل عدم رسیدگی سریع به پرونده‌های خود اعتصاب کرده بودند.

به گفته او، دلیل دیگری که زندانیان معترض برای اعتصاب غذا عنوان کردند، "محروم ماندن" از فرمان‌های عفو یا تخفیف مجازات از سوی ریاست جمهوری است.

سخنگوی والی غور افزود که این زندانیان امروز در پی مذاکره مسئولان نهادهای قضایی دست از اعتصاب غذا کشیدند.

همچنین یکی از زندانیان در تماس تلفنی به بی‌بی‌سی گفت: "بالاخره آنها به اینها (زندانیان) تعهد دادند که ما در بیست روز یا بیشتر به نهادهای مربوط خود خبر می‌دهیم که نتیجه مثبتی به دست بدهند."

در سال جاری خورشیدی ولایت‌های مختلف افغانستان شاهد اعتصاب دسته‌جمعی زندانیان بوده‌اند.

از آغاز زمستان تا هفته گذشته زندانیان ولایت کنر در شرق دو بار دست به اعتصاب غذا زدند. عدم رسیدگی به موقع به پرونده‌ها، محروم ماندن از فرمان‌های عفو رئیس جمهوری و برخورد نامناسب مسئولان، زندان دلیل‌های اصلی این اعتراض‌ها بود.

دو هفته پیش ۱۷ تن از زندانیان زن در زندان ولایت بلخ در شمال نیز دست به اعتصاب زده بودند.

بی‌بهره ماندن از فرمان‌های عفوی که از سوی ریاست جمهوری صادر می‌شود، دلیل اصلی اعتراض این زندانیان زن بود، اما این اعتصاب هم به دنبال گفتگوی اعضای شورای ولایتی بلخ با زندانیان معترض پایان یافت.

مطالب مرتبط