پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حامد کرزی از دلایل امضا نکردن موافقتنامه امنیتی با آمریکا سخن گفت

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه‌ای با بی بی سی از دلیل خودداری از امضای موافقت نامه امنیتی صحبت کرده و این اتهام را که به خاطر صدمه دیدن اعتبارش این کار را نمی کند، رد کرده.

آقای کرزی می گوید در صورتی که پیمان امنیتی با آمریکا منجر به آمدن صلح به کشورش نشود و همچنین در صورتی که آمریکا نبرد علیه طالبان را در کشورش ادامه دهد، پیمان امنیتی با آمریکا را امضا نخواهد کرد.

او همچنین کارکرد نیروهای آمریکایی در افغانستان را به باد انتقاد گرفته و گفته است که آمریکا، بریتانیا و طالبان در مورد فروپاشی حکومتش در صورت خروج نیرو های خارجی از افغانستان از موضع مشترکی حرف می‌زنند.

آقای کرزی در گفتگو با یلدا حکیم خبرنگار بی بی سی، گفته است که او در امضای این پیمان نگران میراث برجای مانده از خود است.

اما پیشتر از این نیز رئیس جمهوری افغانستان دیدگاه خود را در قبال موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا به خبرنگاران توضیح داده بود.

او در روزهای پیش تاکید کرد تا زمانی که آمریکا زمینه مصالحه با گروه طالبان را فراهم نکرده، به هیچ صورت حاضر به امضای این موافقتنامه نیست.

او "صداقت" آمریکا را در مورد زمینه‌سازی برای صلح زیر سوال برد و گفت: "روند صلح افغانستان به دست آمریکا و پاکستان است. سهم پاکستان را فراموش نکنید. اگر گروه طالبان از پاکستان کار می‌کنند، پس پاکستان در آن دخیل است. اگر طالبان در داخل افغانستان هستند و از همین جا کار می‌کنند، این امر یک موضوع داخلی ما است. پس در آن صورت آمریکا حق عملیات نظامی ندارد. ما می‌دانیم و طالبان."

رئیس جمهوری افغانستان افزود که آمریکا برای مبارزه با تروریسم به افغانستان آمده و "پایگاه تروریسم در پاکستان است".

آقای کرزی گفت: "اگر آمریکا و پاکستان صادقانه عمل کنند و خواسته باشند، در کشور ما صلح می‌آید و روند صلح آغاز می‌شود. اگر یکی از این کشورها صادق نیست، دیگرش بیاید و بگوید که همکار ما در این مورد صادق نیست تا ما بدانیم که در این پروسه همکار است یا نیست."

حامد کرزی گفت که اصولاً مخالف امضای موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا نیست، ولی آمریکا با وارد کردن فشارهای گوناگون، در تلاش است که او را مجبور به امضای این موافقت‌نامه کند، اما او زیر فشار "ابداً" حاضر به امضای آن نخواهد شد.

آقای کرزی از لحاظ "فشاری" که بر او وارد می‎شود، وضعیت خود را با وضعیت امیر عبدالرحمان خان در ۱۸۹۳ میلادی در هنگام امضای معاهده دیورند مقایسه کرد و گفت که به همان صورتی که بریتانیاییها پادشاه پیشین افغانستان را برای امضای این معاهده تحت فشار قرار دادند، حالا تحت فشار آمریکا قرار دارد.

عبدالرحمان خان یکی از پادشاهان سلسله بارکزایی در افغانستان که متهم به قتل‌ عام‌های گسترده در هفده جنگ داخلی در این کشور است، از بریتانیا اسلحه و پول می‌گرفت و در سال ۱۸۹۳ با امضای معاهده 'دیورند' با هنری مارتیمر دیورند وزیر خارجه هند بریتانیایی، خط مرزی بین افغانستان و هند بریتانیایی را مشخص کرد. در حال حاضر دولت افغانستان این مرز را به رسمیت نمی‌شناسد.

آقای کرزی تاکید کرد: "با درسی که آموختیم از گذشته خود، با قراردادهایی که در گذشته کردیم و با عواقبی که از آن قراردادها در گذشته دیدیم، ابداً افغانستان زیر فشار حاضر به امضای چیزی نیست. نه فشار، نه تهدید. جنگ روانی علیه مردم ما، ما را مجبور به آن خواهد کرد که قرارداد امنیتی را امضا نکنیم. اگر می‌روند، خدا حافظ‌شان، امروز بروند. ما به زندگی خود ادامه می‌دهیم."