دومین روز مبارزات انتخاباتی افغانستان و گردهمایی دو نامزد دیگر

حق نشر عکس AP
Image caption دو ماه مانده به انتخابات، یازده نامزد انتخابات ریاست جمهوری سخت مشغول رقابت های انتخاباتی اند

در دومین روز مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل پایتخت، زلمی رسول و قطب‌الدین هلال نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به رقابت‌های انتخاباتی خود آغاز کرده‌اند.

مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از دیروز با نصب بیلبوردها، برگزاری گردهمایی های انتخاباتی و تبلیغات رسانه‌ای از سوی تعدادی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در کابل و برخی ولایات رسما شروع شد.

نامزدان ریاست جمهوری در این مرحله، ۶۰ روز (۱۳ دلو/بهمن تا ۱۳ حمل/فروردین) ۲۴ ساعت قبل از روز رای‌دهی مهلت دارند.

در همایش انتخاباتی که هواداران زلمی رسول در تالار لویه جرگه برگزار کرده بودند آقای رسول با دو معاون خود حاضر شد و به هواداران خود سخنرانی کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption زلمی رسول گفت که زمینه حضور زنان و جوانان را در پنجاه درصد حکومتش هموار خواهد کرد

آقای رسول مثل سایر نامزدان از برنامه‌های خود برای افغانستان در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری گفت. او گفت که تقویت نقش جوانان در دولت، توجه به دموکراسی، حمایت از زنان، ایجاد دولت ملی و مبارزه با فساد اداری از اولویت هایش است.

زلمی رسول، در دوازده سال حکومت حامد کرزی به عنوان وزیر هوانوردی، مشاور شورای امنیت ملی و وزیر امور خارجه افغانستان کار کرده است و می‌گوید که اگر پیروز انتخابات شود "دست آوردهای ۱۲ سال گذشته را حفظ" می‌کند و آن را ادامه خواهد داد و کاستی‌های دولت را اصلاح خواهد کرد.

منتقدان او گفته‌اند که زلمی رسول فعالیت‌های چشمگیری در سال های گذشته در چارچوب دولت افغانستان نداشته است.

آقای رسول در این مورد گفت: به رقبای خود که می‌گویند زلمی رسول آدم فعالی نیست، بگویم که در ۴۵ سال تجربه کاری خود در بیرون و داخل دریافته‌ام که رهبر خوب کسی نیست که همه کارها را خودش انجام می‌دهد بلکه رهبر خوب کسی است که تیم کاری خوب بسازد و برای این تیم فرصت ایجاد کند که کار خود را انجام بدهند."

در گوشه دیگر شهر قطب‌الدین هلال نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در جمع هواداران خود حضور یافت و سخنرانی کرد.

آقای هلال در این همایش گفت که اگر پیروز شد به "کشور مظلوم، فقیر و جنگ زده افغانستان" خدمت خواهد کرد.

او گفت گفت که بر علیه فساد مبارزه می‌کند و در حکومت‌داری خود از اساسات اسلامی پیروی خواهد کرد.

آقای هلال از پیشرفت های افغانستان در دوازده سال گذشته یاد کرد اما گفت کارها طوری که باید انجام نشده؛ از جمله در مورد گفت‎وگو با مخالفان مسلح دولت، گام های اساسی برداشته نشده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت که عضویت حزب اسلامی گلبدین حکمتیار را دارد و به رای این حزب حساب می‌کند.

حزب اسلامی‌ایکه آقای هلال عضویت آن را دارد، مخالف حضور نیروهای خارجی در افغانستان است و مسئولیت تعدادی حملات انتحاری را در کابل و شهرهای دیگر افغانستان به عهده گرفته است.

Image caption قطب‌الدین هلال گفت که عضویت حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را دارد و به نقش زنان در دولت در کنار مردان توجه خواهد کرد

آقای هلال اما گفت که در این انتخابات به عنوان یک نامزد مستقل پیش آمده و آزاد است.

او گفت که توجه به نقش زنان در چارچوب احکام اسلامی از برنامه‌های دیگر او خواهد بود. آقای هلال افزود: "به زنان در چوکات دین اسلام حقوقی در نظر گرفته شده است که ما متاسفانه نداده ایم. زنان حقوق زیادی دارند که باید درس بخوانند و در عرصه های مختلف سهم بگیرند و در کنار مردان حضور داشته باشند."

روز گذشته عبدالله عبدالله، اشرف غنی احمدزی، هدایت امین ارسلا، گلا آغا شیرزوی، قیوم کرزی، نادر نعیم و محمد داوود سلطانزوی با راه اندازی همایش های وسیعی در کابل رسما به رقابت های انتخاباتی خود شروع کردند.

هرچند همه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به نحوی کارزارهای انتخاباتی خود را شروع کرده اند اما تا حالا عبدرب‌الرسول سیاف و عبدالرحیم وردک از دیگر نامزدان ریاست جمهوری گردهمایی برای ارائه برنامه‌ها و معرفی اهداف خود برگزاری نکرده اند.

مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دو ماه ادامه خواهد داشت. تا یک ماه دیگر رقابت‌های انتخاباتی نامزدان انتخابات شوراهای ولایتی نیز آغاز می شود.

مطالب مرتبط