سه ماشین زرهی و ۳۵ محافظ برای هر نامزد ریاست جمهوری در افغانستان

Image caption وزارت امور داخله ۳۸۵ نفر از افراد مورد اعتماد نامزدان را برای تامین امنیت نامزدان ریاست جمهوری در مرحله مبارزات انتخاباتی استخدام می‌کند

وزارت امور داخله افغانستان به هر یک از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۳۵ محافظ و ۳ موتر/خودرو زرهی می‌دهد که در جریان مبارزات انتخاباتی، نامزدان، از حملات احتمالی مصون باشد.

نجیب‌الله دانش از سخنگویان وزارت امور داخله افغانستان در صحبتی با بشیر پیمان خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت که این تصمیم در کمیسیون تامین امنیت انتخابات گرفته شده و هزینه آن هم به دوش وزارت امور داخله است.

آقای دانش گفت که در جریان هفته گذشته روند استخدام محافظان را شروع کرده اند و قرار است ۳۸۵ نفر از افراد قابل اعتماد نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را برای تامین امنیت نامزدان ریاست جمهوری در مرحله مبارزات انتخاباتی استخدام کنند.

از این میان به هر نامزد ۱۵ محافظ و برای هر یک از معاونانش ۱۰ محافظ همراه یک موتر/خودرو زرهی در نظر گرفته شده است.

در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است ۱۱ نامزد با هم رقابت کنند.

مرحله مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری قرار است از یکشنبه (۱۳ دلو/بهمن) شروع شود و تا سیزدهم حمل/فروردین (۲۴ ساعت قبل از روز برگزاری انتخابات) ادامه یابد.

کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان گفته است که نگرانی عمده در مرحله مبارزات انتخاباتی مثل سایر مراحل، تامین امنیت نامزدان و نشست های عمومی نامزدان در جریان کارزارهای انتخاباتی است.

ضیالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که افغانستان در شرایط دشواری انتخابات برگزار می کند.

او گفت که در آغاز مبارزات انتخاباتی در اوایل همین هفته با نهاد های امنیتی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری جلسه ای برگزار خواهند کرد.

مسئولان وزارت امور داخله گفته اند که اگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می خواهند به ولایت های صعب‌العبور و دوردست سفر کنند، وزارت داخله سعی خواهد کرد هلیکوپتر و دیگر امکانات لازم را فراهم کند در صورتی که نامزدان برنامه های سفر و مبارزات خود را با نهادهای امنیتی شریک کند.

این امکانات تنها برای نامزدان ریاست جمهوری در نظر گرفته شده است.

مقام‌های امنیتی می‌گویند پلیس در سراسر کشور دستور داده شده که امنیت نامزدان شوراهای ولایتی را هنگام مبارزات انتخاباتی تامین کنند.

مطالب مرتبط