پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بحث فرهنگی: جنگ افغانستان درسینما

موضوع جنگ یکی از سوژه های کلیدی و پرطرفدار در سینما به شمارمی رود .

علاوه بر جنگ های جهانی وجنگ های بین المللی، جنگ آمریکا در ویتنام ، حمله یازدهم سپتامبر و نبرد آمریکا در افغانستان و عراق نیز سوژه فیلم های زیادی را در سینمای جهان تشکیل داده است . در سال‌های اخیر سینماگران زیادی تلاش کرده اند زاویه های مختلف این جنگ‌ها را به تصویر بکشند و روایت‌های مختلفی از این جنگ ها و تاثیرات آنها ارائه دهند .

با فرارسیدن سال 2014 و آغاز روند خروج نیرو های خارجی از افغانستان انتظار میرود که سینما گران بیتشر متوجه موضوع جنگ سیزده ساله‌ای آمریکا در افغانستان شوند و فیلم های بیشتری با این موضوع تهیه شود.

تازه ترین فیلمی که با ژانر جنگ امریکا در افغانستان تهیه شده است فیلم "یگانه بازمانده " ساخته پیتر برگ کارگردان آمریکایی است .

این فیلم عملیات سربازان ویژه ای امریکا در ولایت کنر افغانستان و حادثه کشته شدن گروهی از سربازان ویژه ای آمریکایی در این عملیات را به تصویر می کشد .

در بحث فرهنگی هفته، محب مدثر موضوع جنگ افغانستان در سینما را با سه تن از سینما گران و منتقدان سینما به بحث گرفته است. علی کریمی منتقد سینما از کانادا، حسین دانش فیلم‌ساز و منتقد سینما ازسویدن و صحرا کریمی فیلم‌ساز افغان از کابل.