حوادث طبیعی در افغانستان جان ۹ نفر را گرفت

Image caption چند سال قبل برف کوچ/ بهمن دها تن را در گذرگاه سالنگ در شمال کابل کشت

در دوحادثه جداگانه طبیعی در ولایت‌های بدخشان در شمال شرق و ولایت بامیان در مرکز افغانستان ۹ نفر جان خود را از دست دادند.

شاه ولی الله ادیب، والی بدخشان در این باره به بی‌بی‌سی گفت که عصر دیروز جمعه، این افراد از یک روستا به روستایی دیگر می‌رفتند که در دام بهمن/برف کوچ گیر ماندند. ۷ نفر آنان کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

او با اشاره به اینکه این حادثه در ولسوالی کوفاب رخ داده، گفت:"جسد ۶ نفر از زیر برف‌ بیرون کشیده شده و یک جسد ناپدید است."

دفتر والی ولایت بامیان نیز در صفحه رسمی خود نوشته که در اثر لغزش کوه در روستایی 'پوزه چه' ولسوالی یکاولنگ دو نفر کشته و هفت نفر زخمی شده‌اند.

این حادثه نیز شب جمعه اتفاق افتاده و باعث خسارت مالی برای ساکنان منطقه شده‌است.

افغانستان یکی از کشورهای مستعد برای وقوع حوادث طبیعی است.

زلزله، سیل، لغزش زمین، برف‌کوچ، طوفان، زمستانهای سرد، تابستانهای خشک و خشکسالی هر ساله باعث خسارتهای زیادی در این کشور می‌شود.

براساس اعلام نهادهای دولتی افغانستان از سال ۱۹۷۰ الی ۲۰۱۲ میلادی فقط جاری شدن سیل در حدود ۳۹۶ الی ۵۹۷ میلیون دلار به این کشور صدمه زده‌است.

آمار نشان می‌دهد که تنها در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۸۳ مورد حادثه طبیعی در ۱۹۵ ولسوالی این کشور رخ داده که باعث مرگ ۴۷۸ نفر و خساره رسیدن به بیش از ۲۵۸ هزار نفر شده‌است.

مطالب مرتبط