روزنامه های کابل؛ چهار شنبه نهم دلو

روزنامه‌های روز چهارشنبه کابل سخنرانی رئیس جمهور اوباما و تغییر در لحن ارگ ریاست جمهوری افغانستان را درباره امضاء موافقت نامه امنیتی مهم دانسته‌اند.

۸صبح نوشته که سخنان ایمل فیضی، سخنگوی رئیس‌جمهور کرزی نشان‌دهنده انعطاف در موضع ارگ ریاست جمهوری افغانستان که اعلام کرده واشنگتن باید به‌صورت علنی علت به نتیجه نرسیدن تلاش‌هایش را برای در پایان دادن جنگ در افغانستان توضیح دهد.

به نوشته این روزنامه قبل از این رئیس ‌جمهور کرزی پیوسته تاکید می‌کرد که زمانی موافقت نامه امنیتی را امضاء می‌کند که آمریکایی‌ها پایان جنگ افغانستان را تضمین کنند و زمینه گفتگوی کابل و طالبان را فراهم کنند. گفته اخیر سخنگوی رئیس جمهور نشان می‌دهد که حالا در موضع ارگ اندکی انعطاف دیده می‌شود.

سرمقاله نویس ۸صبح نوشته که تعدیل موضع ارگ، فرصت تفاهم کابل را با متحدان غربی و خوش‌بینی درباره امکان حل اختلاف‌ها را با واشنگتن به‌وجود آورده است. دیگر رئیس‌جمهور کرزی تاکید نمی‌کند که آمریکا حتما شورای کویته را با کابل، روی میز مذاکره بنشاند. کابل شاید قانع شده است که این کار در شرایط کنونی ناممکن است.

'سال اوباما نیست'

ماندگارنیز در سر مقاله خود با درج این تیتر که "امسال سال تونیست آقای رئیس جمهور" نوشت که براساس نظر سنجی‌های انجام شده در آمریکا اوباما در کنار جورج بوش و ترومن، روسای جمهور اسبق آمریکا، تنها رهبران آمریکایی هستند که در ششمین سال ریاست جمهوری خود با استقبال منفی شهروندان آمریکایی روبرو می‌شوند.

این روزنامه با اشاره به سخنرانی سالانه اوباما نوشت که در این نظر سنجی‌ها آمده که بیشترین ضربه را که اوباما در سال ۲۰۱۳ خورد از اجرا ضعیف و تغییرات نظام بهداشت آمریکا بود.

ماندگار تاکید کرده که ۳۹ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند که شرایط آمریکا از زمانی که اوباما پست ریاست جمهوری را تحویل گرفته وخیم تر شده است.

'افغانستان و عراق شرایط مشابه'

روزنامه جامعه باز نیز با اشاره به سخنرانی سالانه آقای اوباما نوشته که رئیس جمهور آمریکا هنوز امیدوار است که حامد کرزی، همتای افغانی‌اش، با امضاء موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی میان دو کشور زمینه ادامۀ همکاری‌ها بین کابل و واشنگتن را فراهم کند.

این روزنامه با اشاره به مشابهت‌های کشور افغانستان و عراق نوشت که سیاست‌مداران عراقی نتوانستند، درباره امضاء موافقت‌نامه امنیتی با واشنگتن به توافق برسند و در نهایت، باراک اوباما که از مخالفان سرسخت جنگ عراق بود، با بیرون‌کشیدن کامل نیروهایش، به حضور نظامی‌آمریکا در این کشور پایان داد.

جامعه‌باز افزوده است که حالا افغانستان، تقریباً در شرایط مشابه عراق قرار گرفته است. اگرچه دولت‌مردان، از جمله رئیس‌جمهور کشور همواره بر ماندن نیروهای آمریکایی تأکید کرده و گفته‌اند که "آمریکا برای ماندن آمده است"، اما اظهارنظرهای اخیر رئیس جمهور کرزی، بار دیگر این شبهه را ایجاد می‌کند که احتمال دارد، واشنگتن تصمیمی‌را اتخاذ کند که برای همگان، از جمله خود آقای کرزی شگفتی‌آور باشد.

'دنیا افغانستان را فراموش نمی‌تواند'

روزنامه دولتی اصلاح نیز با اشاره به تنشها میان کابل و واشنگتن نوشته که درمبارزه علیه تروریسم تنها افغانستان نبود که از آن سود برد، بلکه جامعه جهانی نیز از این موضوع سود بردند و اگر آنان بخواهد مبارزه با تروریسم را در افغانستان رها کند فردا تروریسم دروازهای آنان را در بروکسل و نیویورک دق الباب خواهد کرد.

به باور نویسنده این روزنامه اکنون جامعه جهانی از نظر اخلاقی موظف است که تعهدات خود را به افغانستان انجام دهد و به روند فعالیت‌های تروریستی در افغانستان پایان دهد و اگر این کار را نمی‌کند باید با افغانستان که سالهای خود قربانی تروریسم جهانی بوده صادق باشد و این کشور را از مسایل پشت پرده افغانستان مطلع سازد.

روزنامه محور نیز با اشاره به خروج نیروهایی خارجی از افغانستان نوشته که اگر ماموریت این نیروها مبارزه و محو تروریسیم در افغانستان بود که به این خواسته‌های خود نایل نشده است.

این روزنامه افزوده که اکنون نه تنها تروریسم از افغانستان محو نشده بلکه این کشور بد تر از روزهای گذشته قربانی تروریسم است.

مطالب مرتبط