مسئول ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله در هرات کشته شد

حق نشر عکس a

یک روز پیش از آغاز رسمی مبازرات انتخاباتی در افغانستان، مقامات در هرات گفته‌اند دو تن از اعضای ستاد مبارزات انتخاباتی عبدالله‌ عبدالله یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در شهر هرات هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شده‌اند.

محمدقاضی زاده، گزارشگر بی‌بی‌سی در هرات به نقل از مقامات پلیس در این شهر می‌گوید که افراد مسلح موتور سیکلیت سوار حوالی هشت شام به وقت محل مسئول ستاد مبارزات انتخاباتی آقای عبدالله را با یکی از همکارانش هدف شلیک گلوله قرار داده و کشتند.

ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله کشته شدن این افراد را تایید کرده است. فاضل سنگچارکی، یکی از سخنگویان ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله به خبرگزاری فرانسه گفته: "من می‌توانم تایید کنم که افراد مسلح، داکتر همدرد را که قرار بود ریاست ستاد مبارزات انتخاباتی ما را در هرات به عهده داشته باشد، همراه با یکی دیگر از اعضای تیم شام امروز در هرات به قتل رساندند."

قرار است فردا مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به صورت رسمی آغاز شود و مبارزات انتخاباتی برای دو ماه تا ۴۸ ساعت پیش از برگزاری انتخابات در روز شانزدهم حمل/فروردین ادامه خواهد یافت.

تامین امنیت روند مبارزات و برگزاری انتخابات پیشرو در افغانستان جدی‌ترین چالش در برابر دولت افغانستان به شمار می‌رود و طالبان تهدید کرده‌اند که برگزاری این انتخابات را مختل خواهند کرد.

در همین حال امروز مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات، نشستی را با مقامات امنیتی و شماری از نامزدان در کابل برگزار کردند تا نگرانی‌های امنیتی فرا راه انتخابات را به بررسی بگیرند.

در این نشست که پشت درهای بسته برگزار شد، شماری از نامزدان و معاونان آنها، وزیر امور داخله و شماری از مقامات دیگر امنیتی هم حضور داشتند.

احمدیوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در آغاز این نشست گفت نامزدان انتخابات در باره امنیت خود و هواداران شان در جریان مبارزات انتخاباتی نگران هستند.

در این نشست محمد عمر داوودزی وزیر امور داخله گفت هم مردم عادی و هم مقامات از سال‌ها به این سو با تهدیدهای امنیتی روبرو اند. اما او گفت برای تامین امنیت نامزدان و انتخابات برنامه ویژه‌ای را روی دست گرفته‌اند و تلاش خواهند کرد از رویدادهای امنیتی جلوگیری کنند.