روزنامه‌های کابل؛ شنبه دوازدهم دلو

حق نشر عکس
Image caption این یازده نفر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با همدیگر رقابت خواهند کرد

فردا یکشنبه، سیزدهم دلو، مبازرات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به صورت رسمی آغاز می‌شود، تعداد زیادی از روزنامه های صبح کابل به این موضوع پرداخته‌اند.

روزنامه جامعه باز نوشت که افغانستان، فردا‌ شاهد آغاز تبلیغات نامزدان ریاست‌جمهوری در سراسر کشور خواهد بود. نامزدان ‌برنامه‌ها و طرح‌های‌ خود را برای شهروندان اعلام خواهند کرد.

این روزنامه افزوده که شهروندان حق دارند برنامه‌های نامزدان را بدانند و با ‌آگاهی با دیدگاه آنان رأی دهند. اما در افغانستان، به‌خصوص در شهر کابل، تبلیغات نامزدان بی‌رویه است و بدون یک‌برنامه سنجیده‌شده از سوی شهرداری و نامزدان انجام می‌شود. نامزدان در هر جایی که بخواهند عکس‌های تبلیغاتی‌شان را نصب می‌کنند. در و دیوار، پایه‌های برق، دکان‌ها و در‌ کل، در هر‌جایی که دل‌شان بخواهند.

جامعه باز افزوده که شهرداری کابل باید برای این نامزدان مکان‌های مشخصی را برای نصب عکس‌های‌شان در نظر گیرد تا آلودگی دیداری در شهر ‌ایجاد نشود. شهرداری‌ها‌ در سه دور انتخابات گذشته در انجام چنین کاری ناکام بودند که این روند نباید دیگر تکرار شود.

'گرمای انتخابات در هوای سرد افغانستان'

روزنامه تحول نیز در سر مقاله خود نوشت که در این مرحله از انتخابات چیزی که شنیده می‌شود وعده‌های نوید بخش و خوشحال کننده است. وعده‌های رنگارنگ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که شور و امید را دوباره به مردم برمی‌گرداند. شور و شادی که مردم در آن احساس قدرت، عزت و غرور می‌کنند.

این روزنامه نوشته است: کوچک ترین اشتباه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند برای آنان ویران کننده باشد و تمام هنر نامزدها، دراین دوره به نمایش گذاشته می‌شود. از قدیم گفته شده که هنر مرد در زبانش است.

به نوشته تحول پیکارهای انتخاباتی بازی سیاسی است و بازیگران آن نامزدها با گرایش متقاوت سیاسی و هواداران خاص خودشان خواهند بود.

این روزنامه افزوده که تنور گرم انتخابات زمستان سرد کابل را به هوای گرم مبدل می‌کند و هواداران نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هر شب با پوسترهای رنگارنگ به خانه بر خواهند گشت.

'اولین انتقال دموکراتیک'

روزنامه وحدت نیز با اشاره به آغاز مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، افزوده که این اولین بار است که انتقال قدرت سیاسی به صورت دموکراتیک در کشور صورت می‌گیرد.

سرمقاله نویس این روزنامه معتقد است که در دوران ریاست جمهوری کرزی کاستی‌ها و کمی‌های زیادی را مردم در کشور شاهد بوده‌اند و اکنون چشم امید به رئیس جمهوری بعدی است که با طرح دیدگاه‌های معقول و منطقی بتواند خلاءهای موجود را در کشور پر کند.

به نظر این نویسنده تروریسم، فساد اداری، ضعف اقتصادی و بیکاری از چالشهایی است که دولت آینده باید برای حل این مشکلات برنامه داشته باشد.

این روزنامه افزوده که اکنون به دلیل برخورد شخصی با سیاست بین‌المللی در افغانستان، ارتباط کشور با جامعه بین‌المللی به سردی گراییده و نیاز به ترمیم مجدد دارد.

'فرصت‌ها و زمینه‌های مساوی'

روزنامه افغانستان نیز با اشاره به شروع مبارزات انتخاباتی در کشور افزوده است که فراهم سازی زمینه و بستر مناسب و منطقی برای فعالیت انتخاباتی و ایجاد فضایی مطلوب یکی از اولویتهای انتخابات است که باید از سوی نهادهای انتخاباتی و تیمهای نامزدها مورد توجه قرار گیرد.

این روزنامه نوشته که صرف مشارکت مردم در انتخابات به معنی انتخابات سالم نیست بلکه انتخابات در صورتی سالم خواهد بود که مردم بتوانند رای شان را به صندوق کاندیدای مورد نظرشان بریزد.

افغانستان در ادامه افزوده که باید تمام مردم و کلیه نامزدها از فرصت‌ها، امکانات و زمینه مساوی برای تبلیغات و مجموع فعالیت انتخاباتی برخوردار باشند.

'امنیت، بزرگترین چالش انتخابات'

اطلاعات روز نوشته که با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات، امنیت به عنوان بزرگ‌ترین چالش در برابر این رویداد بزرگ ملی خود‌نمایی می‌کند. علی‌رغم تلاش‌های گسترده‌ی نهادهای امنیتی افغانستان و حمایت‌های ناتو، این مشکل از مسیر راه برداشته نشده است.

این روزنامه با اشاره به تدابیر اتخاذ شده از سوی نهادهای امنیتی افغان افزوده که هنوز هیچ‌یک از این ابزارها نتوانسته به موج عظیم ترس، دلهره و نگرانی‌های مردم پاسخ داده و راه را برای شرکت گسترده مردم به پای صندوق‌های رای‌دهی و جریان آزاد و بی‌خطر مبارزات انتخاباتی فراهم سازد.

مطالب مرتبط