روند انتخابات در ولایات در غیاب کمیسیون شکایات پیش رفته است

حق نشر عکس F.B
Image caption نادر محسنی: ما به زودی دفاتر ولایتی خود را فعال خواهیم کرد

مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی آغاز شده که دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخابات هنوز در هیچ ولایتی تشکیل نشده است.

براساس قانون، این دفاتر باید همزمان با نامنویسی نامزدهای انتخابات در ولایت ها تشکیل می شد و شکایت ها علیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را ثبت و به آنها رسیدگی می کرد.

دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخابات روز ۲۸ سنبله/شهریور به کار آغاز کرد و یکی از وظایف آن تشکیل دفاتر ولایتی این کمیسیون بود تا به شکایات علیه نامزدهای هر دو انتخابات رسیدگی می کردند.

نادر محسنی دبیر و سخنگوی این کمیسیون به بی بی سی گفت که به تازگی کارهای مقدماتی برای تشکیل دفاتر ولایتی این نهاد انجام شده است.

آقای محسنی گفت: "ما به زودی دفاتر ولایتی خود را فعال خواهیم کرد. کمیسیونرهای ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی انتخاب شده اند و در روزهای آینده آنها به ولایات مربوط خواهند رفت. کارهای مقدماتی برای گشایش دفاتر ولایتی انجام شده است."

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی افزود که فهرست نامهای ۱۰۲ کمیسیونر پیشنهادی را به دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری فرستاده شده که پس از تایید او، آنها به ولایات اعزام خواهند شد.

آقای محسینی تشکیل دیرهنگام دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی و "زمانگیر" بودن گزینش کمیسیونرها را دلیل تاخیر در تشکیل دفاتر ولایتی این کمیسیون عنوان کرد.

ولی برخی آگاهان می‌گویند مطابق قانون انتخابات، این دفاتر باید ماه‌ها پیش و به دنبال امضای این قانون از سوی رییس جمهوری تشکیل می‌شد.

فضل‌احمد معنوی، رئیس پیشین کمیسیون انتخابات می‌گوید دفاتر کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی باید همزمان با آغاز روند انتخابات در تمامی ولایات راه اندازی می‌شد.

Image caption معنوی: شکایت از شرایط کانداها تا چگونگی کمپین، روز رایگیری و چگونگی شمارش آرا و تا اعلام نتایج [انتخابات]، در همه مراحل باید کمیسیون شکایات انتخاباتی در تمام ولایات حضور می‌داشت

آقای معنوی گفت: "چیزی که در قانون پیشبینی شده، حال باید وجود می داشت. مراحل انتخاباتی یکی پی دیگری سپری می شود؛ در تمام این مراحل موجودیت کمیسیون شکایات انتخاباتی ضروری است."

او افزود: "شکایت از شرایط کانداها تا چگونگی کمپین، روز رایگیری و چگونگی شمارش آرا و تا اعلام نتایج [انتخابات]، در همه مراحل باید کمیسیون شکایات انتخاباتی در تمام ولایات حضور می‌داشت."

آقای معنوی معتقد است که عدم حضور نمایندگان کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی مغایر قانون است و به روند انتخابات آسیب می‌رساند.

هرچند کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که با کمیسیون مستقل انتخابات تفاهم شده که تا زمان ایجاد این دفاتر کار نظارت از روند انتخابات و ثبت شکایت‌ها را انجام خواهد داد.

اما آگاهان می‌گویند که مسئولیت‌های این دو نهاد قانونی متفاوت و مشخص است، بنابراین، آنها این کار را "دور از منطق و غیر‌قانونی" عنوان می‌کنند.

مطالب مرتبط